Filtr przeciwpyłkowy – czy warto wymieniać?

0
Filtr przeciwpyłkowy

Każdy posiadacz samochodu musi dbać o jego prawidłową eksploatację. Właśnie dlatego, bardzo istotne są nie tylko okresowe przeglądy techniczne, ale również wymiana części eksploatacyjnych. Zapewni to bezawaryjną jazdę przez długi czas oraz komfort. Niestety, z uwagi na wysokie ceny części oraz usług serwisowych, wielu kierowców decyduje się na zakup tanich zamienników, których jakość i użyteczność pozostawia sporo do życzenia. Na Polskim rynku, w ostatnim czasie, pojawiło się bardzo dużo firm oferujących tak zwane zastępniki, czyli części, których konstrukcja jest analogiczna do oryginalnych, ale nie są one sygnowane konkretną marką. Należy, jednak, być ostrożnym w ich wyborze i kierować się przede wszystkim nienaganną opinią i czasem funkcjonowania na rynku. Zwolennicy samochodów marki Volkswagen, którzy eksploatują swoje pojazdy dłużej niż cztery lata, poszukując podzespołów do auta powinni zwrócić uwagę na Economy Parts. Długoletnie doświadczenie oraz zlokalizowanie oddziałów na terenie całej Polski gwarantuje najwyższą jakość części samochodowych i obsługi.

Spośród wielu części samochodowych, istotne znaczenie ma filtr przeciwpyłkowy. Nazwa ta używana jest zamiennie z filtrem kabinowym. Ten często niedoceniany element pojazdu, może okazać się bardzo ważny dla naszego komfortu oraz zdrowia.

Czym jest filtr przeciwpyłkowy?

Filtr przeciwpyłkowy występuje w pojazdach wyposażonych w klimatyzację. Ma formę kwadratowego lub prostokątnego elastycznego bloku, którego struktura przypomina złożoną w harmonijkę kartkę papieru. Jest on zlokalizowany, w większości pojazdów, w przednim schowku samochodowym po stronie pasażera. Jego główną funkcją jest filtrowanie powietrza, jakie dostaje się do kabiny pojazdu z urządzeń klimatyzacyjnych. Pomimo iż, dla użytkownika nie wszystkie cząsteczki unoszące się w powietrzu mogą być wyczuwalne za pomocą zmysłów, nie oznacza to, że ich nie ma. Pleśń, kurz oraz inne pyłki i drobnoustroje przenikają przez kratki nawiewu samochodowego.

Czy warto wymieniać filtr kabinowy i kiedy to zrobić?

Odpowiedź na pytanie dotyczące opłacalności wymiany filtra przeciwpyłkowego wydaje się być bardzo prosta i oczywista. Większość producentów pojazdów rekomenduje dokonanie tego raz w roku. Oczywiście, jest to uzależnione od sposobu i częstotliwości korzystania z klimatyzacji. Jednak, w dobie powszechnego smogu oraz dużej liczby godzin spędzonej w korkach, coroczna wymiana jest bardzo wskazana, zwłaszcza, jeśli chcemy cieszyć się czystym powietrzem. Należy pamiętać, że korzystanie z klimatyzacji powinno być przemyślane i nieukierunkowane jedynie na obniżenie temperatury otoczenia. Zbyt szybkie ochłodzenia powietrza może powodować choroby, podobnie jak dostanie się do układu oddechowego bakterii i wspomnianych cząsteczek. Zaleca się, również, okresową kontrolę filtra kabinowego w celu sprawdzenia jego stanu oraz czystości. Ważnym aspektem jest także jego niska cena. W większości przypadków to koszt około 100 złotych.

Warto, także, zwrócić uwagę na popularne filtry z węglem aktywnym. Jest to idealny produkt, zwłaszcza, dla alergików lub ludzi z problemami oddechowymi. Zdecydowanie, mniejsza przepuszczalność gazów i pyłów zapewni jeszcze lepszy komfort i prewencję w zakresie chorób układu oddechowego.

Wycieraczki Bosch w Twoim aucie – co zmienią i jak wybrać?

