Filtr przeciwpyłkowy

Każdy posiadacz samochodu musi dbać o jego prawidłową eksploatację. Właśnie dlatego, bardzo istotne są nie tylko okresowe przeglądy techniczne, ale również wymiana części eksploatacyjnych. Zapewni to bezawaryjną jazdę przez długi czas oraz komfort. Niestety, z uwagi na wysokie ceny części oraz usług serwisowych, wielu kierowców decyduje się na zakup tanich zamienników, których jakość i użyteczność pozostawia sporo do życzenia. Na Polskim rynku, w ostatnim czasie, pojawiło się bardzo dużo firm oferujących tak zwane zastępniki, czyli części, których konstrukcja jest analogiczna do oryginalnych, ale nie są one sygnowane konkretną marką. Należy, jednak, być ostrożnym w ich wyborze i kierować się przede wszystkim nienaganną opinią i czasem funkcjonowania na rynku. Zwolennicy samochodów marki Volkswagen, którzy eksploatują swoje pojazdy dłużej niż cztery lata, poszukując podzespołów do auta powinni zwrócić uwagę na Economy Parts. Długoletnie doświadczenie oraz zlokalizowanie oddziałów na terenie całej Polski gwarantuje najwyższą jakość części samochodowych i obsługi.

Spośród wielu części samochodowych, istotne znaczenie ma filtr przeciwpyłkowy. Nazwa ta używana jest zamiennie z filtrem kabinowym. Ten często niedoceniany element pojazdu, może okazać się bardzo ważny dla naszego komfortu oraz zdrowia.

Czym jest filtr przeciwpyłkowy?

Filtr przeciwpyłkowy występuje w pojazdach wyposażonych w klimatyzację. Ma formę kwadratowego lub prostokątnego elastycznego bloku, którego struktura przypomina złożoną w harmonijkę kartkę papieru. Jest on zlokalizowany, w większości pojazdów, w przednim schowku samochodowym po stronie pasażera. Jego główną funkcją jest filtrowanie powietrza, jakie dostaje się do kabiny pojazdu z urządzeń klimatyzacyjnych. Pomimo iż, dla użytkownika nie wszystkie cząsteczki unoszące się w powietrzu mogą być wyczuwalne za pomocą zmysłów, nie oznacza to, że ich nie ma. Pleśń, kurz oraz inne pyłki i drobnoustroje przenikają przez kratki nawiewu samochodowego.

Czy warto wymieniać filtr kabinowy i kiedy to zrobić?

Odpowiedź na pytanie dotyczące opłacalności wymiany filtra przeciwpyłkowego wydaje się być bardzo prosta i oczywista. Większość producentów pojazdów rekomenduje dokonanie tego raz w roku. Oczywiście, jest to uzależnione od sposobu i częstotliwości korzystania z klimatyzacji. Jednak, w dobie powszechnego smogu oraz dużej liczby godzin spędzonej w korkach, coroczna wymiana jest bardzo wskazana, zwłaszcza, jeśli chcemy cieszyć się czystym powietrzem. Należy pamiętać, że korzystanie z klimatyzacji powinno być przemyślane i nieukierunkowane jedynie na obniżenie temperatury otoczenia. Zbyt szybkie ochłodzenia powietrza może powodować choroby, podobnie jak dostanie się do układu oddechowego bakterii i wspomnianych cząsteczek. Zaleca się, również, okresową kontrolę filtra kabinowego w celu sprawdzenia jego stanu oraz czystości. Ważnym aspektem jest także jego niska cena. W większości przypadków to koszt około 100 złotych.

Warto, także, zwrócić uwagę na popularne filtry z węglem aktywnym. Jest to idealny produkt, zwłaszcza, dla alergików lub ludzi z problemami oddechowymi. Zdecydowanie, mniejsza przepuszczalność gazów i pyłów zapewni jeszcze lepszy komfort i prewencję w zakresie chorób układu oddechowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here