Turbosprężarki

Turbosprężarki

Jeżeli chodzi o realia dzisiejszego świata, to mamy w nim do czynienia z coraz większą liczbą samochodów. Jak wiadomo większość cywilizowanych ludzi będzie miało przynajmniej jeden samochód przez swoje życie, dlatego pojawia się tu tendencja wzrostowa co do liczby wspomnianych pojazdów. Z racji tego, że jest ich coraz więcej, to kierowcy są zobligowani do tego, żeby mieć przynajmniej jakąś elementarną wiedzę na temat ich samochodów, w przeciwnym razie ciężko jest się znać na takim temacie, który nas nie interesuje. Właśnie dlatego powinno się w jakimś stopniu być zainteresowany owym tematem, bo potem będzie łatwiej na przykład zlokalizować usterkę w samochodzie.

To jest powodem, dla którego został napisany ten tekst, to znaczy w tym tekście poruszymy temat turbosprężarek, filtrów DPF, katalizatorów oraz tych elementów składających się na turbosprężarki, czyli turbin. Najpierw należy zacząć od tego jak działa wspomniana turbosprężarka. Mianowicie jest ona niczym innym jak maszyną wirnikową, na którą składają się takie elementy jak turbiny czy sprężarki, które są osadzone na wspólnym wale. Rolą turbosprężarki jest doładowanie silnika spalinowego albo kotła parowego, w zależności od tego jaki pojazd mamy na myśli. Taka turbina musi być zasilana spalinami z silnika, a z kolei sprężone powietrze przez wspomnianą sprężarkę zasila silnik, dzięki czemu cały układ działa bez zarzutów.

Teraz przejdźmy do meritum, mianowicie chodzi tutaj o hasło: ,,regeneracja turbosprężarek i filtrów DPF w Białymstoku” oraz ,,regeneracja katalizatorów i turbin”, żeby zapoznać się z owym tematem trochę szczegółowej należy wejść na stronę: ,,turbokrymar.pl”, na której cały temat przedstawiony jest w przystępny oraz w przejrzysty sposób. Można streścić ten temat w taki sposób: regeneracja to nic innego jak naprawa i wiele firm się w tym specjalizuje, w przypadku turbosprężarek oraz katalizatorów. Większość firm daje dożywotnią gwarancję na prawidłową naprawę takiej turbosprężarki, dlatego raczej nie dojdzie do następnej usterki.

Kwestie logistyczne dotyczące transportu ponadgabarytowego

Kwestie logistyczne dotyczące transportu ponadgabarytowego

Transport ponadgabarytowy stosowany jest do przewozu maszyn, urządzeń, sprzętu budowlanego i innych ładunków podobnego rodzaju. W przypadku tych działań zastosowanie mają odpowiednie unormowania prawne.

Jakie wyróżnia się rodzaje ładunków wielkogabarytowych?

Wskazane przewozy bardzo często określane są także mianem ponadnormatywnych. W ten sposób przewozi się na przykład sprzęt drogowy, ciężkie maszyny, konstrukcje stalowe, urządzenia przemysłowe i wiele innych.

Transport maszyn charakteryzujących się znaczną wagą odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych pojazdów. W tym przypadku wykorzystuje się naczepy, a także przyczepy. Wyróżniają się one odpowiednio obniżonym pokładem ładunkowym. Załadowanie towaru jest dużo łatwiejsze. Pozwala na to specjalna rampa najazdowa. Przyczepy oraz naczepy z niskim podwoziem wytwarzane są z użyciem materiałów dobrej jakości. Nawierzchnie zabezpiecza się także elementem antypoślizgowym.

Przepisy mające zastosowanie w przypadku tego rodzaju transportu

W tym przypadku zastosowanie mają konkretne unormowania. Transport maszyn możliwy jest, gdy uzyska się określone pozwolenie. Musi być ono wydane przez każde państwo, przez które transportowany będzie ładunek. Koncesje wydawane są przez odpowiednie jednostki administracyjne. W Polsce takie zadanie realizuje generalny dyrektor Dróg Krajowych oraz Autostrad. Funkcję taką pełni również naczelnik urzędu celnego.

Czas na wydanie decyzji wynosi czternaście dni. W innych krajach europejskich jest podobnie.