Wycieraczki Bosch

Załóżmy hipotetycznie, że szykujesz się na naprawdę poważny wyjazd. Do pokonania masz kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów autem, więc musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Co w pierwszej kolejności sprawdzasz? Koniecznie musisz zbadać stan techniczny pojazdu, wszelkiego rodzaju oświetlenie, płyny itp. Osoby bardziej przezorne prawdopodobnie pojadą nawet na stację diagnostyczną, by zweryfikować stan hamulców i pozostałych części mechanicznych.

O czym jednak najczęściej zapominamy? Są to wycieraczki, które mają chronić nas w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jak to zrobić i kiedy należy je wymienić? Jaki model wycieraczek wybrać, by był on maksymalnie satysfakcjonujący? Czy wycieraczki Bosch, które od lat są najpopularniejsze w branży, to satysfakcjonująca inwestycja? W naszym krótkim tekście sprawdzisz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Jak sprawdzić stan wycieraczek?

W pierwszej kolejności wystarczy spróbować użyć spryskiwaczy. Jeśli wycieraczki zbiorą cały brud razem z płynem, prawdopodobnie poradzą sobie z dłuższą trasą. Jeśli jednak czystość szyby pozostawia wiele do życzenia, warto pojechać na myjnię i upewnić się, że poradzą sobie również podczas deszczu. Również niezbyt dobrze radzą sobie one z wodą w trakcie czyszczenia samochodu? W takim razie warto sięgnąć po wycieraczki Bosch i ponownie przeprowadzić test.

Jak wybrać wycieraczki?

Należy przede wszystkim dopasować je zgodnie z modelem auta. Pod każdym produktem powinny znajdować się dokładne parametry techniczne i dane na temat kompatybilności. Należy z nich korzystać, ponieważ w ten sposób otrzymasz gwarancję, że wybrane przez Ciebie wycieraczki Bosch, będą pasować do Twojego modelu samochodu. Jeśli brakuje takiej informacji, nie sugeruj się wyglądem produktu i po prostu skontaktuj się z dostawcą. Może okazać się, że ten konkretny produkt posiada inny rozmiar lub system mocowania.

Czy Bosch to satysfakcjonująca inwestycja?

Wycieraczki Bosch nie są często dedykowanym produktem do nowych pojazdów. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to międzynarodowy producent wysokogatunkowego wyposażenia z linii premium, możemy być spokojni, że jeśli zainwestujemy w asortyment sygnowany logo marki Bosch, otrzymamy produkt z najwyższej półki. Wycieraczki Bosch posiadają wiele certyfikatów jakości, które wystawione są przez niezależne laboratoria na całym świecie. Dostały również wiele branżowych nagród. Jeśli to jednak wciąż dla Ciebie zbyt mało, wystarczy sprawdzić opinie klientów i użytkowników.

Skrzynka bezpieczników – do czego służy oraz kiedy należy wymienić bezpieczniki na nowe?

bezpieczniki

Brak odpowiedniego zabezpieczenia samochodu przed nagłymi skokami natężenia prądu mógłby skutkować pojawieniem się naprawdę niebezpiecznej sytuacji. Dlatego właśnie tak ważną rolę w każdym samochodzie odgrywa skrzynka bezpieczników. W zależności od modelu samochodu może znajdować się ona w innym miejscu. Warto więc przyjrzeć się roli tego kluczowego elementu samochodu i problemom, jakie możemy w związku z nim napotkać.

Do czego służy skrzynka bezpieczników w samochodzie?

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z instalacją elektryczną, musimy liczyć się z tym, że dojść może do spięcia lub przeciążenia. Jeśli chcemy uchronić swój samochód przed niebezpiecznymi konsekwencjami takiej sytuacji (nawet przed pożarem), to musimy takie bezpieczniki w aucie posiadać. Ich przepalenie nie powinno nas irytować. Świadczy to bowiem o tym, że w samochodzie mogło dojść do niebezpiecznej sytuacji, która nie nastąpiła właśnie dzięki skrzynce z bezpiecznikami!

