Co to jest chiptuning?

0
chiptuning

Strojenie chipów silnika (chiptuning) to proces, w którym elektroniczna jednostka sterująca jest przeprogramowywana, dzięki czemu silnik pracuje w ramach innych parametrów. Chip ECU znajduje się w układzie wtryskowym i reguluje ilość powietrza i mieszanki paliwowej. Po przeprogramowaniu wartości te można regulować. 

 1. Co to jest chiptuning?
 2. ECU – system kontroli pojazdu
 3. Chiptuning – czy warto? 
 4. Jakie są skutki chiptuningu?
 5. Jak wpłynie to na żywotność mojego silnika?
 6. Czy można cofnąć Chiptuning?

Co to jest chiptuning?

Chip tuningowy silnika to kluczowa część układów elektrycznych i komputerowych Twojego samochodu. Chip w Twoim pojeździe steruje wieloma różnymi systemami, regulując je i zapewniając, że są one zawsze odpowiednio zasilane.

Chiptuning pojazdu zastępuje jego domyślne oprogramowanie, nadpisując je nowym oprogramowaniem. Nazywa się to przemapowaniem pojazdu.

ECU – system kontroli pojazdu

Czym jest ECU? Skrót ten pochodzi od angielskiego Electronic Control Unit. Jest to „mózg” pojazdu, program, który kontroluje działanie silnika i nie tylko. W zależności od typu samochodu i roku jego produkcji, ECU może sterować wieloma różnymi systemami. Należą do nich: automatyczna skrzynia biegów, system stabilizacji pojazdu, wtrysk paliwa, układy wspomagania zaworów, układ rozrządu i zapłonu oraz system kontroli prędkości. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania twojego pojazdu. Układ reaguje na bodźce z pojazdu, aby zwiększyć ciśnienie w zaworach i układach wtrysku paliwa, regulować prędkość maksymalną i przyspieszenie pojazdu i nie tylko.

Chiptuning – czy warto?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać chiptuning pojazdu. Po pierwsze, zauważysz, że twój silnik lepiej reaguje, gdy wciśnięty jest pedał przyspieszenia. Całkowity moment obrotowy i moc zostaną zauważalnie zwiększone. Dostarczanie mocy będzie płynniejsze, co zapewni znacznie bezpieczniejsze wrażenia z jazdy, a to z kolei sprawi, że wyprzedzanie będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Podczas normalnej jazdy zauważysz, że spalanie paliwa jest mniejsze, co nie tylko obniża koszt paliwa, za które będziesz musiał zapłacić, ale także minimalizuje ślad węglowy. Reakcja przepustnicy zostanie poprawiona, a zakres obrotów zostanie zwiększony. I to wszystko przy bardzo nieinwazyjnej metodzie, która nie wymaga wymiany takich kluczowych elementów pojazdu, jak np. katalizatory.

Jakie są skutki chiptuningu?

Wiele osób twierdzi, że zmiana mapowania ECU nie wpływa na zużycie paliwa, jednak nie jest to technicznie prawda. Ze względu na proces związany z przemapowaniem ECU, więcej paliwa zostanie zużyte w celu wytworzenia wzrostu mocy. Jeśli samochód jest prowadzony „z entuzjazmem” po przeprowadzeniu remapu, samochód będzie zużywał tyle samo paliwa, co wcześniej, a w niektórych przypadkach nawet więcej. Jeśli jednak kierowca zmodyfikuje styl jazdy, aby jak najlepiej wykorzystać zwiększoną moc i moment obrotowy w całym zakresie obrotów, możliwe jest zwiększenie oszczędności paliwa.

Jak wpłynie to na żywotność mojego silnika?

Chiptuning w oczywisty sposób zwiększy moc twojego pojazdu i w zależności od tego, jak jeździsz, żywotność silnika może ulec skróceniu. Jeśli jeździsz mocniej, naturalnie możesz spodziewać się skrócenia żywotności silnika. Jednak to samo może się wydarzyć w przypadku np. stłuczki nawet bez mapowania. Chiptuning w żaden sposób nie obciąża silnika, więc sam remap nie wpływa na długowieczność, a jedynie na styl jazdy.

Czy można cofnąć Chiptuning?

Piękno chiptuningu polega na tym, że proces ten jest całkowicie odwracalny. Bez żadnego śladu!

