Namiot na samochód – czyli mobilne biwakowanie

Namiot na samochód – czyli mobilne biwakowanie

Dziś coraz więcej ludzi poszukuje zasłużonej odskoczni od napiętej codziennej atmosfery i zabiegania. „Ucieczka” w głusz jest opcją, którą wybiera coraz więcej osób. Pojechanie na biwak daje możliwość głębszego odetchnięcia i zrelaksowania się. Bycie pod namiotem ma w sobie nutkę przygody i pozwala powrócić do młodzieńczych czasów, kiedy wszystko było prostsze, lepsze i bardziej wyraziste. Jednak znalezienie prawdziwie wolnego „spotu” jest coraz trudniejsze. Wyjazdy biwakowe w czasie okresu wiosna – lato cieszą się dużą popularnością. Jadąc na pole namiotowe trzeba liczyć się z tym, że okolica będzie wypchana ludźmi, którzy również szukają odpoczynku. Zamienianie jednego zgiełku na drugi nie jest zbyt dobrą strategią. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na szukanie przygody i zabieranie ze sobą namiotu.

Namiot na dachu

Zabranie namiotu nie musi wiązać się z koniecznością późniejszego rozkładania go w specjalnie wydzielonej lokalizacji. Opcją, którą warto wykorzystać jest namiot na samochód, który pozwala zachować większą mobilność i komfort. Dzięki namiotowi samochodowemu nie jest się uzależnionym od przestrzeni stricte biwakowej. Głowna część namiotu może znajdować się przy dachu dając większy komfort podczas snu oraz pewność, że żadne drobne żyjątka nie zakłócą odpoczynku. Namiot na samochód to inwestycja, która się zwraca zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku na wielu poziomach. Pozwala on zachować lepszą mobilność oraz przemienić biwakowanie w prawdziwą przygodę – gdzie szuka się idealnego miejsce, a nie tylko jedzie do punktu B na mapie. Mając pod ręką auto zachowuje się mobilność. Namiot na samochód to idealny dodatek dla ludzi uprawiających trekking, którzy wszystkie lokalne trasy mają już przechodzone i szukają nowych malowniczych plenerów.

Kupić dopasowaną jakość

Namiot na samochód nie jest powszechnym produktem w sklepach stacjonarnych. Nawet jeśli w nich występuje to w bardzo ograniczonej różnorodności modelowej. Decydowanie się jedynie na to co jest dostępne jest najlepsza receptą na nietrafienie z zakupem i poniesienie dodatkowych zbędnych kosztów. W sieci bez problemu znajdzie się szeroki wachlarz namiotowych opcji, które będzie można dokładnie dopasować do indywidualnych potrzeb, preferencji orz możliwości budżetowych. Namiot na samochód nie jest wielkim wydatkiem, a inwestycja ta szybko się zwraca. W czasie zbliżającego się ciepłego sezonu warto zastanowić się czy kupno namiotu na samochód nie będzie strzałem w dziesiątkę.

Jak kupić części dobrej jakości taniej niż w ASO?

Jak kupić części dobrej jakości taniej niż w ASO?

Czy możliwy jest zakup elementów o odpowiedniej jakości, nie wydając przy tym mnóstwa pieniędzy? Sprawdzamy!

Wyznacznikiem jakości elementów zamiennych jest homologacja – tak mówią nam sprzedawcy i wprowadzają nas w błąd! Sam fakt posiadania homologacji przez podzespoły oznacza, że spełniają one w stopniu minimalnym wymogi, które znajdują się w przepisach i normach. Podczas gdy część elementów jest homologowana osobno (np. szyby, opony, elementy układu hamulcowego, felgi), inne są monitorowane za pomocą typu pojazdu i jego homologacji (nadwozie, amortyzatory, zderzaki)

Kraje Unii Europejskiej honorują wzajemnie homologacje z innych państw UE, jednak powszechnie wiadomo, że część krajów o wiele łatwiej rozdaje wspomniane homologacje. Obowiązujące na terenie Europy przepisy oczekują od dystrybutorów i części do VW, by informacja o jakości sprzedawanych podzespołów była jawna. Dyrektywa GVO dzieli części zamienne na kilka różnych podgrup:

