Suzuki Ignis Hybrid – dobra cena to tylko jedna z zalet tego modelu

0
Suzuki Ignis Hybrid

Suzuki Ignis Hybrid jest samochodem wymykającym się prostym schematom. Trudno uznać ten model za typowego crossovera, a tym bardziej za samochód miejski. I właśnie uniwersalność stanowi jedną z najważniejszych zalet propozycji japońskiego producenta. Gdy dodamy do tego atrakcyjny design oraz oszczędny i dynamiczny napęd hybrydowy, to zyskamy uzasadnienie dobrych wyników sprzedaży tego modelu w Polsce.

Kaski motocyklowe – doskonała ochrona i bezpieczeństwo

0
kaski motocyklowe

Jazda na jednośladach to jedno z najpiękniejszych momentów w życiu dla ich miłośników. Chwilę przepełnione adrenaliną i poczuciem wolności są warte wielu poświęceń. By jednak móc poruszać się na swoich ukochanych maszynach w pełni bezpiecznie, przede wszystkim należy zadbać o właściwy dobór kasku motocyklowego. Czym charakteryzuje się produkt najwyższej jakości? Dlaczego kaski motocyklowe odgrywają tak znaczącą rolę? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Krótka charakterystyka kasków motocyklowych

Kaski motocyklowe mają dwa główne zadania do spełnienia. Przede wszystkim ochronić naszą twarzoczaszkę przed poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi w razie wystąpienia kolizji czy wypadków. Po drugie, przy jednoczesnej ochronie powinny gwarantować nam także komfort jazdy, by była ona dla nas przyjemnością. W związku z tym, kaski motocyklowe produkowane są z najwyższej jakości materiałów o wysokiej twardości oraz jednoczesnej lekkości. To sprawia, że są one przyjemne w użytkowaniu, a podczas upadku czy uderzenia, stanowią dla nas doskonałą barierę ochronną.

W celu doskonałego dopasowania do indywidualnych potrzeb i preferencji wyróżnić możemy kilka rodzajów kasków:

– otwarte,

– integralne,

– modułowe,

– dedykowane do jazdy off-road,

– szczękowe,

i inne. Tak szeroka paleta różnorodnych modeli sprawia, że bez względu na rodzaj naszego motocykla będziemy mogli doskonale dobrać do niego nasz wymarzony kask, który zachwyci nas także swoim designem. Kaski motocyklowe produkowane są w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej o ciekawym wzornictwie. Dzięki temu kask może stać się integralną częścią całego stroju, jak również dopasować się do stylistyki naszego motocykla.

Najwyższa jakość kasków motocyklowych

Kaski motocyklowe by mogły doskonale spełniać swoją rolę, muszą być produkowane z dbałością o każdy najmniej szczegół i detal. Niebagatelne znacznie odgrywa także staranna selekcja materiałów używanych do ich produkcji. Nowoczesne procesy technologiczne sprawiają, że produkty gotowe zachwycają najbardziej wymagających użytkowników. Sprawdzone rozwiązania producentów o ugruntowanej pozycji na rynku, oparte na wieloletnim doświadczeniu i pieczołowicie zdobytej wiedzy sprawiają, że kaski motocyklowe są dziś produktami nowoczesnymi, łączącymi w sobie design i najwyższą klasę wykonania.

Wybierz jeden z dostępnych modeli kasków motocyklowych i ciesz się perfekcyjną jazdą na swoim ukochanym jednośladzie każdego dnia.

Jak wybrać bezpieczne opony samochodowe?

Jak wybrać bezpieczne opony samochodowe

Szukasz bezpiecznych opon samochodowych, które zapewnią Ci komfort jazdy na co dzień? Jesteś w dobrym miejscu! W tym poradniku przeczytasz, na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę oraz jak wybrać ogumienie perfekcyjnie dopasowane do osobistych potrzeb. Poznaj szczegóły! 

Właściwy rozmiar opon

To podstawowe kryterium przy zakupie ogumienia. Rozmiar powinien być dopasowany do modelu auta, a także sposobu jego użytkowania. Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie rozmiaru na zdemontowanej oponie. Wówczas zauważysz kilka liczb. Pierwsza z nich to szerokość, druga określa profil opony, natomiast ta po literze „R” to średnica felgi. Dzięki temu dowiesz się, jakich produktów warto szukać w sklepach. 