Różne rodzaje sportowych opon motocyklowych

0
rodzaje sportowych opon motocyklowych

Motocykle sportowe wyposażone muszą być w odpowiednie opony, które zapewnią im optymalne osiągi, ale także bezpieczeństwo. Jednak nazwa “opony sportowe” odnosić się może do wielu różnych rodzajów opon, dedykowanych poszczególnym sportom motorowym. Popatrzmy, z jakimi typami możemy mieć najczęściej do czynienia.

Czym tak naprawdę jest opona i czemu jest tak ważna?

Opona to tak naprawdę specjalnie przygotowana mieszanka gumy, w skład której wchodzi między innymi kauczuk, różnego rodzaju plastyfikatory, sadza, krzemionka czy siarka. Guma tego rodzaju musi posiadać odpowiednią twardość i zostać specjalnie wyprofilowana, by zapewniała przyczepność i odprowadzała wodę spod kół.

Odpowiednie parametry opony są ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo motocyklisty. Należy pamiętać, iż opona jest jedynym punktem styku pojazdu z ziemią i to ona odpowiada za to, jak zachowa się on na różnych powierzchniach, takich jak asfalt, grunt czy woda. Jej wysoka przyczepność gwarantuje możliwość swobodnego manewrowania nawet na sypkich, śliskich czy trudnych nawierzchniach. Odpowiedni profil bieżnika zapewnia z kolei odprowadzanie wody spod kół. Różne ich typy i modele wielu cenionych producentów znajdziesz pod adresem: https://skyseba.pl/opony-motocyklowe-sportowe.

Opony wyścigowe

Zazwyczaj są to opony bardzo miękkie, wymagające wysokiej temperatury pracy i przeznaczone typowo na tor wyścigowy. Ze względu na brak bieżnika nie posiadają homologacji i nie mogą być użytkowane na drogach publicznych. Idealnie sprawdzają się jednak na torach, zapewniając najwyższe osiągi.

Opony sportowe szosowe

To jedne z najchętniej wybieranych opon przez osoby, które poruszają się po drogach publicznych. Ze względu na swoją konstrukcję praktycznie zawsze posiadają homologację, co oznacza, że można się na nich poruszać po szosach. Wykonane są ze stosunkowo miękkiej gumy i zapewniają dobrą przyczepność na asfalcie.

Opony typu enduro

Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone głównie do motocykli enduro. Ze względu na specyficzne warunki, w jakich są wykorzystywane, takie jak skały, błoto czy piasek, wyróżnić można ich poszczególne podkategorie, dedykowane do konkretnych nawierzchni. Ich szczególną cechą jest stosunkowo twarda mieszanka gumy i agresywny bieżnik, który pozwala na zwiększenie przyczepności w każdych, nawet trudnych warunkach.

Opony turystyczne

To połączenie cech opon szosowych z cechami oponami enduro. Często wykonywane są z dwóch różnych mieszanek gumy i posiadają na tyle głęboki bieżnik, by nadawać się zarówno na szosę, jak i na przejażdżki terenowe (choć nie typowo wyczynowe). Sprawdzają się na zróżnicowanych trasach i odznaczają dobrą przyczepnością, połączoną ze stosunkowo niskim zużyciem podczas eksploatacji.

Opony cruiser

Przeznaczone są zazwyczaj do cięższych motocykli, które prowadzone są zazwyczaj po szosach i drogach szutrowych. Mogą mieć podwyższony indeks ładowności i odznaczają się doskonałą przyczepnością, stabilnością i pewnością prowadzenia. Łączą w sobie cechy opon szosowych z oponami typu enduro, przeznaczonymi do dużych, ciężkich motocykli.

Blachy, wpinki, naszywki i inne dodatki dla motocyklistów

0
dodatki dla motocyklistów

Każdy harleyowiec z prawdziwego zdarzenia dba nie tylko o wygląd i stan swojej maszyny, ale również swój własny. By wyglądać na autentycznego użytkownika motocyklu, warto dysponować odpowiednio dobraną odzieżą, ale przeznaczonymi do jej ozdabiania różnymi dodatkami. Poniżej podpowiadamy – po jakie blachy, wpinki, naszywki i inne dodatki warto sięgnąć, by dopełnić swojego wyglądu.  

Jak ozdobić kurtkę motocyklową (i nie tylko ją)?

Jest na to wiele sposobów. Wiele z nich zostało już przetestowanych i sprawdzonych przez tysiące motocyklistów z całego świata. W ten sposób stały się one cechą charakterystyczną, elementem rozpoznawczym, po którym można odnaleźć w tłumie innego fana motocykli.

