Czym kierować się podczas wyboru alkomatu?

0
1111

Każdy alkomat jest urządzeniem precyzyjnym i wymaga poświęcenia mu nieco uwagi, jeśli chcemy, żeby działał właściwie i służył nam długie lata. Duży wybór alkomatów na rynku skłania nas do znalezienia odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań: jaki alkomat będzie najlepszy w naszym przypadku? Czym kierować się przy wyborze? Na co zwrócić uwagę kupując urządzenie? Sprawdź, co radzą profesjonaliści.

Dobry alkomat, czyli jaki?

Stosowane obecnie alkomaty to skomplikowane urządzenia elektroniczne, których pomiary opierają się na różnych technologiach. Niezmiennie jednak, alkomat wyposażony jest w czujnik, który wykrywa obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Może to być sensor:

  • półprzewodnikowy;
  • elektrochemiczny.

W alkomatach półprzewodnikowych alkohol z wydychanego powietrza utlenia się na powierzchni znajdującej się w czujniku elektrody. Powoduje to wzrost przewodności półprzewodnika. Mierzona rezystancja zmienia się proporcjonalnie do zawartości alkoholu znajdującego się w jednej próbce wydychanego powietrza.

Z kolei sensor elektrochemiczny wykrywa wyłącznie obecność alkoholu etylowego w wydychanym powietrzu.

Jak wybrać odpowiedni alkomat? Ranking

Na pytanie o najlepszy alkomat nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wybór właściwego urządzenia zależy od wielu czynników, m. in. przeznaczenia alkomatu (do celów prywatnych można stosować alkomat o mniejszej częstotliwości kalibracji niż do celów służbowych, gdzie badanie przeprowadza się np. codziennie na kilkunastu pracownikach).

Podobnie przy jednych zastosowaniach będą miały znaczenie dodatkowe funkcjonalności (np. licznik pomiarów), podczas gdy przy innych – nie. Również dokładność pomiarów może być lub nie decydująca, w zależności od potrzeb – niekiedy wystarczy przybliżona wartość, w innych przypadkach – precyzyjna.

Kalibracja – tego nie możesz zaniechać

Niezależnie od rodzaju czujnika, po określonym przez producenta czasie (lub/i ilości pomiarów), każdy sensor ulega rozkalibrowaniu, czyli, używając określenia potocznego, rozregulowaniu. Jest to proces naturalny, wynikający z braku możliwości zachowania optymalnych warunków pracy urządzenia (zmienność temperatur, wilgotność, stopień zapylenia).

Dokładność pomiarów alkomatu z czasem zaczyna odbiegać od wzorcowej, dlatego należy ją przywrócić, czyli skalibrować alkomat ponownie. Zaniedbanie regularnej kalibracji alkomatu powoduje nie tylko niedokładność pomiarów, ale w dłuższej perspektywie czasowej – niemożność przywrócenia mu wzorcowych parametrów i utrzymanie ich, a więc zniszczenie sensora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here