Na tym jednak nie koniec, gdyż kluczowe znaczenie ma jakość opon. Warto więc wybierać sprawdzone i polecane przez kierowców punkty sprzedaży. Doskonałą propozycją dla wymagających może być oferta sklepu internetowego Plusgum, który cieszy się bardzo wysoką renomą. Wystarczy zajrzeć na stronę i złożyć zamówienie bez wychodzenia z domu. To łatwiejsze niż może się wydawać!

Indeks nośności i indeks prędkości

Parametry te również mają bardzo duże znaczenie przy wyborze opon. Oznaczone są liczbą i literą. Liczba mówi o maksymalnym obciążeniu i wyrażona jest w kilogramach. Natomiast litera symbolizuje maksymalną prędkości pojazdu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie wolno korzystać z opon, które charakteryzują się niższymi wartościami niż homologowane. Może to obniżyć bezpieczeństwo jazdy oraz przyspieszyć zużycie ogumienia. Warto więc zwracać uwagę na każdy detal. 

Odpowiedni rodzaj bieżnika

Przy wyborze bieżnika musisz wziąć pod uwagę styl jazdy. Bardzo często na letnich oponach można dostrzec bieżnik symetryczny, który odpowiada za redukcję spalania, gdyż opory toczenia są niższe. Z kolei kierunkowy bieżnik ma kształt litery „V” i bardzo dobrze odprowadza wodę, a jednocześnie świetnie reaguje na hamowanie. Takie opony doskonale sprawdzą się w autach o dużej mocy. 

Natomiast w bieżniku asymetrycznym wewnętrzna część odprowadza wodę, a zewnętrzna odpowiada za właściwości trakcyjne podczas jazdy. To przekłada się na wygodę i bezpieczeństwo.

Klasa opon

Kolejne ważne kryterium to klasa opon. W sklepie internetowym Plusgum możesz znaleźć ogumienie w różnych wariantach. Warto więc dokładnie przeanalizować ofertę i porównać proponowane produkty. Te pochodzą od wielu renomowanych marek, więc o jakość możesz być spokojny. 

Asortyment obejmuje ogumienie klasy ekonomicznej, które znajdzie zastosowanie w czasie jazdy miejskiej. Możesz tu również kupić opony klasy średniej, przeznaczone zarówno do jazdy po mieście, jak i na dalekie trasy. Natomiast na kierowców, którzy jeżdżą na różnych trasach i w różnych warunkach czekają opony klasy wyższej. Na pewno znajdziesz rozwiązanie dopasowane do swoich oczekiwań, a w razie potrzeby zawsze możesz liczyć na wsparcie doświadczonej obsługi.

Najczęstsze awarie w samochodach ciężarowych

0
Najczęstsze awarie w samochodach ciężarowych

Samochody ciężarowe są szczególnie narażone na różnego typu uszkodzenia i awarie, które mogą nastąpić w trakcie ich zwykłego użytkowania. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy awaria następuje podczas podróży na długi dystans, na przykład poza granicami naszego kraju. Samochody ciężarowe mogą ważyć nawet kilka-kilkanaście ton i każdego dnia pokonywać setki kilometrów. Ponieważ ich eksploatacja idzie w parze ze wzrastającą awaryjnością, przygotowaliśmy specjalny poradnik prezentujący najczęściej występujące awarie w pojazdach ciężarowych. Dowiesz się z niego jakie układy pojazdu są szczególnie narażone na uszkodzenia oraz jakich awarii możesz spodziewać się w pierwszej kolejności. 

Awarie w obrębie ogumienia 

Samochody ciężarowe są często wykorzystywane do transportu i spedycji na długi dystans. Ich wykorzystanie staje się coraz popularniejsze z uwagi na rosnące zainteresowanie zakupami w sieci oraz sprowadzaniem ekskluzywnych towarów z zagranicy. Samochody ciężarowe są narażone na rozmaite warunki pogodowe i drogowe, które będą wpływać na przebieg ich transportu oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Niestety, ale każda godzina pracy samochodu ciężarowego wiąże się z jego powoli postępującą eksploatacją. 

Do najczęściej powstających należą uszkodzenia ogumienia w obrębie opon, a także wynikające z tego dalsze problemy. Eksploatacja opon w samochodzie ciężarowym przebiega zupełnie inaczej (bardziej intensywnie) niż w samochodzie osobowym. Przyczynia się do tego długotrwała jazda, słaba jakość nawierzchni i dróg, a także nadmierny załadunek, powodujący dodatkowe obciążenie. Jak wskazują specjaliści, awarie występujące w obrębie ogumienia wywołują nawet połowę wszystkich unieruchomień pojazdów ciężarowych. 