Pozwolenie w zakresie przewozu ponadgabarytowego

W celu uzyskania pozwolenie należy oczywiście złożyć konkretny wniosek. Trzeba wówczas podać istotne informacje. Wskazuje się wówczas takie elementy jak: dane wnioskodawcy, przewoźnika, nadawcy, termin przewozu, parametry dotyczące pojazdu, data przejazdu przez określone państwo.

Logistyka związana z transportem ponadgabarytowym

Uwzględniając proces przewozu ładunków ponadgabarytowych, trzeba opracować optymalną trasę przejazdu. Przy pracach logistycznych koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to przede wszystkim takie kwestie jak: szerokość dróg, znaki oraz słupki, szerokość i wysokość przejazdów pod wiaduktami, promienie zakrętów, optymalny nacisk pojazdu na nawierzchnię. Istotnym aspektem jest także wytrzymałość mostów, które pokonywać będą pojazdy z ładunkiem.

Proces logistyczny powinien odbywać się przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. To sprawia, że firmy transportowe mają dostęp do istotnych informacji. Dzięki temu mogą zaplanować bezpieczną trasę, a także wolną od różnych przeszkód na drogach. Gdy przewóz normalną drogą nie jest możliwy, przedsiębiorstwo przewozowe musi znaleźć najbardziej ekonomiczny objazd.

Jakie utrudnienia mogą wystąpić?

Transport maszyn jest niezwykle specyficzny. Dlatego też pojawiają się różnego rodzaju trudności. W Polsce niekorzystnym aspektem jest stan dróg oraz prowadzone remonty. Innym problemem są na przykład wysepki ze znakami wbudowanymi na stałe.

Jakie konsekwencje karne grożą za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jakie konsekwencje karne grożą za jazdę pod wpływem alkoholu?

Co roku za jazdę pod wpływem alkoholu zostanie zatrzymanych ponad 100 tysięcy kierowców. W większości przypadków, stężenie alkoholu jedynie nieznacznie przekracza dozwolone limity. Z artykułu dowiesz się co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i czy w każdym przypadku grozi nam odebranie nam prawa jazdy.

Jazda po alkoholu – konsekwencje prawne w 2019 roku

To, jaka kara grozi nam na za jazdę na „podwójnym gazie” jest zależne od tego czy popełnimy przestępstwo czy wykroczenie. To zaś uwarunkowane jest  „stanem upojenia”. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi podczas kontroli wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy wykroczenie, które karane jest:

 • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
 • karą aresztu od 5 do 30 dni;
 • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
 • 10 punktami karnymi.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest zaś przestępstwem, za które grozi:

 • grzywna zależna od dochodu;
 • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
 • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
 • odebranie prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat;
 • 10 punktów karnych;

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją przypadki, w których wyżej wymienione kary mogą ulec zaostrzeniu. Tak się stanie między innymi w przypadku, jeżeli doprowadzimy do wypadku, w wyniku którego inna osoba dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć. Wtedy sąd może orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności. Surowsza kara grozi również tym, którzy już wcześniej zostali skazani za jazdę pod wpływem alkoholu.

Odebranie prawa jazdy – czy mogę tego uniknąć?

Zgodnie z klasyfikatorem kar zawartym w kodeksie karnym czy kodeksie wykroczeń, sąd w każdym przypadku jazdy pod wpływem alkoholu, jest obowiązany orzec zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku wykroczenia – na minimum 6 miesięcy, a przestępstwa – na co najmniej 3 lata. Istnieje jednak sposób aby uniknąć odebrania nam prawa jazdy, zwłaszcza w przypadku, jeżeli nieznacznie przekroczyliśmy dopuszczalne stężenie alkoholu. Takim sposobem jest staranie się o tzw. warunkowe umorzenie postępowania. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umorzy postępowanie karne pod ustalonymi warunkami. Tak naprawdę, najlepiej jest powierzyć taką sprawę profesjonalnemu prawnikowi, który poprowadzi nas przez cały proces. O tym, dlaczego, adwokat lub radca prawny jest w takim przypadku konieczny i jak wybrać najlepszego profesjonalistę, przeczytasz w artykule napisanym przez adwokata na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Ponowny egzamin na prawo jazdy – kiedy trzeba go zdawać?

