W celu zabezpieczenia oryginalnej wykładziny samochodowej przed szybkim zużyciem, zabrudzeniem i zawilgoceniem, powszechnie stosuje się dywaniki samochodowe. Te mogą przybrać formę dywaników welurowych lub gumowych. Dywaniki welurowe wyróżniają się większą elegancją, jednak gorzej radzą sobie z wilgocią i błotem. Dywaniki gumowe uważane są za mniej estetyczne, ale ich właściwości czysto praktyczne są znacznie większe. Dzięki budowie korytkowej zbierająca się na powierzchni dywaników woda i innego rodzaju zanieczyszczenia nie mają prawa zabrudzić oryginalnej wykładziny podłogowej w aucie.
Niestety nawet najtrwalsze dywaniki gumowe z czasem się zużywają. Jeśli zależy nam na podtrzymaniu estetycznego wyglądu tego typu dywaników samochodowych i wydłużeniu ich żywotności, powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Jak to zrobić?
Czyszczenie dywaników samochodowych
Niezależnie od tego, czy w Twoim aucie znajdują się dywaniki gumowe, czy welurowe, nie możesz zapominać o ich regularnym czyszczeniu. W przypadku samochodowych dywaników gumowych ich czyszczenie jest bardzo proste. Wystarczy ostrożnie wyjąć dywaniki samochodowe z wnętrza auta, uważając przy tym, by nie zabrudzić oryginalnej wykładziny samochodowej, a następnie dokładnie je wytrzepać. Kolejnym krokiem będzie mycie dywaników pod strumieniem wody. Najlepszym narzędziem do wykonania tego typu pracy będzie myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy, który możemy podpiąć do kranu z bieżącą wodą. Po opłukaniu dywaników z drobin piasku należy je dokładnie umyć jakiegoś rodzaju detergentem. Najlepiej, jeśli będzie to środek przeznaczony do mycia gumy. Do mycia wykorzystujemy szczotkę, której włosie spenetruje wszystkie zakamarki dywanika. Po dokładnym umyciu dywaników należy poczekać na ich wyschnięcie, a następnie ponownie umieścić we wnętrzu samochodu.
Konserwacja gumowych dywaników samochodowych
Dokładnie umyte, pozbawione drobin piasku i kurzu gumowe dywaniki samochodowe możesz poddać dodatkowej konserwacji. Wystarczy użyć ogólnie dostępnych kosmetyków samochodowych, na przykład specjalnego preparatu do czernienia i konserwacji opon samochodowych. Taki preparat należy rozpylić na powierzchni dywaników gumowych i poczekać do jego wyschnięcia. Dywaniki samochodowe potraktowane tego typu preparatem powinny odzyskać naturalną głębię czarnego koloru. Preparaty tego typu dodatkowo wpływają na zwiększenie elastyczności gumy, przez co nieco wolniej się ona starzeje i staje się mniej podatna na działanie szkodliwych substancji tj. sól drogowa, którą możemy wnosić do auta na butach wraz z błotem pośniegowym.