Jeśli w samochodzie pojawia się spięcie, to możemy być pewni, że niebezpieczny ładunek elektryczny trafi prosto do bezpiecznika. I to nie byle jakiego, a do tego, który przypisany jest do konkretnego obwodu elektrycznego. Jeśli więc zauważymy, że któreś z urządzeń elektrycznych przestało działać, to bardzo możliwe, że należy sprawdzić, czy przepalony został odpowiadający mu bezpiecznik. Jeśli tak to konieczna będzie jego wymiana.

Kiedy wymienić skrzynkę bezpieczników i jak ją znaleźć w Volkswagenie Garbusie?

Garść informacji o bezpiecznikach dostarczyła nam niezbędnej wiedzy na temat tego kluczowego elementu każdego samochodu. Co, jednak gdy faktycznie dojdzie do przepalenia bezpiecznika? Gdzie powinniśmy szukać skrzynki bezpieczników w VW Garbusie?

W każdym samochodzie znajdują się dwie skrzynki z bezpiecznikami. Jedna z nich znajduje się o wiele bliżej akumulatora niż druga. Szukamy jej więc w komorze silnika. Druga natomiast obsługuje urządzenia wymagające o wiele mniejszego napięcia. Najczęściej to właśnie za tymi bezpiecznikami się rozglądamy, ponieważ jeśli dochodzi do przepalenia, to zazwyczaj dotyczy ono takiej elektryki jak światła, sterowanie szybami, czy klaksonu.

Czasami możemy spotkać się z sytuacją, że skrzynka z bezpiecznikami znajduje się w bagażniku. Jednak najczęściej bezpieczniki umiejscowione są po stronie kierowcy, pod deską rozdzielczą. To właśnie tam powinniśmy zajrzeć, jeśli chcemy sprawdzić bezpieczniki w naszym garbusie.

Jak wymienić bezpieczniki?

Bezpieczniki posiadają swoje indywidualne kolory, na których dodatkowo mamy naniesioną liczbową wartość natężenia prądu, która maksymalnie może przechodzić przez dany bezpiecznik. W związku z tym, że są one w przezroczystych obudowach, nie powinno stanowić problemu rozpoznanie przepalonego bezpiecznika.

Skrzynka z bezpiecznikami to istotny element, który ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego auta. Nie powinniśmy nigdy przemieszczać się w samochodzie, który ma spalony bezpiecznik. Dlatego warto, jest mieć zawsze ze sobą zapasowe elementy, które pozwolą na sprawną i szybką wymianę spalonego ogniwa.

Wycieraczki Bosch dla Twojej satysfakcji

Wycieraczki Bosch dla Twojej satysfakcji

Na pierwszym stawiasz jakość wyposażenia? W takim razie na pewno zależy Ci na komforcie życia, nawet jeśli będzie on wymagać większego zaangażowania finansowego. Kupując przykładowo nowoczesny samochód wyposażony w zróżnicowane moduły, otrzymujesz naprawdę interesujące systemy. Warto jednak sięgnąć również po akcesoria i podzespoły, które będą zapewniać niezawodność. Potrzebujesz przykładu? Wystarczy porównać wycieraczki Bosch i tanie zamienniki, by dostrzec ewidentną różnicę.

Oczywiście istotną rolę odgrywa tutaj również jakość dystrybutora, ponieważ warto mieć pewność, że wycieraczki Bosch, które otrzymasz, są markowe. Wybieraj więc cenionych dostawców, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem wynikającym z obecności na rynku. Istotne mogą być również komentarze klientów i opinie na różnego rodzaju forach internetowych lub w grupach dyskusyjnych. Jeśli więc nie masz pewności, zawsze masz mnóstwo narzędzi, dzięki którym weryfikacja sklepu będzie szybka i prosta.

Wysokiej jakości materiały

Sprawdzone tworzywa są w stanie poradzić sobie o wiele dłużej, niż zamienniki. Należy mieć na uwadze, że wycieraczki niezwykle mocno narażone są na częste zmiany temperatur, promieniowanie UV i działanie mechaniczne. Mogą więc one ulegać zniszczeniu, jeśli nie są skonstruowane z materiałów, które przygotowane są na takie sytuacje.