To, czy kierowca musi zdawać po raz kolejny egzamin na prawo jazdy, zależy od tego, na jaki czas prawo jazdy zostało odebrane przez sąd. Jeżeli sąd orzekł utratę prawa jazdy na okres dłuższy niż rok, wtedy ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy (zarówno teoretycznego jak i praktycznego) będzie konieczne. Jeżeli okres utraty uprawnień jest krótszy, wtedy nie ma takiego obowiązku. Więcej na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/ponowny-egzamin-na-prawo-jazdy-po-alkoholu/

7 elementów, które musisz sprawdzić w samochodzie nim wyruszysz w długą podróż

7 elementów, które musisz sprawdzić w samochodzie nim wyruszysz w długą podróż

Zbliża się sezon urlopowy – czas długich podróży, również samochodem. Aby wakacje na czterech kółkach nie wiązały się z niepotrzebnym stresem, o pewne rzeczy lepiej zadbać przed wyjazdem. Co składa się na obowiązkowy przegląd samochodu przed długą podróżą? Sprawdź – i jedź spokojnie.

Czy warto kupować opony używane?

Czy warto kupować opony używane?

Wybór odpowiednich opon jest niezbędny w celu zapewnienia optymalnych warunków eksploatacji samochodu. Jest to jednak wydatek, który może poważnie nadwyrężyć nasz budżet, dlatego wiele osób rozgląda się w tej kwestii za oszczędnościami. Mimo wszystko, szukając takich rozwiązań warto pamiętać, że jakość opon znacząco wpływa na poziom naszego bezpieczeństwa.

Jednym z popularnych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, kiedy musimy dokonać zakupu, jest wybór opon używanych. W internecie można znaleźć mnóstwo tego rodzaju ofert, jednak biorąc pod uwagę ryzyko, jakie może nieść ze sobą korzystanie z nieodpowiednich opon, warto dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli jednak zdecydujemy, że jest to dla nas właściwie rozwiązanie, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania takiego zakupu.

Bieżnik

Pierwszą rzeczą, jaką musimy mieć na uwadze jest głębokość bieżnika w oponie, która nas interesuje. Minimalna wartość, która musi zostać zachowana by opona była dopuszczona do użycia wynosi 1,6 mm dla opon letnich i 4 mm dla opon zimowych. Jeśli więc chcemy korzystać z nowo zakupionych opon przez dłuższy czas, nie warto poświęcać uwagi zbyt zużytym oponom. Drugą sprawą, której warto się przyjrzeć jest to, czy zużycie wygląda tak samo na całej powierzchni opony. Jest to istotne, ponieważ nierównomierne rozłożenie starcia bieżnika świadczy o niewłaściwym użytkowaniu.

Uszkodzenia

Jeśli oględziny bieżnika przebiegną pomyślnie, naszym następnym krokiem powinno być sprawdzenie czy na oponie nie ma śladów po uszkodzeniach. Przebicie opony na bieżniku, które zostało profesjonalnie naprawione, nie wpłynie znacząco na jej jakość, jednak wszelkie zmiany w obrębie bocznych krawędzi praktycznie uniemożliwiają korzystanie z niej na dłuższy okres czasu.

Data produkcji

Każda opona posiada oznaczenie, które powie nam, kiedy dokładnie została wyprodukowana. Jest to istotna informacja, ponieważ w trakcie użycia opony narażone są na wiele czynników, które wpływają na ich kondycję. Opony które mają więcej niż 10 lat nie powinny być już wykorzystywane. Oznacza to, że wybierając odpowiednią ofertę powinniśmy uwzględnić to, jak długo zamierzamy z naszego zakupu korzystać. Jeśli z jakiegoś powodu data produkcji nie jest widoczna, powinien być to dla nas jasny sygnał, że nie jest to wiarygodna oferta.

Wcześniejsze użytkowanie

W kwestii zużycia opon nie należy opierać się na tym, jaki dystans został na nich przebyty, ale na tym, czy były użytkowanie w odpowiedni sposób. Nieprawidłowa eksploatacja może poważnie uszkodzić ogumienie, nawet przy niewielkich dystansach. Niestety, kupując opony używane nigdy nie możemy mieć pewności, w jakim dokładnie są stanie, zwłaszcza jeśli nie kupujemy ich od ich poprzedniego użytkownika, który mógłby takich informacji udzielić.