Awarie silnika, elektryki samochodowej i układu hamulcowego 

Silnik, główna jednostka napędowa, również podlega awariom. Jest to związane przede wszystkim z jego nadmierną eksploatacją oraz z wykorzystaniem słabej jakości środków smarowniczych lub filtrów. Ponadto niewłaściwe nawyki jezdne również mogą mieć wpływ na postępującą eksploatację silnika. 

Awaria silnika może być związana z zerwaniem pasków wentylatora lub usterką w obrębie pompy paliwowej. Awarie takie dotyczą przede wszystkim samochodów wiekowych oraz mocno zużytych. Wówczas, konieczny będzie zakup nowych części do samochodów ciężarowych.

Elektryka również polega rozmaitym awariom i usterkom, które wpływają na sprawność całego pojazdu. Najczęściej powstającym problemem jest rozładowanie akumulatora oraz inne, bardziej szczegółowe problemy związane z jego poszczególnymi komponentami. Korozja przewodów, awarie alternatora lub regulatora – to tylko kilka przykładowych. Symptomem ich wystąpienia będą gasnące światła lub kontrolki. 

W obrębie układu hamulcowego może dojść do niepożądanego rozszczelnienia. Wówczas, nawet niewielka powierzchniowo nieszczelność może wywołać istotne zmiany w ciśnieniu. Niestety, ale w ten sposób powstają ubytki powietrza, co może przełożyć się na kolejne pojawiające się problemy. Będzie to przede wszystkim zagrożenie blokadą kół.

Monitoring pojazdów ciężarowych

Monitoring pojazdów ciężarowych

Monitoring pojazdów ciężarowych ułatwia codzienną pracę firmom transportowym i logistycznym oraz umożliwia zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Wszystko dzięki wbudowanym w moduły GPS funkcjom dodatkowym. Z nimi zarządzanie flotą samochodową będzie łatwiejsze – manager floty zyska kontrolę nad poczynaniami pracowników i dowie się, jakie błędy popełniają podczas kierowania pojazdem.

Z tego tekstu dowiesz się, jaki lokalizator GPS samochodowy warto wybrać dla floty pojazdów i sprawdzisz, co dzięki niemu możesz zyskać.

Sprawdzanie lokalizacji i historia przejazdów

Główną funkcją wszystkich lokalizatorów GPS jest możliwość sprawdzania położenia pojazdów w czasie rzeczywistym. Ta opcja usprawnia działanie floty ciężarówek. Wystarczy bowiem chwila, by zobaczyć, gdzie w danej chwili znajduje się kierowca – i czy nie zjechał z trasy, by załatwić prywatną sprawę.

Co więcej, usługa Historia podróży pojazdu pozwala na przejrzenie przejazdów kierowcy z ostatnich 3 miesięcy. Można ją też przedłużyć do 12 miesięcy wstecz.

Kontrola paliwa w firmie transportowej

Dziś, gdy ceny paliwa idą w górę, dobrze jest skorzystać z narzędzia, które pomaga w zmniejszeniu jego zużycia w pojazdach ciężarowych. Tym narzędziem jest moduł GPS IKOL CAN. Jest on podłączany do magistrali CAN, w której zbierane są liczne informacje dotyczące auta.

Szczególnie istotną funkcją tego lokalizatora jest monitoring paliwa – kontrola jego poziomu, spalania i zużycia. Każdy nagły spadek ilości benzyny, świadczący o jej kradzieży, zostanie natychmiast wychwycony przez urządzenie, a przychodzące do Ciebie powiadomienie umożliwi Ci szybką reakcję.

Jeżeli zatem zależy Ci na tym, by dokładnie wiedzieć, co dzieje się z pojazdem, znać jego przebieg, mieć dostęp do raportów dotyczących paliwa – moduł z dostępem do komputera pokładowego jest stworzony dla Ciebie.

Kontrola stanu pojazdu

IKOL CAN sprawia, że zebrane w komputerze pokładowym dane o takich zdarzeniach, jak zapalone światła, otwarte drzwi, uruchomiona klimatyzacja, czas spędzony na biegu jałowym itp. zostają zapisane w systemie. O niektórych z nich możesz zostać poinformowany SMS-em, mailowo lub poprzez aplikację IKOL Tracker.