  • oryginalne części – zalicza się do nich elementy montowane fabrycznie, części oferowane pod marką producenta (w katalogach części do VW są oznaczane literami O, OE, OEM), a także części, które zostały wyprodukowane wg specyfikacji producenta samochodu, a które wytwórca sprzedaje pod swoją marką (oznaczenie Q albo OES)
  • części zamienne o jakości porównywalnej – niebędące identyczne oraz niewykonane w ten sam sposób technologiczny jak oryginały, jednak odpowiadające im swoją jakością i spełnianą funkcją. Oznaczane są literą P w Polsce, określa się je również mianem części alternatywnych lub linii budżetowych (PJ) – są one całkowicie bezpieczne, bywają tworzone przez producentów samochodów, jednak pod względem trwałości są gorsze niż te, oznaczone literą O
  • pozostałe części zamienne – najtańsze, oznaczane za pomocą litery Z, zazwyczaj sprawiające duże problemy przy dopasowywaniu

Deklaracja producenta to jedno, faktyczna jakość to drugie – w związku z tym części z literą P należy dokładnie sprawdzić, ponieważ mogą się one różnić od oryginału w sposób znaczący. Może się zdarzyć, że element na papierze powinien dokładnie pasować do naszego auta, aby w rzeczywistości wyglądać zgoła inaczej. Do części zamiennych o porównywalnej jakości producenci zalecają często podzespoły o parametrach o wiele, wiele gorszych od oryginalnych.

Niektórzy próbują radzić sobie z tym problemem poprzez zakup używanych części do VW. Jest to rozwiązanie, które może wchodzić w grę w przypadku elementów, które nie odpowiadają bezpośrednio za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, a także takich, których jakość jesteśmy w stanie stwierdzić po pobieżnej obserwacji. Niska cena części używanych wiąże się jednak z ich pochodzeniem – biorą się one z kradzieży lub nielegalnego złomowania pojazdu.

Kierowanie się ceną jest istotne przy wyborze produktu, ale nie powinien to być jedyny wyznacznik tego, na które części zamienne się zdecydujemy. Bądźmy uważnymi nabywcami, aby przez przypadek nie zakupić podzespołów, które uszkodzą nasze auto.

Gdzie i jak należy przewozić bagaże?

Gdzie i jak należy przewozić bagaże?

Jak sama nazwa wskazuje, wszelkie pakunki przewozimy w bagażniku. Często na drogach widać jednak auta, w których kabina pasażerska jest napakowana po sam dach. Przepisy tego nie bronią, lecz dobrze jest pomyśleć o bezpieczeństwie naszym i naszych najbliższych

Gdy wybieramy się na urlop, a w naszym bagażniku nie mamy już miejsca na wszystkie bagaże, dobrym rozwiązaniem jest bagażnik dachowy. Do jego montażu niezbędny jest bagażnik bazowy – to właśnie do niego montowane są dachowe kufry lub specjalne uchwyty na rowery. Niektóre marki samochodów proponują określone punkty do montażu bagażnika, zupełnie inne, niż w przypadku relingów dachowych. Na rynku można spotkać także rozwiązania uniwersalne, jednak jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

Wybór bagażnika zależny jest od tego, jakie ładunki będziemy przewozić jakiego typu autem. Różne potrzeby mają osoby aktywne, uprawiające sporty, inne sporadyczni urlopowicze.

Kwota, jaką trzeba zazwyczaj wydać na bagażnik dachowy, zależy nie tylko od rozmiaru i producenta, ale także typu mocowania oraz zamknięcia, i waha się od 300 do nawet 2500 złotych. Nie łapmy się na marketowe okazje, ponieważ w większości przypadków proponowane tam produkty nie spełniają funkcji, jakiej się od nich wymaga.

Jeśli zdecydujemy się już na zakup określonego boxu dachowego, pamiętajmy o zasadzie poruszania się z takim osprzętem. Auto wówczas jest cięższe i większe, a co za tym idzie, odradza się gwałtownie przyspieszać czy hamować, nie należy przekraczać nim prędkości ok. 100 km/h, a także należy być ostrożnym podczas wjazdów na parkingi i do garaży.