Sprzedawca

Niezależnie od tego, czy kupujemy opony od osoby prywatnej, która z nich wcześniej korzystała, czy z serwisu specjalizującego się w takim handlu, warto obejrzeć je osobiście przed zakupem. W ten sposób możemy też przekonać się, czy sprzedający wykorzystuje odpowiednie systemy magazynowania. Niewłaściwe przechowywanie może uszkodzić opony, dlatego jest to istotna informacja, którą powinniśmy uwzględnić dokonując ostatecznego wyboru.

Po co transportować ciągnik? Najczęstsze przyczyny

Po co transportować ciągnik? Najczęstsze przyczyny

Widząc niektóre usługi, możemy być zaskoczeni ich istnieniem. Niektóre osoby dziwią się, że inni decydują się na przewożenie maszyn, które wydałoby się, że mogą same dotrzeć do celu. Jednym z takich przykładów, który okazuje się, że często budzi kontrowersje wśród osób niezwiązanych z branżą, jest między innymi transport ciągnika. Przewóz ponadgabarytowy bywa kosztowny, a klient zawsze powinien otrzymać niezbędne informacje, dlaczego jest to usługa, która powinna go zainteresować.

W dalszej części tekstu przedstawimy Wam informacje, które udowodnią, że transport ciągnika jest przydatny dla gospodarstw rolnych i nie tylko! Zachęcamy do lektury, dzięki której poznacie szczegóły tej mało popularnej branży.

Uszkodzenie ciągnika? Brak możliwości powrotu

Zdarzyła się Wam sytuacja podczas pracy na roli, że ciągnik stanął i po prostu nie było możliwości powrotu nim do gospodarstwa? Chyba każdy miał wiele takich przykrych niespodzianek w swojej karierze – nawet jeśli regularnie serwisował maszyny i inwestował w najpopularniejszy sprzęt na rynku. Oczywiście warto szukać sposobów na samodzielne pozbycie się problemów, lecz nie zawsze jest to możliwe, jeśli problem jest poważny. Transport ciągnika może być wtedy trudnym zleceniem, lecz w dalszym ciągu możliwym do wykonania. Kontaktując się z profesjonalnymi firmami, można liczyć na satysfakcjonującą jakość usług.

Zakup nowego ciągnika

Inwestując w nowy sprzęt do swojego gospodarstwa, nie zawsze można liczyć na to, że wrócicie nim do domu. Oczywiście nowe modele są sprawne, lecz nie posiadając dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia może być problem. Warto w takich sytuacjach nie ryzykować kontaktem z policją lub problem, zamawiając także transport ciągnika.

Oczywiście w przypadku zakupu niesprawnego modelu, należy postąpić identycznie. Jeśli pojazd jest jezdny, nie należy się jednak obawiać, że będą to bardzo duże koszty, gdyż nie będzie trzeba wykorzystywać ciężkich maszyn i urządzeń wymagających specjalnych umiejętności ich obsługi.

Przewóz ciągnika do mechanika

Wasz traktor uległ awarii? Oczywiście możecie ryzykować przejazd nim do specjalisty, lecz może okazać się to niebezpieczne, a także narazić Was na kontrolę policji i kosztowny mandat. Nie ma sensu ryzykować i dużo lepiej już wcześniej załatwić transport ciągnika. Jeśli pojawi się możliwość naprawy bezpośrednio u Was, warto z tego skorzystać, lecz nie zawsze jest dostępna taka opcja i właśnie w takich momentach powinniście wykorzystać możliwość, jaką oferuje zaawansowany transport ciągnika wykonany przez profesjonalistów.

Akcesoria motoryzacyjne z Chin

Akcesoria motoryzacyjne z Chin

Praktyczne dodatki motoryzacyjne, to pomocna dłoń dla każdego kierowcy. Mimo, że wyposażenie samochodów jest coraz bardziej bogate, ciągle na rynku pojawiają się nowe, przydatne akcesoria, których akurat brakuje w naszym pojeździe. Ci, którzy spędzają długie godziny za kółkiem, próbują ułatwić sobie pewne czynności właśnie takimi drobiazgami.

Dużą popularnością cieszą się np. czujniki parkowania, w które wyposażone są tylko najnowsze modele aut. Czujniki takie można założyć praktycznie w każdym samochodzie, bez konieczności wiercenia dziur w karoserii. Są one montowane za pomocą taśmy samoprzylepnej, która wysyła i odbiera fale radiowe, przetwornik zaś ostrzega sygnałami dźwiękowymi przed przeszkodą. Wykrywa wysokie krawężniki, przedmioty, czy słupki.

