Co warto wiedzieć o przewozie osób niepełnosprawnych?

Transport osób niepełnosprawnych to wyjątkowo delikatna kwestia. Osoby zajmujące się usługami tego typu, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że kwestie wygody i bezpieczeństwa pasażerów powinny być zawsze na pierwszym miejscu, tak samo jak dbałość o ich potrzeby.

Coś więcej, niż przewozy

Właściciele firm transportowych coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że ich niepełnosprawni klienci często potrzebują nieco więcej, niż sam transport z miejsca na miejsce. Dlatego oferują swoim klientom pomoc w załatwianiu codziennych spraw, takich jak zakupy, przewóz sprawunków do domu czy pomoc w urzędach. Dla osób z ograniczoną sprawnością często taka pomoc jest nieoceniona.

Odpowiednie podejście

Osoby zajmujące się transportem osób niepełnosprawnych muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich praca wymaga odpowiedzialności, troski i sporej wiedzy w zakresie opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Tylko połączenie tych wszystkich cech – oraz oczywiście odpowiednie kwalifikacje – zagwarantują pasażerom bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie w trakcie jazdy.

Personel obsługujący trasy powinien być troskliwy i cierpliwy – jest to tak samo ważne, jak odpowiednie wyposażenie floty pojazdów.

Przewóz osób niepełnosprawnych, a wyposażenie pojazdu

Przepisy polskiego prawa w tym temacie są bardzo ogólnikowe i nie określają dokładnie, jak powinien wyglądać pojazd służący do przewozu osób niepełnosprawnych.

Bez wątpienia powinien on posiadać sprzęt, który ułatwi wjazd i wyjazd wózków inwalidzkich. Może być to rampa lub winda o odpowiednio dużym udźwigu oraz wszelkich wymaganych atestach. Warto, by była wyścielona antypoślizgową nawierzchnią, co wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po niej.

W środku pojazdu powinny zostać zamontowane specjalne szyny przypodłogowe oraz system pozwalający na przymocowanie do nich wózka inwalidzkiego w czasie jazdy. Osoba niepełnosprawna siedząca na wózku powinna również zostać odpowiednio przypięta specjalnymi pasami. Kwestie bezpieczeństwa zawsze powinny być na pierwszym miejscu.

Przewóz osób niepełnosprawnych- demi-trans.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here