Blach i wpinki to nazwy używane zamiennie – określają różnego typu elementy przeznaczone do „wpinania” w kurtkę. Większość dostępnych wpinek została wykonana z trwałych stopów metali, niekiedy wyposażonych w dodatkową warstwę ochronną przeciwdziałającą słabnięciu materiału – np. powstawaniu korozji.

Niezmiennie popularne są wpinki z motywami klasycznymi, w stylu retro, które możemy znaleźć na starych zdjęciach harleyowców. Często prezentują takie motywy graficzne jak: czaszka, kości, pin up girls, flaga amerykańska, skorpion, krzyż lub logotypy najczęściej używanych marek motocykli. Dużą zaletą wpinek jest ich uniwersalne zastosowanie – można wpinać je nie tylko w kurtkę, ale również w torbę, organizer podróżny lub inny dowolny materiał.

Szczególną rolę odgrywają pod tym względem przypinki zlotowe – czyli przygotowywane pod kątem konkretnych wydarzeń masowych dedykowanych dla motocyklistów. Jest to świetny pomysł na pamiątkę, która będzie nie tylko estetyczna, ale również – autentyczna. Będzie stanowić „widoczny ślad” po naszych motocyklowych podróżach i wędrówkach.

Naszywki – kultowe, tradycyjne, stylowe

Naszywki to znane wszystkim rozwiązanie. Są to nieduże partie materiału prezentujące wybrane treści graficzne, które możemy naszywać lub naklejać na naszą odzież. Naszywki są najczęściej tematyczne – związane z konkretnymi zainteresowaniami lub stylem estetycznym. Dla harleyowców – najlepszym wyborem są naszywki przedstawiające wymienionej wcześniej motywy retro.

Oprócz nich, popularnością cieszą się naszywki z motywami wojskowymi – na przykład nazwami dywizjonów – lub motywami muzycznymi. Te ostatnie to bardzo szeroka grupa, do której należy zaliczyć naszywki z nazwami zespołów rockowych i metalowych, a także ich logo.

Specjalnym typem naszywek są szarfy – czyli podłużne naszywki, które najczęściej mają formę napisów ułożonych w podłużny kształt. Nadają się idealnie do naszycia na górną część kurtki (na ramionach) lub na innych materiałach dużych rozmiarów.

Kupując naszywki motocyklowe (ich rozbudowaną ofertę znajdziesz na: https://motozloty.com/blachy-wpinki-c-1.html) warto pamiętać o przyborach umożliwiających ich naniesienie na ubranie. Odradzamy ich naszywanie, gdyż o wiele szybszym sposobem będzie zastosowanie specjalnego kleju dedykowanego do naszywek. Jest to substancja bezbarwna i bezwonna, która po użyciu nie zostawia żadnych widocznych śladów na tkaninie. Jest szybko schnąca i wydajna, co pozwala na przyozdobienie kurtki od razu po zakupie samej naszywki. 

Tankowanie AdBlue nigdy nie było tak proste

0
dystrybutor adblue

AdBlue to preparat wymagany przez większość współczesnych silników diesla. Jest to kolejny krok poza DPF, by ograniczyć emisje spalin niemal do zera. Do tej pory głównie kojarzony był z autami ciężarowymi, obecnie także w autach osobowych możemy go znaleźć bardzo często.

Kaski na quada – jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej?

Kaski na quada

Uprawianie każdego rodzaju sportu ekstremalnego wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także wyposażenia się w odpowiednie akcesoria. Jednym z podstawowych elementów odzieży ochronnej niezbędnej do odpowiedzialnej i pewnej jazdy na quadzie jest kask. Kaski na quada gwarantują właściwą ochronę głowy, dają istotne poczucie bezpieczeństwa oraz stanowią ważny element wizerunku każdego miłośnika sportu ekstremalnego. Czym kierować się przy ich wyborze, aby wybrać najlepsze, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie?

Czy jazda na quadzie wymaga posiadania kasku?