Sprzęt motoryzacyjny z Chin – Rejestratory jazdy

Innymi przedmiotem, który znalazł sobie rzeszę zwolenników, jest uchwyt na telefon. Do niedawna kierowcy korzystali z zestawów do nawigacji, dziś każdy taką nawigację ma w telefonie. Dzięki uchwytowi, który doskonale trzyma się każdej powierzchni, możemy korzystać z map znajdujących się w telefonie. Uchwyt jest obrotowy i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż zestaw do nawigacji, dzięki czemu w mniejszym stopniu ogranicza widoczność.

Rejestrator jazdy to kolejny sprzęt, który coraz częściej pojawia się w naszych pojazdach. Niektóre wyposażone są jedynie w kamerę rejestrującą jazdę, są również i takie, które posiadają kamerkę cofania. Wideorejestrator sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych. Nagrania zapisywane są na karcie, co umożliwia późniejszą, dokładną analizę nagranego zdarzenia.

Akcesoria do samochodu

A co zrobić, jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, lub przestała ona działać? Na to również producenci akcesoriów motoryzacyjnych znaleźli sposób. W sklepach dostępne są mini wiatraczki, które można zamontować za pomocą klipsa. Podłączane są one do gniazdka zapalniczki samochodowej i stanowią ratunek dla kierowcy lub pasażera w upalne dni.

Z kolei dla wygodnickich, którzy spędzają długie godziny w trasie, oferowane są czajniki samochodowe, również zasilane z gniazdka zapalniczki. Jeśli marzy nam się gorąca kawa lub herbata, albo po prostu chcemy zjeść zupę instant, wystarczy klika chwil, a napój lub obiad gotowy.

Akcesoria dla kierowców

Bezpieczna jazda, to nie tylko sprawny samochód, czy motor, ale również rozsądny kierowca. Nie jest tajemnicą, że wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu grozi nie tylko utratą prawa jazdy, ale przede wszystkim wypadkiem. Wciąż jednak jest wiele kierowców, którzy uważają, że wypicie jednego piwa, czy kilku lampek wina nie może wpłynąć na koncentrację.  Nic bardziej mylnego. Są jednak przypadki, że powinniśmy wsiąść za kierownicę, choć poprzedniego wieczora zabawa była mocno zakrapiana alkoholem. Dla takich kierowców zalecany jest zakup alkomatu, który pozwoli na sprawdzenie poziomu stężenia alkoholu we krwi i da nam jednoznaczny wynik, czy mimo dobrego samopoczucia, możemy wsiąść za kierownicę.

Wyposażenie dla kierowców

Obecne na rynku testery alkoholu niczym nie odbiegają od tych, jakimi posługuje się policja. Zapewniają one precyzyjną analizę zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Są one proste w obsłudze, a w każdym zestawie znajdują się indywidualne ustniki. Zamontowane w nich sensory są bardzo czułe i dokładne, testery są proste w obsłudze, a sam pomiar i wynik natychmiastowy. Nie ma nic lepszego niż samokontrola.

Jeśli mówimy o akcesoriach dla zmotoryzowanych, nie możemy zapomnieć o miłośnikach motorów. Co prawda w motocyklu możemy zainstalować zdecydowanie mniej akcesoriów, niż w samochodzie, nie mniej motocykliści również dążą do poprawienia bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Oprócz rejestratorów jazdy czy dodatkowych lamp, każdemu kierowcy przyda się solidny kask, rękawice czy gogle.

Więcej tutaj: https://najutro24.pl/Motoryzacja-c22

Samochód z automatyczną czy manualną skrzynią biegów?

0
Samochód z automatyczną czy manualną skrzynią biegów?

Wybór konkretnej skrzyni biegów do samochodu nie jest czymś oczywistym. Przez wiele lat w Polsce i Europie królowały skrzynie manualne. Automaty były natomiast drogie, awaryjne, wymagały skomplikowanego i drogiego serwisu. Dziś jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Skrzynie automatyczne stały się trwałe, o wiele tańsze i nie wymagają już specjalnego traktowania. Sprawdzamy więc jaką skrzynię lepiej wybrać do nowo kupowanego auta.