Samo mocowanie bagażnika dachowego może odbywać się na kilka różnych sposobów, zazwyczaj producent daje możliwość wyboru. Najczęstsze metody są jednak dwie: za pomocą cybantów oraz przy wykorzystaniu belek aluminiowych. Pierwsza z nich wykorzystuje swoiste obejmy, które można wykorzystać przy belkach stalowych i aluminiowych. Wewnątrz bagażnika mocowane są one na specjalnych uchwytach.

Druga polega na zastosowaniu uchwytów wkładanych w profil aluminiowej belki, co umożliwia montaż na całej jej długości.

Oferowane obecnie bagażniki dachowe powstają z plastiku, który zapewnia im lekkość przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości. Wpłynęło to także na ceny tego typu produktów, które jeszcze kilkanaście lat temu były dostępne tylko nielicznym, podczas gdy obecnie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Zmieniła się również długość boxów oraz ich wyposażenie – centralny zamek już nie jest czymś rzadko spotykanym, lecz jest standardowo montowany w każdym bagażniku. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, sprawdźmy, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu, aby względem tego dobrać właściwy bagażnik dachowy.

Pamiętajmy także o jeszcze jednej rzeczy: sprawdzeniu, czy klapa bagażnika samochodowego może zostać bezproblemowo otwarta przy zamontowanym boxie dachowym. Bez tego ułatwienie, jakim ma być bagażnik na dachu, okaże się bezsensowne.

Jakie gogle do kasku otwartego?

0
Jakie gogle do kasku otwartego?

Przeglądając oferty markowych gogli w sklepie motocyklowym, z pewnością trafisz na modele dedykowane miłośnikom motocykli crossowych. Tego typu sprzęt charakteryzuje się dość specyficzną konstrukcją i najlepiej sprawdza się w połączeniu z tzw. kaskami szczękowymi (w goglach crossowych mamy jedną szeroką szybkę, przez co przypominają one klasyczne gogle narciarskie). Jeśli jesteś miłośnikiem tzw. wolnej jazdy w kasku typu otwartego (kask orzeszek), lepszym wyborem będą dla Ciebie klasyczne gogle z oddzielonymi od siebie szybkami.

Dlaczego warto jeździć w goglach?

Poza kwestią estetyki, dobrej jakości gogle motocyklowe chronią przed owadami, drobnymi kamykami i innego rodzaju zanieczyszczeniami, jakie mogą dostać się do oczu nawet podczas dość wolnej jazdy motocyklem. Szukając odpowiednich gogli w sklepach motocyklowych, większą uwagę należy zwrócić na rodzaj zastosowanych w nich szkieł ochronnych. W wielu przypadkach gogle motocyklowe wyposażone są w przyciemniane (przydymione) szybki lub w szybki lustrzane, co w zdecydowany sposób zwiększa komfort jazdy pod słońce. Dzięki przyciemnianym goglom zwiększa się nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo jazdy dziennej, zwłaszcza w pełnym słońcu. Zaletą gogli motocyklowych jest również ochrona oczu przed wiatrem i deszczem.

Na co zwrócić uwagę, kupując gogle motocyklowe do kasku otwartego?

Pomijając kwestie indywidualnych upodobań estetycznych, kupując oryginalne gogle w sklepie motocyklowym, szczególną uwagę warto zwrócić na jakość ich wykonania oraz dopasowanie do twarzy. Gogle powinny być wykończone elastyczną gąbką, która przylegając do powierzchni twarzy, nie powoduje podrażnień skóry. Dopasowane gogle nie powinny zanadto odciskać twarzy, z drugiej jednak strony nie mogą odstawać od jej powierzchni, bo rodzi to niebezpieczeństwo ich zerwania podczas szybszej jazdy. Co warte podkreślenia, nawet markowe gogle w sklepie motocyklowym specjalizującym się w sprzedaży produktów dedykowanych miłośnikom harleyów – użytkowników kasków typu otwartego, nie są produktami drogimi. Nie należy zatem przesadzać, sięgając po gogle o wartości kilkuset złotych. Porządnie wykonane i atrakcyjnie prezentujące się klasyczne gogle w sklepach motocyklowych kupimy zwykle za cenę nie wyższą niż kilkadziesiąt, maksymalnie nieco ponad sto złotych.