Przepisy prawne nie regulują, co prawda, obowiązku posiadania kasku spełniającego odpowiednie kryteria. Jest to jednak dodatek niezbędny, bez którego zdecydowanie nie warto decydować się na jazdę na quadzie. Kaski na quada stanowią bowiem podstawowy, o ile nie najważniejszy, element stroju ochronnego każdego miłośnika szybkiej jazdy. Większość użytkowników quadów doskonale zdaje sobie z tego sprawę i z pełną świadomością decyduje się na ich zakup. Podstawowym zadaniem kasku jest ochrona najwrażliwszej części ciała, czyli głowy. W razie wypadku to właśnie ona narażona jest bowiem na najpoważniejsze uszkodzenia.

jazda na quadzie

Współczesne kaski na quada, które są dostępne w sprzedaży, to akcesoria o bardzo zróżnicowanych parametrach i designie. Szeroki wybór tego typu rozwiązań pozwala każdemu miłośnikowi szybkiej jazdy wybrać akcesorium idealnie dopasowane do jego potrzeb. Najlepszym wyborem są kaski zaprojektowane specjalnie z myślą o sportach crossowych, które posiadają odpowiednią konstrukcję, parametry oraz dodatki dostosowane do uprawiania tego rodzaju sportu. Budowa profesjonalnych kasków na quada jest optymalna zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wygody gwarantując komfortową i pewną jazdę, co ma kolosalne znaczenie dla każdego miłośnika sportów ekstremalnych.

W jakie kaski na quada opłaca się inwestować?

Zakup dobrej jakości, profesjonalnego kasku na quada wiąże się z pewnym, często znaczącym wydatkiem. Jeśli chodzi o kwestie własnego bezpieczeństwa i komfortu, nie warto jednak iść na kompromisy i już na starcie zainwestować w najlepszej jakości rozwiązanie, na które możemy sobie pozwolić. Najlepszym wyborem będzie zakup kasku w sprawdzonym sklepie specjalizującym się w sprzedaży akcesoriów do jazdy na quadzie i motocrossie. Wysokiej jakości kaski na quada produkowane są z atestowanych materiałów, które gwarantują właściwą ochronę głowy, są przy tym lekkie i komfortowe w noszeniu.

Wiele z nich posiada także dodatkowe udogodnienia w postaci m. in. blendy przeciwsłonecznej, antybakteryjnych, oddychających wkładek, czy specjalnego systemu ERS, który w razie wypadku ułatwia zdjęcie kasku przez ratowników medycznych. Nie bez znaczenia pozostaje także sam design kasku. Producenci szczególnie dbają także o ten aspekt swoich produktów oferując klientom kaski na quada o zróżnicowanym wyglądzie, który zawsze jest jednak ściśle dostosowany do specyfiki tego konkretnego sportu. W efekcie, kask nie tylko gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę, ale także pozytywnie wpływa na wizerunek swojego posiadacza.

Jak korzystnie sprzedać auto? Poznaj kilka wskazówek!

0
auto

Sprzedaż auta to czynność, która nie należy do najłatwiejszych, jeśli decydujemy się na wybór portali ogłoszeniowych. Doskonałą alternatywą może być skorzystanie z oferty skupu. W niniejszym poradniku poznasz wszystkie szczegóły, dzięki którym bardzo szybko i sprawnie uda Ci się sprzedać Twój pojazd.

Wybierz sprawdzoną ofertę

Na rynku znajdziemy wiele skupów. Jednak nie każdy zaoferuje nam rozwiązania, które sprostają naszym oczekiwaniom. Warto więc stawiać na sprawdzone propozycje. Zanim zdecydujemy się sprzedać samochód, warto poznać kilka szczegółów, dzięki którym każda transakcja przebiegnie po naszej myśli. 

 • Opinie kierowców – wybierajmy skupy, które cieszą się dużym uznaniem wśród kierowców. Dzięki temu uzyskamy pewność, że otrzymamy uczciwą ofertę. 
 • Szeroki asortyment – dobry skup aut powinien oferować również wiele innych usług. Mowa tu np. o złomowaniu aut czy sprzedaży części i samochodów.
 • Profesjonalizm – zachęcamy do wybierania sklepów prowadzonych przez prawdziwych profesjonalistów. Wówczas możemy być pewni usług na najwyższym poziomie.
 • Wygoda – korzystajmy z ofert skupów, gdzie możemy szybko i sprawnie sprzedać auto. Dla wielu kierowców to właśnie czas odgrywa najważniejszą rolę. 

Gdzie zatem warto sprzedać samochód, aby móc cieszyć się ze wszystkich wymienionych tu korzyści? Wystarczy wejść na stronę skupu Auto Kurek i wypełnić formularz wyceny auta. Wówczas uzyskamy informację zwrotną ze wszystkimi szczegółami. 