Bosch wycieraczki nie tylko zostały skonstruowane z innowacyjnych i wytrzymałych tworzyw, ale również zaprojektowane są przez wybitnych specjalistów, którzy mogą pochwalić się imponującym doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą. Jeśli więc należysz do grupy osób, które cenią sobie niezawodność, sprawdź ilość certyfikatów, atestów i branżowych nagród, którymi firma Bosch jest w stanie pochwalić się w każdej kategorii. Taki wynik jest bez wątpienia niezwykle imponujący we wszystkich płaszczyznach.

Bezpieczeństwo eksploatacji

Niskiej jakości materiały często nie są w stanie wytrzymać eksploatacji, co przekłada się negatywnie na bezpieczeństwo osób znajdujących się w pojeździe lub innych uczestników ruchu drogowego. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Jeśli wycieraczki złamią się w trakcie jazdy i kiepskich warunków pogodowych, mogą zaskoczyć kierowcę, który wykona niebezpieczny manewr.

Co zatem można najlepszego zrobić? Odpowiedź nie jest skomplikowana i pewnie większość osób domyśla się, co najlepiej zrobić. Oczywiście wybrać wysokiej klasy wycieraczki Bosch, które dysponują niezbędnymi certyfikatami i atestami potwierdzającymi niezawodność w sytuacjach ekstremalnych.

Najpopularniejsze modele samochodów na Polskim rynku w 2019 roku

0
Najpopularniejsze modele samochodów na Polskim rynku w 2019 roku

W 2019 roku w Polsce odnotowano znaczny wzrost rejestracji nowych samochodów osobowych, który wyniósł aż 4,4 proc. Oznacza to, że na polskich drogach pojawiło się ponad 555 tys. pojazdów nabytych bezpośrednio w salonach dealerskich. Na polskim rynku dominują przede wszystkim dwie marki, których modele cieszą się szczególnym powodzeniem już od kilku lat. Okazją do nabycia nowego pojazdu za atrakcyjną cenę jak co roku jest wyprzedaż rocznika.

Gmole – definicja motocyklowego stylu

0
Gmole

Motocykl to środek lokomocji, lecz o tych pięknych maszynach można powiedzieć o wiele więcej. Są ludzie, którzy traktują te pojazdy nie tylko jak pojazdy, ale także swoją pasję i hobby, wkładając naprawdę dużo wysiłku w to, aby ich jednośladowce prezentowały się jak najlepiej. Jedną z najpopularniejszych metod, aby nadać swojemu motocyklowi odrobinę charakteru, są wyjątkowe Gmole Givi, czyli profesjonalnie wyglądające elementy wyposażenia, przy pomocy których modyfikuje się wygląd pojazdu, nadając mu przy tym dodatkowych zabezpieczeń.

Praktyczne zastosowanie Gmoli

Gmole Givi mają dużą wartość estetyczną, lecz nie oznacza to, że nie ma dla nich wykorzystania praktycznego. Są to metalowe rury, które osłaniają kierowcę i bardziej wrażliwe elementy pojazdu, tak, aby w razie wypadku nie weszły one w bezpośredni kontakt z asfaltem. To zrozumiałe, że elementy te projektowane są z myślą o maksymalnej wytrzymałości, aby być w stanie znieść impakt upadku, skutecznie pełniąc swoją funkcję.

Należy jednak pamiętać o tym, że z uwagi na charakterystyczny wygląd i stosunkowo luźną formę Gmoli Givi, producenci, a także i sami motocykliści, dostrzegli ich potencjał jako motocyklowe ozdoby. Są to w końcu rury wykonane z metalu – dopóki są trwałe i prawidłowo zamontowane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmodyfikować ich wygląd zgodnie z własnymi preferencjami. Niektórzy kierowcy-mechanicy są w stanie popisać się naprawdę dużą kreatywnością podczas swoich garażowych przeróbek tych elementów, co można uznać za hobby samo w sobie.