Jeśli szukasz wygodnych gogli do kasku otwartego, szukaj klasycznych modeli w formie zabudowanych okularów. Tego typu gogle nie tylko wyglądają niezwykle stylowo, ale zapewniają również wysoki komfort podczas spokojnej jazdy po mieście lub poza miastem, zarówno latem, jak i zimą.

Folie samochodowe 3M

Folie samochodowe 3M

Profesjonalnie wykonane folie charakteryzują się doskonałą jakością, szerokim wyborem. Ciągle poszerzana gamma kolorystyczna, nowe rozwiązania techniczne i ogólna poprawa jakości produktów sprawia, że firma 3M jest liderem na rynku. Firma 3M

Folie 3M do zmiany kolorów

Folie winylowe samochodowe 3M do zmiany koloru z serii Wrap Film 1080 i 1380 są idealnym zastępstwem drogiego procesu lakierowania auta. Najwyższej klasy folie winylowe przeznaczone są do oklejania całych pojazdów jak i pojedynczych elementów. Stosunkowo niewielkim kosztem można uzyskać świetny efekt. Folie są niezwykle trwałe, posiadają certyfikat niepalności i nie wymagają zadruku czy laminowania, są gotowe do użycia bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Charakteryzuje się doskonałym kryciem, dzięki czemu pokrycie nawet kontrastowych powierzchni nie będzie problemem. Cechują się wysoką odpornością na zjawiska atmosferyczne. Folie 3m bezproblemowo można usunąć gdybyśmy chcieli wrócić do oryginalnego koloru. Są stosunkowo łatwe w aplikacji więc proste elementy możesz okleić nawet sam. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych elementów zaleca się skorzystanie z usług zawodowych aplikatorów, aby uzyskać pożądany efekt. Folie wykorzystują technologię 3M™ Controltac™ oraz 3M™ Comply™.

Folia ochronna 3M

Folia ochronna 3M™ Scotchgard PROSERIES™ doskonale chroni lakierowaną powierzchnię twojego auta. Ponad 200 mikronowa powłoka ochroni twój lakier przed drobnymi zarysowaniami, otarciami, środkami chemicznymi takimi jak olej czy benzyna a także warunkami atmosferycznymi. Folia posiada powłokę, która regeneruje zarysowania pod wpływem ciepła.

Folie 3M przyciemniające szyby

Folie stosowane na autach szyb nie tylko poprawiają estetykę pojazdu, ale również redukuję transmisje słoneczną oraz szkodliwe promieniowanie UV. Są wykonane z niemetalizowanego, barwionego poliestru i są proste w obsłudze, aplikacji. Dodatkowo blokują promienie UVA i UVB które są odpowiedzialne za odbarwianie się materiałów wewnątrz samochodu.

Radio samochodowe — czym kierować się przy wyborze?

Radio samochodowe — czym kierować się przy wyborze?

Słuchanie muzyki w samochodzie to świetny sposób na uniknięcie nudy podczas długiej podróży czy stania w porannym korku. Na rynku znajdziesz zarówno tanie i proste w obsłudze odtwarzacze z podstawowymi funkcjami, jak też zaawansowane modele, oferujące wiele dodatkowych możliwości. Zobacz, na co warto szczególnie zwrócić uwagę podczas wybierania radia samochodowego.

Wybierz asortyment przed wyprawą terenową

wyprawa terenowa

Survival to wspaniała przygoda, która powinna być poprzedzona wielkimi przygotowaniami. Amatorzy często nie zdają sobie sprawy z tego, ile niewiadomych przygód na nich czeka i jaki asortyment ze sobą zabrać, by czuć się bezpiecznie. Czy w ogóle można czuć się bezpiecznie podczas off-roadu? To świetne pytanie.

Pierwszym elementem, o który należy koniecznie zadbać, jest sklep 4×4. Wybierając profesjonalną placówkę, jak Rayo4x4.pl, nie trzeba obawiać się problemów z zakupem wyposażenia i jego jakością. Należy zwrócić także uwagę na dostawy, ceny i jakość obsługi. Jeśli będą one satysfakcjonujące, z pewnością będziecie często wracać, ponieważ survival i off-road to wspaniałe chwile, które są uzależniające od pierwszego wyjazdu. Przekonajcie się sami na sobie, że o takiej adrenalinie szybko się nie zapomina.