Skorzystaj z bogatej oferty

Asortyment usług punktu Auto Kurek jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Osoby zainteresowane wybierać mogą spośród wielu dostępnych rozwiązań. Sprzedać możemy samochody różnych marek i w każdym stanie technicznym. Warto jednak zaznaczyć, że czasami jedyną właściwą opcją może być złomowanie pojazdu i z takich usług również można skorzystać. Firma prowadzi również sprzedaż aut oraz części samochodowych. Dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie dziwi więc fakt, że zainteresowanych klientów stale przybywa. Wszystkie szczegóły zamieszczono na stronie internetowej https://www.auto-kurek.pl/skup-aut/. Zdecydowanie warto zapoznać się z pełną ofertą. 

Satysfakcja gwarantowana 

Asortyment usług dostępnych w firmie Auto Kurek został przygotowany przez prawdziwych profesjonalistów. Ich szeroka wiedza oraz wieloletnie doświadczenie stanowią gwarancję maksymalnej satysfakcji. Zawsze możemy liczyć na rzetelną i fachową wycenę auta oraz możliwość wyboru najlepszych części używanych na rynku. Zaufaj ekspertom i zapomnij o  wszelkich kompromisach.

Przydatne rady, jak, w szczególności zimą dbać o lampy samochodowe

auto zima

Zima to trudny czas dla wszystkich kierowców. Trzeba zadbać o odpowiednie opony, a także sprawdzić czy na karoserii nie ma oznak korozji. Istotne znaczenie ma również jakość akumulatora, w sytuacji, gdy zbliża się sroga zima warto sprawdzić w warsztacie samochodowym stopień jego naładowania, a jeśli to konieczne zdecydować się na jego regeneracje. Nie o tym będzie jednak dziś mowa, wszak jest jeszcze jeden ważny aspekt, bezpośrednio wpływający na bezpieczeństwo jazdy zimą, kiedy bardzo szybko zapada wzrok. Jakość oświetlenia samochodowego ma ogromne znaczenie, dlatego warto przekonać się, jak należy dbać o lampy samochodowe zimą.

Czystość lamp to podstawa

Aby lampy spełniały swoją rolę muszą być czyste. Gruba warstwa kurzu czy brud pośniegowy powodują, że światła nie mogą pracować prawidłowo, a światło jest stłumione czy zmniejsza się jego zasięg. Dlatego bezwzględnie samochód zimą trzeba regularnie czyścić i pamiętać również o czyszczeniu owych lamp i to bardzo dokładnie. Tak naprawdę wystarczy do tego wilgotna ścierka z mikrofibry, która nie porysuje nam reflektorów. Oczywiście zabrudzenia mogą się dostać również do środka i wtedy konieczne jest odkręcenie klosza i wyczyszczenie go także od wewnętrznej strony. Czasem system mocowania lamp jest dość skomplikowany i trudno je rozkręcić, wtedy pozostaje oddanie samochodu w ręce specjalistów. Choć w przypadku przednich lamp odkręcenie zdemontowanie kratki chłodnicy, poluzowanie śrub i usunięcie reflektora nie powinno być problemem. Wcześniej koniecznie należy odłączyć zaciski od akumlatora, aby uniknąć porażenia prądem!

Zmatowiałe lampy samochodowe – jak poradzić sobie z tym problemem?

klasyczny reflektorOczywiście czyszczenie to nie wszystko, bowiem z czasem lampy samochodowe mogą matowieć, zwłaszcza jeśli nie są wykonane ze szkła, a akrylu. Z takim problemem, który także zmniejsza widoczność na drodze można sobie jednak poradzić. Wystarczy zdecydować się na polerowanie refelektorów. Taki zabieg można wykonać samodzielnie, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią pastę polerską. Przed przystąpieniem do niego trzeba oczywiście oczyścić reflektory samochodowe. Potem należy zabezpieczyć krawędzie zderzaka taśmą i można przystąpić do szlifowania polerką elektryczną. Krążki ścierne należy wcześniej przez 5 minut namoczyć w wodzie. Zaczynamy od wyższej gradacji, czyli mniejszej ścieralności, a potem przechodzimy do niższej, czyli bardziej agresywnej, w przypadku większych zamgleń. Należy szlifować spokojnym ruchem od strony lewej do prawej utrzymując maksymalną prędkość obrotów nie większą niż 600/minutę. Przy zmianie krążka papieru ściernego przechodzimy do ruchu góra-dół, a reflektor staje się matowy. To jednak pożądany efekt, gdyż jeśli zaczynasz od gradacji 800, a kończysz na 1500 czy 2000 to dopiero w końcowym etapie staje się on przejrzysty. Dla każdej gradacji szlifowanie nie powinno trwać dłużej niż 3-5 minut. W czasie szlifowania co jakiś czas należy spryskać reflektor wodą. Potem można już przystąpić do głównej pracy, a więc polerowania lamp. Tę czynność należy wykonywać do momentu aż pasta polerska zmieni kolor z mlecznego na szklisty. Na samym końcu resztki pasty można usunąć płynem do mycia naczyń. W kolejnym etapie należy rozprowadzić płyn do odtłuszczania powierzchni z filtrem UV. Teraz reflektory będą jak nowe, a jakość światła doskonała, oczywiście o ile nie przepala się już żarówka…