Monitoring temperatury

Czy Twoi pracownicy przewożą produkty, które wymagają zapewnienia im szczególnych warunków transportu? Jeśli tak – lokalizator IKOL CAN ułatwi im to zadanie. Wyposażono go bowiem w czujniki temperatury. Możesz ustawić alerty, które powiadomią Ciebie i Twoich kierowców o każdej, nawet najmniejszej zmianie temperatury w pojeździe.

Bezpieczna i ekonomiczna jazda

Poprawa bezpieczeństwa i efektywności pracowników oraz zaoszczędzenie pieniędzy to cele istotne dla każdej firmy. W ich osiągnięciu pomoże Ci lokalizator IKOL CAN i/ lub dodatkowa funkcją Ecodrivingu.

IKOL CAN to, jak już wspomnieliśmy, lokalizator monitorujący stan paliwa w pojeździe. Należy jednak zauważyć, że zużycie benzyny jest mocno związane ze stylem jazdy kierowców. Właśnie dlatego moduł ten został wzbogacony o pakiet Ecodriving, który oferuje następujące usługi:

 • Pakiet analizy prawidłowego użytkowania pojazdu – umożliwia dokładną analizę sposobu korzystania z samochodu przez kierowcę,
 • Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu – alert ten przychodzi wtedy, gdy kierowca popełnia błąd w kierowaniu pojazdem,
 • Raport ranking użytkowania pojazdu – porównuje ze sobą sposoby korzystania z danego pojazdu przez wszystkich kierowców w firmie,
 • Raport nieprawidłowego użytkowania pojazdu – kołowy wykres z opisanymi procentowo i liczbowo błędami popełnianymi przez wybranego kierowcę (takimi, jak jazda na biegu jałowym, przekroczenia prędkości, gwałtowne przyśpieszenia, hamowania i zakręty, częste zatrzymywanie się itp.),

Co daje Ecodriving?

 • Wiesz, który kierowca jeździ najlepiej, a który nie radzi sobie za kółkiem,
 • Wiesz, jakie błędy popełniają pracownicy i możesz zwrócić im na nie uwagę, dzięki czemu poprawią swój styl jazdy,
 • Poprawa stylu jazdy kierowców to w wielu wypadkach zaoszczędzenie paliwa zużytego podczas zbyt brawurowej jazdy czy biegu jałowego,
 • Wiedza o wbudowanym w auto lokalizatorze motywuje kierowców do ostrożności na drodze,
 • Rzadsze wizyty u mechanika – prawidłowo użytkowane auto dłużej nie wymaga kosztownej naprawy czy wymiany części, co również daje oszczędność pieniędzy,
 • Będąc świadomym, ile benzyny potrzebuje każde z aut i jakie jest jej zużycie, możesz lepiej planować wydatki,
 • Zmniejszasz emisję zanieczyszczeń –dbasz o środowisko,
 • Dbasz o bezpieczeństwo na drodze – zarówno Twoich pracowników, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Warto dodać, że pakiet Ecodriving jest dostępny nie tylko dla użytkowników IKOL CAN – można go dodatkowo dokupić do innych lokalizatorów IKOL dla pojazdów.

Wszystkie wymienione możliwości to tylko niektóre z udogodnień, które dać Ci mogą lokalizator IKOL CAN i pakiet Ecodriving. Dzięki nim kierowcy będą jeździć bezpiecznie, ekonomicznie i ekologicznie, firma poprawi swoje wyniki, a pojazdy nie będą wymagać licznych napraw i dłużej posłużą pracownikom.

Kleje cyjanoakrylowe – zastosowanie, funkcje, pomoc w wyborze

klej

Kleje o zastosowaniu uniwersalnym znajdują się w niemal każdym domu. Wykorzystywane są do przeprowadzania zwykłych napraw, łączenia niewielkich części i elementów, a także do tworzenia prostych konstrukcji drewnianych, plastikowych lub wykonanych z innych stosunkowo lekkich bądź łatwych w obróbce materiałów. Wśród popularnych znajdują się kleje cyjanoakrylowe, których zdecydowaną zaletą jest uniwersalne zastosowanie oraz możliwość aplikowania do rozmaitych typów powierzchni. Poniżej przybliżamy charakterystykę tej grupy klejów oraz podpowiadamy jakie ich rodzaje znajdziesz na sklepowych półkach. 