Stosowanie tych elementów jest szczególnie powszechne w przypadku motocykli typu chopper, gdzie mogą służyć także jako podnóżki. Jest to pod wieloma względami część tuningu motocykla, gdyż wiele zależy od samych preferencji i wizji kierowcy. Idealny balans pomiędzy ciekawym wyglądem i funkcjonalnością nie jest tak łatwy do osiągnięcia, lecz bez wątpienia warto próbować – w końcu uzyska się pożądane rezultaty!

Dlaczego warto inwestować w produkty Givi?

Nie ulega wątpliwości, że Gmole Givi należą do jednych z najlepszych na rynku. Jest to po prostu znany i ceniony producent, który zna potrzeby motocyklistów i stara się dostarczyć im wyposażenie o proporcjonalnie wysokiej jakości. Warto podkreślić, że chociaż klasa Gmoli Givi stoi na naprawdę wysokim poziomie, to ich cena nie jest przytłaczająca – wręcz przeciwnie. Jest to zaskakująco przystępny produkt, który warto włączyć w wyposażenie swojego motocykla, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby jak najszybciej zapoznać się z aktualnymi pozycjami tej marki.

Kaski motocyklowe – jakim produktom można zaufać?

0
Kaski motocyklowe

Wybierając swoje wyposażenie, rozsądny motocyklista nigdy nie może stawiać na półśrodki. To niezwykle ważne, aby zaopatrywać się w taki sprzęt, który jest w stanie poradzić sobie nawet z wyjątkowo trudnymi warunkami drogowymi. Faktyczna jakość konkretnego produktu jednak często bywa niezwykle trudna do określenia, dlatego trzeba pomyśleć o wyznacznikach, na których można polegać podczas zakupów. Prawdopodobnie najbardziej oczywistym z nich jest tu marka – sam producent może nam wiele powiedzieć o czym, jakiej klasy jest dany element wyposażenia. Schuberth jest tu świetnym przykładem, gdyż to firma znana i ceniona, która wyróżnia się ogromną dbałością o szczegóły o zaskakująco przystępnymi cenami modeli takich jak E1.

Dlaczego Schuberth uznawany jest za dobrą markę?

Motocykliści, a w szczególności ci o większym doświadczeniu, przykładają dużą uwagę do tego, z jakich materiałów dany produkt został wykonany. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o tworzywa sztuczne, lecz także o wyspecjalizowane podszewki. Kask motocyklowy, pomimo swojej pozornie prostej i mało skomplikowanej formy, to tak naprawdę złożony element wyposażenia, który składa się z licznych, drobnych części. Schuberth, jako wyspecjalizowany producent tego typu wyposażenia, doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeb motocyklistów, dlatego zawsze dokłada wszelkich starań, aby przeznaczone dla nich artykuły wyróżniały się na tle konkurencji.

Jakość produktów to nie tylko same materiały, ale także ich konstrukcja. Jak można się spodziewać, jest ona wyjątkowo solidna i przemyślana. Przykładem może być Schuberth E1. Kask musi być dostatecznie wytrzymały, aby skutecznie ochronić głowę kierowcy w razie wypadku, dlatego to niedopuszczalne, aby jego odporność na uszkodzenia mechaniczne była niska. Co więcej, nie można zapominać o komforcie motocyklisty, dlatego produkty te są wyjątkowo lekkie i pozwalają na efektywną cyrkulację powietrza, dzięki czemu głowa kierowcy nie poci się nadmiernie, a skóra jest właściwie dotleniona.

Czy są to produkty ekskluzywne?

Jakość jest istotna, lecz co z ceną? Schuberth często uznawany jest za markę ekskluzywną, lecz artykuły tego producenta wcale nie należą do szczególnie drogich. Schuberth E1 jest to sprzęt, który zadowoli zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, ponieważ jest po prostu uniwersalny. Wszechstronność to cecha, na którą ciężko natrafić się w świecie motoryzacji, lecz, jak udowadnia ta marka, jest to możliwe. Przystępność oznacza tu także zaskakująco niskie przedziały cenowe, dzięki czemu nawet z ograniczonym budżetem nie powinno być problemu z zakupem tych elementów wyposażenia.