Wymiana żarówek rzecz ważna

Na drogach można zauważyć często samochody „ślepe na jedno oko”, których właściciele chyba zapomnieli zabrać ze sobą żarówek zapasowych. Trzeba mieć je zawsze przy sobie, zwłaszcza zimą, kiedy dobre oświetlenie decyduje o bezpieczeństwie. Bardzo niebezpieczne jest także, gdy jedno światło świeci mocno, a drugie znacznie słabiej. Co to oznacza? Prawdopodobnie kierowca popełnił podstawowy błąd i zamiast wymienić komlet żarówek, stwierdził, że skoro jedna jeszcze działa, to wymieni tylko tę przepaloną. Tymczasem żarówki zawsze trzeba wymieniać parami.

Ustawienie świateł i jakość światła mają kolosalne znaczenie

samochod zimaKierowcy powinni wybierać wysokiej jakości żarówki do swoich lamp samochodowych. Powinny one mieć temperaturę barwową 4000K, a więc odpowiadającą światłu dziennemu. Takie światło jest najlepsze i najzdrowsze dla oczu. Po wymianie żarówek koniecznie trzeba sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł. Kiedy reflektory są niewłaściwie wyregulowane oślepiają pieszych i innych kierowców, co także może być niebezpieczne.

O lampy samochodowe należy dbać przez cały rok, ale w sposób szczególny zimą. Warto je regularnie myć, a gdy zajdzie potrzeba także polerować. Wymiana żarówek, gdy szybko zapada zmrok, a jedna się przepaliła, to absolutna konieczność.

Nowy Highlander już w Polsce – kiedy w salonach?

0
Nowy Highlander

Wszyscy fani potężnych SUV-ów z pewnością oczekiwali tego momentu – nowa Toyota Highlander już w przedsprzedaży. Japońska marka znowu pokazała, że wciąż bardzo poważnie traktuje segment. Ogromne rozmiary, komfortowe fotele dla aż siedmiu osób, bogate wyposażenie już w standardzie i przy tym dynamiczny napęd. Przyjrzyjmy się bliżej, co oferuje nam nowy model od Toyoty.

SPRAWDŹ TERAZ

Przestrzeń i komfort

Prawie 5m długości umożliwia bardzo wygodną podróż nawet siedmioosobowej rodzinie (dostępna jest również wersja dla sześciu osób). Bardzo wysoka jakość materiałów, doskonałe wyciszenie, wiele schowków i innych udogodnień. Jednym słowem wszystko, czego potrzeba w długiej trasie. Już podstawowa wersja, o nazwie Prestige, oferuje użytkownikom luksusowe rozwiązania. Znajdziemy w niej bowiem elementy takie jak:

 • felgi aluminiowe o rozmiarze 20 cali,
 • skórzaną tapicerkę,
 • trzystrefową klimatyzację,
 • bogaty zestaw multimedialny,
 • podgrzewane przednie fotele,
 • rolety szyb w drugim rzędzie,
 • elektrycznie unoszoną klapę bagażnika,
 • przednie i tylne czujniki parkowania,
 • elektrycznie regulowane szyby z zabezpieczeniem przed przycięciem palców,
 • zdalnie otwierane drzwi bagażnika,
 • elektrycznie unoszona klapa bagażnika,
 • podgrzewane lusterka zewnętrzne,
 • podgrzewana kierownica,
 • podgrzewana przednia szyba,
 • podgrzewane dysze spryskiwaczy przedniej szyby,
 • system oświetlenia wnętrza w technologii LED,
 • system dodatkowego nastrojowego oświetlenia wnętrza,
 • pamięć ustawień lusterek zewnętrznych,
 • lusterko w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy i pasażera,
 • uruchamianie silnika przyciskiem,
 • kamera cofania z dynamicznymi liniami pomocniczymi,
 • system czyszczenia kamery cofania,
 • centralny zamek sterowany zdalnie,
 • roleta bagażnika zasłaniająca przestrzeń bagażową,
 • system bezkluczykowego dostępu do samochodu (Inteligentny kluczyk),
 • manetki zmiany biegów przy kierownicy.