Najważniejsze właściwości klejów cyjanoakrylowych 

Kleje cyjanoakrylowe zaliczane są do grupy klejów jednoskładnikowych. Najczęściej, wytwarzane są z metylu, etylu lub także z alkoxy. Istotną cechą jest fakt, że w ich składzie nie występują żadne rozpuszczalniki, ani substancje do nich podobne. Dzięki temu klej zachowuje bardzo neutralne właściwości – nie posiada żadnego wyrazistego koloru (jest przezroczysty), a po aplikacji porcja kleju może być niezauważalna. Za sprawą tego, klej może być stosowany także w miejscach wyraźnie eksponowanych i widocznych. 

Dodatkową zaletą jest fakt, że kleje cyjanoakrylowe są produktami szybkowiążącym, a na ich efekt działania nie trzeba długo czekać. Po zaschnięciu tworzą one solidne i wytrzymałe połączenie, które z trudem uda Ci się zerwać. Kleje cyjanoakrylowe mogą z łatwością wytrzymać w przedziale temperatur od minus 30 do nawet ponad 100 stopni C. Specjalne stabilizatory (obecne w najbardziej odpornych odmianach kleju) mogą dodatkowo zwiększyć górną granicę wytrzymałości. 

Produkty cyjanoakrylowe są dostępne w różnych wersjach, różniących się między innymi konsystencją. Znajdziesz kleje w formie wodnistej cieczy, o uśrednionej gęstości, a także w formie galaretowatej, lub bardziej zwartej masy. 

Jak używać kleju cyjanoakrylowego? 

Ponieważ kleje cyjanoakrylowe są szybkoschnące (zajmuje to dosłownie kilka sekund), warto zachować ostrożność w trakcie ich użytkowania. Na czas schnięcia mają wpływ wilgotność powietrza oraz rodzaj powierzchni, do której klej będzie dociśnięty. Zaleca się ich stosowanie przede wszystkim w temperaturze pokojowej. Często kleje cyjanoakrylowe nazywa się po prostu klejami sekundowymi. 

Kleju należy używać na powierzchni odpowiednio oczyszczonej, korzystając z podstawowych elementów zabezpieczenia: papierowych ręczników oraz lateksowych rękawiczek. Warto aplikować klej na płaskim, stabilnym blacie, który pozwoli Ci na precyzyjne odmierzenie pożądanej porcji oraz jej nałożenie na pożądany obiekt. Warto wybrać miejsce odizolowane od wstrząsów, wibracji oraz innych niepożądanych  oddziaływań.

Polecamy stosować klej w pomieszczeniu aktywnie wentylowanym, przy uchylonym oknie lub aktywowanej klimatyzacji. Wynika to z prostego faktu. Kleje cyjanoakrylowe emitują bardzo intensywną woń, która nie należy do przyjemnych, a ponadto może mieć nieco szkodliwe działanie na błony śluzowe oraz tkanki oczu. W przypadku ich ekspozycji na opary kleju, konieczne może okazać się opłukanie pod dużą ilością bieżącej wody.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca

Odnawialne źródła energii są dzisiaj konieczne, jeśli pod uwagę weźmiemy masowe działania na rzecz ochrony środowiska, ale również możliwość generowanych oszczędności finansowych. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie panele fotowoltaiczne cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem. To one pozwalają generować energię całkowicie za darmo, pozyskując ją z promieni słońca. Należy jednak zaznaczyć, że zanim inwestor zacznie generować bezpłatny prąd, musi kupić system specjalnych paneli. Czy taka inwestycja jest więc opłacalna i kiedy się zwraca? Poznaj szczegóły już teraz.

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne

W ramach działań proekologicznych, osoby, które zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym, mogą liczyć na finansowe wsparcie ze strony rządu i Unii Europejskiej. Dzięki temu zwrot kosztów inwestycyjnych następuje średnio po 12 latach eksploatacji paneli, a w kolejnych 25 latach można liczyć na zysk z tytułu korzystania z darmowego prądu rzędu 50 tysięcy złotych. Co ważne, eksperci potwierdzają, że inwestycja w dobrej jakości panele fotowoltaiczne, na przykład te ze SPEC KABLE – Sklep elektryczny, zwraca się również bez otrzymania dopłaty. 

To jeszcze nie wszystko, bo oczywiście właściciel paneli fotowoltaicznych może generować dodatkowe zyski, chociażby poprzez sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu ten system naturalnego źródła odnawialnego z powodzeniem może stanowić sposób na zarobek. 