Lodówka samochodowa

lodówka

Lodówka samochodowa to wygodne, przenośne urządzenie służące chłodzeniu napojów oraz jedzenia w trakcie jazdy samochodem. Dane akcesorium może okazać się dość przydatne, jeśli planujesz wyjazd na kemping lub jakąkolwiek inną aktywność na świeżym powietrzu. W sprzedaży dostępne są w szczególności niewielkie lodówki, podobne do tych używanych w gospodarstwie domowym, jednakże o mniejszej pojemności i wydajności. Możesz w nich ustawić określoną temperaturę i chłodzić jedzenie tak długo, jak będzie włączony silnik Twojego samochodu.

Większość danych urządzeń posiada rączkę do ich wygodnego przenoszenia, uszczelnioną pokrywę oraz wyświetlacz. Lodówki samochodowe różnią się między sobą pojemnością – wynosi ona od 13 do 100 litrów. Z tego względu, że zasada działania danych urządzeń jest oparta o cyrkulację płynu chłodzącego zapewnioną przez pompę (sprężarkę), wymagają one podłączenia do sieci o napięciu 12 V. Jeśli Twój samochód posiada w bagażniku gniazda o napięciu 12 V, możesz z łatwością podłączyć tam swoją lodówkę; w innym wypadku w celu podłączenia lodówki do zasilania możesz skorzystać z gniazda zapalniczki znajdującego się na konsoli środkowej we wnętrzu auta.

Jeśli skorzystasz z odpowiedniej przejściówki podłączonej do kontaktu w ścianie lodówkę można podłączyć do zasilania także w swoim domu. Poza tym dane akcesoria samochodowe wymagają konserwacji i czyszczenia, posiadają ograniczoną żywotność oraz relatywnie wysoką cenę. Poza lodówkami samochodowymi możesz znaleźć także termoelektryczne lodówki turystyczne, które aby działać także muszą zostać podłączone do zasilania, jednak posiadają inną zasadę działania. Tego rodzaju lodówki do chłodzenia wykorzystują zasadę Peltiera, tak więc pracują one na zasadzie przesyłania ciepła z wnętrza na zewnątrz urządzenia. Jedną z ich kluczowych funkcji jest umiejętność ogrzewania jedzenia i napojów. Niemniej jednak te tańsze urządzenia nie są w stanie zamrozić swojej zawartości.

Wskazówki dotyczące wyboru urządzenia

Niezależnie od tego na jaki problem możesz natrafić, nasz sklep online Autodoc.pl jest zawsze gotów Ci pomóc. W zależności od swoich potrzeb i konfiguracji samochodu wybierz odpowiednią pojemności lodówki. Kluczowe jest racjonalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz lodówki. Modele z wbudowanym podświetleniem pomogą Tobie w łatwym znalezieniu tego, co znajduje się wewnątrz lodówki. Dobra lodówka powinna posiadać wytrzymałą obudowę oraz solidne rączki do jej przenoszenia, a także zdejmowaną pokrywę w celu uzyskania pełnego dostępu do jej wnętrza. Przydatne może okazać się także podświetlenie wewnętrzne urządzenia.

Ogrzewanie postojowe

0
Ogrzewanie postojowe

Postojowe agregaty grzewcze to świetne rozwiązanie dla każdego kierowcy. W dni, w których temperatury są wyjątkowo niskie, marzymy o tym, aby wnętrze samochodu oferowało przyjemne ciepło. Ogrzewanie postojowe pomoże nam w osiągnięciu idealnej temperatury.

Dlaczego ogrzewanie postojowe jest dobrym i rozsądnym rozwiązaniem? 

Przede wszystkim ze względu na ogromną wygodę i oszczędność czasu. Dzięki agregatowi nie musimy skrobać szyb, możemy od razu wsiąść do samochodu i jechać z dobrą widocznością. Co więcej, sprzęt zapobiega zamarzaniu lodu i skraplaniu wilgoci wewnątrz pojazdu. Z tych względów, ogrzewanie postojowe pozwala kierowcy zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza rano i w sytuacjach, gdy każda minuta jest na wagę złota. W razie potrzeby pomoże nie tylko rozmrozić szyby, ale i wstępnie rozgrzać silnik. Zwiększy komfort i wygodę jazdy, ponieważ od razu po wejściu do samochodu odczujemy optymalną temperaturę na poziomie 21 stopni Celsjusza. Możemy ściągnąć grubą kurtkę i cieszyć się bezproblemową, przyjemną jazdą. 