Skrzynie automatyczne coraz popularniejsze

Jest jedna rzecz, której definitywnie nie da się ukryć: Automaty mają dzisiaj coraz większą rzeszę zwolenników i ta bardzo szybko się rozrasta. Niemniej zwolenników skrzyń ręcznych wciąż jest wielu, a w odpowiedzi na coraz większą popularność tego drugiego rozwiązania, wydają się oni coraz bardziej konsolidować. „Manuale” w dalszym ciągu jednak wiodą prym popularności, jednak zwłaszcza w autach miejskich automatyczne skrzynie biegów zaczynają powoli zawłaszczać coraz bardziej zauważalną część rynku. Wynika to zapewne z tego, że jazda miejska z tradycyjną skrzynią jest bardzo męcząca, nawet gdy sprzęgło chodzi lekko i miękko, a biegi wchodzi jak w przysłowiowe masło. Jednak konieczność bardzo częstej ich zmiany powoduje, że jazda przestaje sprawiać przyjemność.

„Automat” to większe koszty?

Ulubionym argumentem zwolenników skrzyń manualnych jest ten o rzekomo ogromnych kosztach utrzymania auta ze skrzynią automatyczną. Owszem, mają oni tutaj dużo racji, jednak nie wszystko jest czarno-białe. Tradycyjna skrzynia ręczna jest po prostu bardziej odporna na złe traktowanie. Jeżeli ktoś nie interesuje się stanem technicznym swojego auta, nie wymienia regularnie (lub wcale) oleju w skrzyni, to „manual” najczęściej i tak dzielnie to znosi. Automatyczne skrzynie biegów nie tolerują jednak takiego traktowania. Olej musi być wymieniany regularnie i jest on nieco droższy niż ten stosowany do ręcznej skrzyni. Jednak poza tym, oraz koniecznością okazjonalnych kalibracji komputera skrzyniowego, nic więcej nie trzeba robić. Jeżeli jednak zaniedbamy wymiany oleju, to skrzynia szybko wyzionie ducha, a naprawy idą w tysiące złotych.

Wybór pomiędzy dwoma typami skrzyń nie zawsze jest łatwy. Auto wyposażone w automat jest nieco droższe, jednak komfort jazdy jest nieporównywalnie większy, zwłaszcza w mieście. Manuale jednak nie wymagają aż tak rygorystycznego trzymania się terminów wymiany oleju, a ich naprawy są tańsze.

Namiot na samochód – czyli mobilne biwakowanie

Namiot na samochód – czyli mobilne biwakowanie

Dziś coraz więcej ludzi poszukuje zasłużonej odskoczni od napiętej codziennej atmosfery i zabiegania. „Ucieczka” w głusz jest opcją, którą wybiera coraz więcej osób. Pojechanie na biwak daje możliwość głębszego odetchnięcia i zrelaksowania się. Bycie pod namiotem ma w sobie nutkę przygody i pozwala powrócić do młodzieńczych czasów, kiedy wszystko było prostsze, lepsze i bardziej wyraziste. Jednak znalezienie prawdziwie wolnego „spotu” jest coraz trudniejsze. Wyjazdy biwakowe w czasie okresu wiosna – lato cieszą się dużą popularnością. Jadąc na pole namiotowe trzeba liczyć się z tym, że okolica będzie wypchana ludźmi, którzy również szukają odpoczynku. Zamienianie jednego zgiełku na drugi nie jest zbyt dobrą strategią. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na szukanie przygody i zabieranie ze sobą namiotu.

Namiot na dachu

Zabranie namiotu nie musi wiązać się z koniecznością późniejszego rozkładania go w specjalnie wydzielonej lokalizacji. Opcją, którą warto wykorzystać jest namiot na samochód, który pozwala zachować większą mobilność i komfort. Dzięki namiotowi samochodowemu nie jest się uzależnionym od przestrzeni stricte biwakowej. Głowna część namiotu może znajdować się przy dachu dając większy komfort podczas snu oraz pewność, że żadne drobne żyjątka nie zakłócą odpoczynku. Namiot na samochód to inwestycja, która się zwraca zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku na wielu poziomach. Pozwala on zachować lepszą mobilność oraz przemienić biwakowanie w prawdziwą przygodę – gdzie szuka się idealnego miejsce, a nie tylko jedzie do punktu B na mapie. Mając pod ręką auto zachowuje się mobilność. Namiot na samochód to idealny dodatek dla ludzi uprawiających trekking, którzy wszystkie lokalne trasy mają już przechodzone i szukają nowych malowniczych plenerów.