Wersję Prestige można rozbudować o Pakiet Tech. Zawiera on system multimedialny Toyota Touch® 2 z kolorowym ekranem dotykowym (12,3″), nawigację satelitarną Toyota Touch® 2 with GO w języku polskim z 3-letnią aktualizacją map, system Premium Audio JBL z 11 głośnikami i wentylowane fotele przednie. Katalogowa cena Highlandera Prestige z Pakietem Tech wynosi 251 900 zł. Wysokość raty w Leasingu SmartPlan zaczyna się od 2 954 zł netto.

toyota

Trzecia, najwyższa wersja wyposażenia o nazwie Executive dodaje nam do użytku cyfrowe lusterko wsteczne, system kamer 360 stopni, wyświetlacz HUD na przedniej szybie i panoramiczny dach, który możemy otworzyć lub tylko uchylić. Udając się w podróż nowym Highlanderem nie będziemy musieli zastanawiać się, ile walizek możemy zabrać ze sobą. Przy siedmiu osobach dysponujemy bowiem bagażnikiem o pojemności 658l, natomiast składając fotele możemy osiągnąć nawet 1909 litrów.

Pakiet wspomagający bezpieczeństwo

Toyota Highlander będzie dostępna z zaawansowanym układem ostrzegania przed kolizją, automatycznymi światłami, monitorowaniem zmęczenia kierowcy, rozpoznawaniem znaków drogowych czy aktywnym tempomatem dostosowującym prędkość na podstawie rozpoznanego oznakowania oraz automatycznie ruszającym w korku. Warto również dodać, że trail mode blokuje tylne koło bez przyczepności, zwiększając moment obrotowy na drugim kole.

Silnik

Duże gabaryty wymagają odpowiedniego napędu, oczywiście nie zapominając o tym do czego Toyota zdążyła nas przyzwyczaić – ekologii. Samochód napędzany jest silnikiem benzynowym o pojemności 2.5l, wspomaganym przez dwa generatory i silnik elektryczny na tylnej osi. Energia elektryczna kumulowana jest w wydajnej baterii. Hybryda osiąga w sumie 244KM, dzięki czemu auto rozpędza się do 100km/h w 8,3 sekundy. Producent deklaruje spalanie na poziomie 6,6l/100km.

Koszty

Cena bazowej wersji wynosi 231 900zł. Jeśli dodamy do tego pakiet Tech – 251 900zł. Najbogatsza wersja kosztuje 267 900zł.

Z całą pewnością można przypuszczać, że auto osiągnie rynkowy sukces, ponieważ nowy Highlander już w Polsce zdążył wzbudzić zainteresowanie, mimo że przedsprzedaż rozpoczęła się 26 października, a do salonów trafi na początku przyszłego roku.

Części Economy Parts dla samochodów marki Volkswagen

0
Części Economy Parts dla samochodów marki Volkswagen

Dobry stosunek ceny do jakości jest czynnikiem, który przemawia do wielu kierowców. Samochody Volkswagen są produkowane z myślą o ludziach. Można śmiało powiedzieć, że są to samochody “na lata”.

Części samochodowe do Volkswagena

Przy wyborze części zamiennych warto sprawdzić nie tylko odpowiednie dopasowanie części do modelu, rocznika oraz wersji pojazdu. Należy również upewnić się czy producent części zamiennych gwarantuje sprawność działania oraz czy produkty są wysokiej jakości. Ponadto powinno się sprawdzić opinie o częściach lub porozmawiać z zaufanym mechanikiem przed podjęciem decyzji o zakupie. Części zamienne mogą wyróżniać się konkurencyjną ceną – jeżeli jest to połączone z wysoką jakością produktów i gwarancją bezpieczeństwa to warto wziąć je pod uwagę.

