chiptuning

Strojenie chipów silnika (chiptuning) to proces, w którym elektroniczna jednostka sterująca jest przeprogramowywana, dzięki czemu silnik pracuje w ramach innych parametrów. Chip ECU znajduje się w układzie wtryskowym i reguluje ilość powietrza i mieszanki paliwowej. Po przeprogramowaniu wartości te można regulować. 

  1. Co to jest chiptuning?
  2. ECU – system kontroli pojazdu
  3. Chiptuning – czy warto? 
  4. Jakie są skutki chiptuningu?
  5. Jak wpłynie to na żywotność mojego silnika?
  6. Czy można cofnąć Chiptuning?

Co to jest chiptuning?

Chip tuningowy silnika to kluczowa część układów elektrycznych i komputerowych Twojego samochodu. Chip w Twoim pojeździe steruje wieloma różnymi systemami, regulując je i zapewniając, że są one zawsze odpowiednio zasilane.

Chiptuning pojazdu zastępuje jego domyślne oprogramowanie, nadpisując je nowym oprogramowaniem. Nazywa się to przemapowaniem pojazdu.

ECU – system kontroli pojazdu

Czym jest ECU? Skrót ten pochodzi od angielskiego Electronic Control Unit. Jest to „mózg” pojazdu, program, który kontroluje działanie silnika i nie tylko. W zależności od typu samochodu i roku jego produkcji, ECU może sterować wieloma różnymi systemami. Należą do nich: automatyczna skrzynia biegów, system stabilizacji pojazdu, wtrysk paliwa, układy wspomagania zaworów, układ rozrządu i zapłonu oraz system kontroli prędkości. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania twojego pojazdu. Układ reaguje na bodźce z pojazdu, aby zwiększyć ciśnienie w zaworach i układach wtrysku paliwa, regulować prędkość maksymalną i przyspieszenie pojazdu i nie tylko.

Chiptuning – czy warto?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać chiptuning pojazdu. Po pierwsze, zauważysz, że twój silnik lepiej reaguje, gdy wciśnięty jest pedał przyspieszenia. Całkowity moment obrotowy i moc zostaną zauważalnie zwiększone. Dostarczanie mocy będzie płynniejsze, co zapewni znacznie bezpieczniejsze wrażenia z jazdy, a to z kolei sprawi, że wyprzedzanie będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Podczas normalnej jazdy zauważysz, że spalanie paliwa jest mniejsze, co nie tylko obniża koszt paliwa, za które będziesz musiał zapłacić, ale także minimalizuje ślad węglowy. Reakcja przepustnicy zostanie poprawiona, a zakres obrotów zostanie zwiększony. I to wszystko przy bardzo nieinwazyjnej metodzie, która nie wymaga wymiany takich kluczowych elementów pojazdu, jak np. katalizatory.

Jakie są skutki chiptuningu?

Wiele osób twierdzi, że zmiana mapowania ECU nie wpływa na zużycie paliwa, jednak nie jest to technicznie prawda. Ze względu na proces związany z przemapowaniem ECU, więcej paliwa zostanie zużyte w celu wytworzenia wzrostu mocy. Jeśli samochód jest prowadzony „z entuzjazmem” po przeprowadzeniu remapu, samochód będzie zużywał tyle samo paliwa, co wcześniej, a w niektórych przypadkach nawet więcej. Jeśli jednak kierowca zmodyfikuje styl jazdy, aby jak najlepiej wykorzystać zwiększoną moc i moment obrotowy w całym zakresie obrotów, możliwe jest zwiększenie oszczędności paliwa.

Jak wpłynie to na żywotność mojego silnika?

Chiptuning w oczywisty sposób zwiększy moc twojego pojazdu i w zależności od tego, jak jeździsz, żywotność silnika może ulec skróceniu. Jeśli jeździsz mocniej, naturalnie możesz spodziewać się skrócenia żywotności silnika. Jednak to samo może się wydarzyć w przypadku np. stłuczki nawet bez mapowania. Chiptuning w żaden sposób nie obciąża silnika, więc sam remap nie wpływa na długowieczność, a jedynie na styl jazdy.

Czy można cofnąć Chiptuning?

Piękno chiptuningu polega na tym, że proces ten jest całkowicie odwracalny. Bez żadnego śladu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here