Kupić dopasowaną jakość

Namiot na samochód nie jest powszechnym produktem w sklepach stacjonarnych. Nawet jeśli w nich występuje to w bardzo ograniczonej różnorodności modelowej. Decydowanie się jedynie na to co jest dostępne jest najlepsza receptą na nietrafienie z zakupem i poniesienie dodatkowych zbędnych kosztów. W sieci bez problemu znajdzie się szeroki wachlarz namiotowych opcji, które będzie można dokładnie dopasować do indywidualnych potrzeb, preferencji orz możliwości budżetowych. Namiot na samochód nie jest wielkim wydatkiem, a inwestycja ta szybko się zwraca. W czasie zbliżającego się ciepłego sezonu warto zastanowić się czy kupno namiotu na samochód nie będzie strzałem w dziesiątkę.

Jak kupić części dobrej jakości taniej niż w ASO?

Jak kupić części dobrej jakości taniej niż w ASO?

Czy możliwy jest zakup elementów o odpowiedniej jakości, nie wydając przy tym mnóstwa pieniędzy? Sprawdzamy!

Wyznacznikiem jakości elementów zamiennych jest homologacja – tak mówią nam sprzedawcy i wprowadzają nas w błąd! Sam fakt posiadania homologacji przez podzespoły oznacza, że spełniają one w stopniu minimalnym wymogi, które znajdują się w przepisach i normach. Podczas gdy część elementów jest homologowana osobno (np. szyby, opony, elementy układu hamulcowego, felgi), inne są monitorowane za pomocą typu pojazdu i jego homologacji (nadwozie, amortyzatory, zderzaki)

Kraje Unii Europejskiej honorują wzajemnie homologacje z innych państw UE, jednak powszechnie wiadomo, że część krajów o wiele łatwiej rozdaje wspomniane homologacje. Obowiązujące na terenie Europy przepisy oczekują od dystrybutorów i części do VW, by informacja o jakości sprzedawanych podzespołów była jawna. Dyrektywa GVO dzieli części zamienne na kilka różnych podgrup:

 • oryginalne części – zalicza się do nich elementy montowane fabrycznie, części oferowane pod marką producenta (w katalogach części do VW są oznaczane literami O, OE, OEM), a także części, które zostały wyprodukowane wg specyfikacji producenta samochodu, a które wytwórca sprzedaje pod swoją marką (oznaczenie Q albo OES)
 • części zamienne o jakości porównywalnej – niebędące identyczne oraz niewykonane w ten sam sposób technologiczny jak oryginały, jednak odpowiadające im swoją jakością i spełnianą funkcją. Oznaczane są literą P w Polsce, określa się je również mianem części alternatywnych lub linii budżetowych (PJ) – są one całkowicie bezpieczne, bywają tworzone przez producentów samochodów, jednak pod względem trwałości są gorsze niż te, oznaczone literą O
 • pozostałe części zamienne – najtańsze, oznaczane za pomocą litery Z, zazwyczaj sprawiające duże problemy przy dopasowywaniu

Deklaracja producenta to jedno, faktyczna jakość to drugie – w związku z tym części z literą P należy dokładnie sprawdzić, ponieważ mogą się one różnić od oryginału w sposób znaczący. Może się zdarzyć, że element na papierze powinien dokładnie pasować do naszego auta, aby w rzeczywistości wyglądać zgoła inaczej. Do części zamiennych o porównywalnej jakości producenci zalecają często podzespoły o parametrach o wiele, wiele gorszych od oryginalnych.

Niektórzy próbują radzić sobie z tym problemem poprzez zakup używanych części do VW. Jest to rozwiązanie, które może wchodzić w grę w przypadku elementów, które nie odpowiadają bezpośrednio za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, a także takich, których jakość jesteśmy w stanie stwierdzić po pobieżnej obserwacji. Niska cena części używanych wiąże się jednak z ich pochodzeniem – biorą się one z kradzieży lub nielegalnego złomowania pojazdu.

Kierowanie się ceną jest istotne przy wyborze produktu, ale nie powinien to być jedyny wyznacznik tego, na które części zamienne się zdecydujemy. Bądźmy uważnymi nabywcami, aby przez przypadek nie zakupić podzespołów, które uszkodzą nasze auto.

Zobacz też