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Inwestorzy, którzy chcą korzystać z innowacyjnego systemu generowania energii elektrycznej, ale nie mają w tym zakresie wystarczającej wiedzy, powinni zwrócić się o pomoc do ekspertów. Okazuje się, że wszystkie punkty sprzedażowe, które w swojej ofercie mają panele fotowoltaiczne, dysponują również specjalnie wykwalifikowanym personelem, który wspiera cały proces zakupowy. Co więcej, w większości przypadków można zdecydować się na zakup paneli wraz z ich montażem. 

Ponadto, panele fotowoltaiczne z powodzeniem można zamawiać w internetowych sklepach z asortymentem elektrycznym. Inwestor zyskuje wtedy niższą cenę systemu, ogranicza też problem z ewentualnym transportem, ponieważ całe zamówienie zostaje dostarczone pod wskazany adres. 

Dobrze jest skorzystać ze specjalnego kalkulatora online, który wylicza wielkość i moc niezbędnych dla danego gospodarstwa domowego paneli. Chodzi o to, aby inwestycja pozwalała generować wystarczającą ilość energii, którą potrzebuje dana nieruchomość. Uwzględnić warto system ogrzewania i inne czynniki, jakie mają znaczenie dla zużycia prądu. Pod uwagę należy wziąć wielkość nieruchomości  czy liczbę domowników. 

Żywotność paneli fotowoltaicznych wyliczana jest na około 30 lat, widać więc wyraźnie, że inwestycja jest opłacalna, bezpieczna i ekologiczna. Nie ma wątpliwości, że o takim systemie generowania prądu powinien pomyśleć każdy, kto tylko posiada własną, wolnostojącą nieruchomość.

Oleje silnikowe najwyższej jakości – poznaj ofertę sklepu Dbamtomam

0
Oleje silnikowe najwyższej jakości

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Spełnia bardzo ważne zadanie, które sprawia, że silnik w ogóle może funkcjonować – minimalizuje tarcie pomiędzy metalowymi ruchomymi elementami silnika. Współczesne oleje silnikowe mają dodatkowo jeszcze szereg innych zastosowań i właściwości pozwalające ulepszać osiągi uzyskiwane przez samochód. Dowiedz się, czym charakteryzuje dobry preparat i jak optymalnie dostosować go do Twoich potrzeb.

Typy olejów silnikowych – postaw na najlepszy preparat

Wybór odpowiedniego oleju nie jest prosty, i wpływa na niego wiele czynników. Wszystko zależy od posiadanej jednostki napędowej, jej przebiegu oraz  warunków użytkowania. W sklepie Dbamtomam znajdziesz naprawdę szeroki wybór olejów przeznaczonych do różnych rodzajów silników. Kierując się zaleceniami producenta pojazdu i korzystając z naszego asortymentu, na pewno wybierzesz preparat spełniający Twoje wymagania.

Oleje silnikowe samochodowe dzieli się ze względu na wiele czynników. Głównym wyznacznikiem jest jednak ich baza i skład. I w taki sposób wyróżniamy oleje:

 • syntetyczne – powstające w efekcie syntezy chemicznej, przeznaczone głównie do silników diesla; mogą być używane w wydłużonym trybie wymiany,
 • półsyntetyczne – tańsza alternatywa dla olejów syntetycznych, w których główną bazę stanowią oleje naturalnego pochodzenia,
 • mineralne – mieszanka składająca się z produktów destylacji ropy naftowej; używane obecnie już wyłącznie w silnikach o dużym przebiegu.

Decydując się na zakup oleju, musimy wziąć pod uwagę także bardzo ważne oznaczenia lepkości preparatu w danych temperaturach. Przedstawiana jest ona za pomocą skali SEA (np. 5W30). Pierwsza liczba oznacza dolną granicę temperatury, w jakiej preparat zachowuje odpowiednią lepkość, a druga określa maksymalną wartość temperatury zewnętrznej, w jakiej olej będzie wciąż posiadać odpowiednie parametry.