Dobierz odpowiednie komponenty

Co należy zabrać ze sobą na wypad? Po pierwsze odpowiednio zabezpieczona apteczka. Gwarantuje one zabezpieczenie na każdą ekstremalną sytuację, która może Was spotkać. Otarć i skaleczeń nie będzie brakować, a każde z nich należy dokładnie opatrzeć, gdyż w innym wypadku może się wdać infekcja. Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak szybko może ona postępować w Waszym organizmie. Nie o tym dziś jednak będziemy rozmawiać. Dobry sklep 4×4 będzie miał w swoich zbiorach dostępne wiele wariantów apteczek, które każdy indywidualnie dopasuje do swoich potrzeb.

Następnie nóż, siekiera, piła i wielofunkcyjne narzędzia. Off-road to zazwyczaj wyjazd terenowym samochodem do dzikiej natury. Można jednak wykorzystać do tego celu także motocykle i quady, lecz asortyment zabierany przez takich zawodników znacznie się różni. Dobry sklep 4×4 nie tylko postawi na kierowców samochodów i zazwyczaj zaoferuje w swoim katalogu produktowym również namioty, a może nawet tarpy. Jeśli jednak macie wysokie oczekiwania, lepiej wybierzcie namiot dachowy, który opiszemy Wam w dalszej części.

Namiot dachowy – drogi, aczkolwiek skuteczny

Nie każdy sklep 4×4 decyduje się na sprowadzenie takich produktów, jak zaawansowane namioty dachowe. Są one wyjątkowo drogie, ponieważ ich konstrukcja jest rozbudowana i bezpieczna – nawet w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Jeśli planujecie wielodniowy wyjazd w las, jest to doskonała inwestycja, która zwróci się w postaci dobrej regeneracji, bezpiecznego snu i przede wszystkim spokoju. Pamiętajcie w czasie zakupu, by zakupić sprzęt, który zapewni Wam najwyższy poziom zadowolenia, a Wasi bliscy, będą mogli spać, prawie jak w domu – to podnosi satysfakcję z całego wyjazdu.

Transport na twoje wesele. O czym warto pamiętać?

Transport na twoje wesele. O czym warto pamiętać?

Małymi krokami zbliża się twoje wesele? Z pewnością pragniesz, aby tego dnia wszystko przebiegało idealnie i zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Organizacja wesela to nie lada przedsięwzięcie, które wymaga od pary młodych stuprocentowego zaangażowania i dokładności. W końcu zapraszamy rodzinę i znajomych, którzy często oceniają i dzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi wielu aspektów tej wyjątkowej ceremonii. Do jednych z nich należy transport.

Na czym polega korzystanie z kalkulatorów OC/AC?

Na czym polega korzystanie z kalkulatorów OC/AC?

Planujesz wykupić pierwsze ubezpieczenie komunikacyjne? A może nie jesteś zadowolony z obecnie posiadanego i chcesz je zmienić? Nową ofertę – lepszą pod względem zakresu i tańszą – znajdziesz dzięki skorzystaniu z kalkulatora OC/AC. W tym artykule opisaliśmy, jak to narzędzie działa. Przekonaj się i zyskaj ochronę, jakiej potrzebujesz.

Zalety korzystania z wypożyczalni samochodów

0
Zalety korzystania z wypożyczalni samochodów

Wypożyczalnie samochodowe to temat stosunkowo młody w naszym kraju. Choć za naszą zachodnią granicą jest to bardzo popularna i ceniona usługa, w naszym kraju dopiero rozwija się. W ostatnim czasie możemy dostrzec rosnącą popularność tej usługi, firmy oferują coraz ciekawsze oferty, konkurencja rośnie, a Polacy coraz częściej decydują się na wynajem samochodów. W skrócie jest to wydzierżawienie pojazdu na wskazany w umowie okres. Jakie są zalety korzystania z tego rodzaju usług i co przyciąga klientów do wypożyczalni samochodów?

Zobacz też