Niezawodne części Economy

Dla posiadaczy samochodów marki Volkswagen dobrą wiadomością jest szeroka dostępność asortymentowa. Części zamienne Economy Parts są wyprodukowane w taki sposób, aby spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Wykorzystanie części Economy podczas naprawy naszego pojazdu pozwala zaoszczędzić pieniądze zarówno na koszcie produktów, jak i na operacji serwisowej, dzięki możliwości zakupu pakietu promocyjnego w ramach usług oferowanych w sieci serwisowej Volkswagen Group Polska na terenie całego kraju.

Części Economy dedykowane są dla samochodów starszych niż 4 lata. Dzięki temu osoby, które chciałyby zakupić swój samochód na rynku wtórnym, mają dostęp do szerokiej oferty części wysokiej jakości w dobrej cenie. Podobnie jak oryginalne odpowiedniki, części Economy są gwarantem bezpieczeństwa i funkcjonalności użytkowania.

Systemy wystawiennicze — prosta droga do sukcesu

Systemy wystawiennicze

Ścianki wystawiennicze, rollupy i banery to akcesoria nierozłącznie kojarzące się z targami i imprezami wystawienniczymi. Rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek stoiska bez towarzyszących im systemów prezentacyjnych. Co zadecydowało o spektakularnym sukcesie rozwiązań tego typu? Jakie są ich cechy szczególne? Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym przedstawicielom systemów wystawienniczych.

Sojusznik, którego potrzebujesz

Jednym z fundamentów sukcesu w biznesie jest umiejętność budowania strategii komunikacyjnej, która nie tylko służy przepływowi danych, ale też skutecznie wspiera budowę wizerunku marki. Żaden, nawet najlepszy produkt, nie obroni się bez wsparcia marketingowego i konsekwentnie realizowanych działań reklamowych. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji gospodarczej, która wymusza na przedsiębiorcach zażartą walkę o klienta. Nie jest to zadanie łatwe na silnie konkurencyjnym rynku i między innymi z tego powodu dbałość o prestiż marki staje się wymogiem koniecznym.

Gdy liczy się rozmiar

Niezwykle skutecznym orężem walki okazują się systemy wystawiennicze. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka, skupmy się więc na tych najważniejszych. Już najprostszy rollup oferuje trudną do przecenienia powierzchnię reklamową. W przypadku najmniejszych modeli otrzymujemy do dyspozycji niemal dwa metry kwadratowe, rollupy o szerokości jednego metra przekraczają tę wartość, a przecież na rynku dostępne są również rozwiązania dwustronne. Jeżeli to za mało, możemy sięgnąć po ścianki prezentacyjne, które pozwalają na ekspozycję grafik na powierzchniach przekraczających 6 metrów kwadratowych. Dostępne są oczywiście inne wymiary, a oprócz tradycyjnych ścianek prostych dużą popularnością cieszą się przyciągające uwagę ścianki łukowe oraz niezwykle proste w użytkowaniu ścianki banerowe.

Łatwa obsługa i duża mobilność

Mówiąc o prostocie użytkowanie, należy zwrócić uwagę na przemyślane konstrukcje systemów prezentacyjnych. Zwolennicy prostych i tanich rozwiązań z pewnością docenią wykonane z aluminium i włókna szklanego stojaki w kształcie litery X, które pozwolą na prezentację grafik o wymiarach 72 × 192 cm, zachowując przy tym wagę, która nie przekracza 3 kg. Nieco cięższe są wspomniane wcześniej rollupy, ich waga nieznacznie przekracza 6 kg, nadal jednak nie jest to wartość, która mogłaby stanowić jakikolwiek problem. W zamian za większą wagę otrzymujemy stabilniejszą konstrukcję wyposażoną w estetyczną kasetę będącą podstawą i jednocześnie ochroną zwiniętej grafiki. W przypadku ścianek wystawienniczych ciężar jest ściśle związany z rozmiarem i w przypadku ścianki o wymiarach 275 × 224 cm wynosi on zaledwie 24 kg. Oprócz niskiej wagi ogromnym atutem jest także prosty i intuicyjny system rozkładania i składania omawianych produktów. Przemyślane konstrukcje wyposażone są w rozwiązania teleskopowe (rollupy i wybrane stojaki) lub systemy zatrzaskowe (ścianki), dzięki którym zarówno montaż, jak i demontaż przebiega błyskawicznie i w większości przypadków może być zrealizowany przez jedną osobę. 

Wszystkie powyższe rozwiązania dostępne są w poznańskiej firmie BV FORMAT — z takim wsparciem walka o klienta staje się dużo prostsza.

Zobacz też