Oleje silnikowe ceramiczne – najnowsza technologia na rynku

Zastosowanie jako dodatku nanocząsteczek ceramicznych jako dodatek do oleju sprawia, że wykazuje on zdecydowanie lepsze właściwości smarne. Zapewnia również zdecydowanie bardziej ekonomiczne zużycie paliwa, co przekłada się na lepszy wpływ na środowisko. W ofercie sklepu Dbamtomam posiadamy najwyższej jakości oleje silnikowe ceramiczne, które znajdziesz w kategorii pod adresem – https://dbamtomam.pl/69-oleje-silnikowe-ceramiczne.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu internetowego https://dbamtomam.pl/ – znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby zapewnić swojemu samochodowi lub motocyklowi doskonałą ochronę i pielęgnację.

Hyundai Ioniq 5 Electric to rewelacyjny samochód, ale w ofercie wciąż jest solidny Ioniq Hybrid. Warto go sprawdzić!

0
Hyundai Ioniq 5 Electric

To była jedna z najbardziej wyczekiwanych premier w świecie motoryzacji. Do Polski wjechał już Hyundai Ioniq 5 Electric, czyli najnowszy samochód z napędem w 100% elektrycznym w ofercie koreańskiego producenta. Auto imponuje osiągami, znakomitą jakością wykonania oraz funkcją ultraszybkiego ładowania, która pozwala zwiększyć zasięg o 100 kilometrów w czasie zaledwie 5 minut. Ioniq Electric to nie jest samochód na każdą kieszeń, natomiast jego premiera to dobra okazja, aby przypomnieć sobie o wyraźnie tańszym i wciąż atrakcyjnym Ioniqu w wersji hybrydowej.

Czym kierować się podczas wyboru alkomatu?

Czym kierować się podczas wyboru alkomatu

Każdy alkomat jest urządzeniem precyzyjnym i wymaga poświęcenia mu nieco uwagi, jeśli chcemy, żeby działał właściwie i służył nam długie lata. Duży wybór alkomatów na rynku skłania nas do znalezienia odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań: jaki alkomat będzie najlepszy w naszym przypadku? Czym kierować się przy wyborze? Na co zwrócić uwagę kupując urządzenie? Sprawdź, co radzą profesjonaliści.

Dobry alkomat, czyli jaki?

Stosowane obecnie alkomaty to skomplikowane urządzenia elektroniczne, których pomiary opierają się na różnych technologiach. Niezmiennie jednak, alkomat wyposażony jest w czujnik, który wykrywa obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Może to być sensor:

 • półprzewodnikowy;
 • elektrochemiczny.

W alkomatach półprzewodnikowych alkohol z wydychanego powietrza utlenia się na powierzchni znajdującej się w czujniku elektrody. Powoduje to wzrost przewodności półprzewodnika. Mierzona rezystancja zmienia się proporcjonalnie do zawartości alkoholu znajdującego się w jednej próbce wydychanego powietrza.

Z kolei sensor elektrochemiczny wykrywa wyłącznie obecność alkoholu etylowego w wydychanym powietrzu.

Jak wybrać odpowiedni alkomat? Ranking

Na pytanie o najlepszy alkomat nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wybór właściwego urządzenia zależy od wielu czynników, m. in. przeznaczenia alkomatu (do celów prywatnych można stosować alkomat o mniejszej częstotliwości kalibracji niż do celów służbowych, gdzie badanie przeprowadza się np. codziennie na kilkunastu pracownikach).

Podobnie przy jednych zastosowaniach będą miały znaczenie dodatkowe funkcjonalności (np. licznik pomiarów), podczas gdy przy innych – nie. Również dokładność pomiarów może być lub nie decydująca, w zależności od potrzeb – niekiedy wystarczy przybliżona wartość, w innych przypadkach – precyzyjna.

Kalibracja – tego nie możesz zaniechać

Niezależnie od rodzaju czujnika, po określonym przez producenta czasie (lub/i ilości pomiarów), każdy sensor ulega rozkalibrowaniu, czyli, używając określenia potocznego, rozregulowaniu. Jest to proces naturalny, wynikający z braku możliwości zachowania optymalnych warunków pracy urządzenia (zmienność temperatur, wilgotność, stopień zapylenia).

Dokładność pomiarów alkomatu z czasem zaczyna odbiegać od wzorcowej, dlatego należy ją przywrócić, czyli skalibrować alkomat ponownie. Zaniedbanie regularnej kalibracji alkomatu powoduje nie tylko niedokładność pomiarów, ale w dłuższej perspektywie czasowej – niemożność przywrócenia mu wzorcowych parametrów i utrzymanie ich, a więc zniszczenie sensora.

Zobacz też