Oczywiście agregator grzewczy nie jest technologią, która przydaje się wyłącznie zimą. Sprawdzi się też latem, gdy w gorące dni marzymy o wejściu do chłodnego samochodu. Wówczas sprzęt pobiera powietrze z zewnątrz, zapewniając optymalną temperaturę wewnątrz auta. Ogrzewanie postojowe jest też rozwiązaniem oszczędnym. Według danych udostępnionych przez Webasto, z silnikiem benzynowym kosztuje nas około 0,22 € przy cenie 1,30 €/litr i czasie grzania równym 20 minut, a z silnikiem wysokoprężnym około 0,11 € przy cenie 1,10 €/litr i czasie grzania równym 20 minut.

Postojowe agregaty grzewcze: jak to działa? 

Ogrzewanie postojowe to popularne rozwiązanie, wybierane coraz częściej przez posiadaczy ciężarówek i samochodów osobowych. Cała idea polega tutaj na zamontowaniu dodatkowych modułów, które w szybki sposób ogrzewają wnętrze pojazdu. Pracują one niezależnie od silnika. Do zasilania agregatów wystarczy pobieranie paliwa ze zbiornika. Jedynym warunkiem działania jest tutaj opcja chłodzenia silnika cieczą, którą ma niemal każde auto. Obsługa takiego sprzętu jest wyjątkowo prosta. Przykładowo, w przypadku ogrzewania postojowego od firmy Webasto, samodzielnie wybieramy sposób obsługi agregatu. Możemy wykorzystać w tym celu telefon komórkowy, pilot, albo programator czasowy, czyli opcję, w której ogrzewanie włącza się o wybranej przez nas porze.

Dwa rodzaje agregatorów: wodne i powietrzne. Co wybrać? 

Rozróżniamy dwa rodzaje agregatów grzewczych: wodne i powietrzne. Każdy z nich ma nieco inny sposób działania. Pierwsza opcja, czyli ogrzewanie wodne, jest montowane pod maską, a dokładniej w komorze silnika. Sprzęt podłącza się do obiegu cieczy chłodniczej w silniku. Podgrzewa on płyn krążący w układzie, dzięki czemu wzrasta temperatura silnika. Uzyskane ciepło jest kierowane do wnętrza auta za pomocą systemu wentylacji. Ogrzewanie wodne doskonale sprawdza się w samochodach osobowych.

Druga opcja to ogrzewanie postojowe powietrzne. Tutaj działanie agregatu opiera się na zasysaniu zimnego powietrza, a następnie podgrzewaniu go i przenoszeniu ciepłego już powietrza do wnętrza pojazdu. Ogrzewanie powietrzne to rozwiązanie zalecane dla aut typowo użytkowych, czyli m.in. dostawczych, ciężarowych, maszyn rolniczych, budowlanych, typu BUS. 

Niezależnie od typu ogrzewania, jakie zostało zainstalowane w serwisowanym przez Państwa pojeździe, prawidłowe diagnozowanie ewentualnych usterek, a w szczególności przeprowadzenie procedury odblokowania jednostki po awarii nie zawsze będzie możliwe wielomarkowymi testerami diagnostycznymi. Wskazane jest w takim przypadku użycie oryginalnego diagnoskopu producenta ogrzewania np. Webasto. Dzięki temu działanie będzie mogło zostać przeprowadzone w pełni skutecznie. 

Sprawdzone skrzyniopalety na jabłka

Sprawdzone skrzyniopalety na jabłka

Artykuły spożywcze wymagają szczególnej troski podczas magazynowania i transportu. Zanim dotrą na przykład do zakładu przetwórstwa bądź bezpośrednio na sklepowe półki, często czeka je długa i niełatwa droga. Podczas transportu owoce i warzywa mogą za szybko dojrzeć, ale również ulec uszkodzeniu na przykład na skutek gwałtownego hamowania pojazdu. Stąd ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę.

Zobacz też