Jak dobrać odzież motocyklową w odpowiednim rozmiarze

Ubrania motocyklowe odgrywają ważną rolę w zabezpieczaniu ciała przed skutkiem ewentualnego upadku. Amortyzują siłę uderzenia, a wbudowane w kurtkę czy spodnie protektory mogą ochronić nawet przed złamaniem kończyny czy kręgosłupa. Jednak tylko prawidłowo dobrany rozmiar odzieży motocyklowej sprawi, że ta będzie spełniać swoje funkcje. W jaki sposób znaleźć najlepszą wielkość ubrań? Podpowiadamy.

Odzież motocyklowa zwiększa nie tylko bezpieczeństwo, ale też komfort w czasie jazdy. Chroni przed wiatrem, deszczem i wpływa na wygodne ułożenie kierowcy w trakcie prowadzenia motocykla. Tu rozmiar też ma niebagatelne znaczenie.

Dlaczego rozmiar odzieży motocyklowej jest tak ważny?

Zacznijmy od kwestii bezpieczeństwa. Kurtka motocyklowa czy spodnie motocyklowe muszą być perfekcyjnie dopasowane do Twojej sylwetki, aby wbudowane w nie protektory leżały stabilnie na swoich miejscach. Ochraniacze kolan czy barków mają być dość ciasno umieszczone na tych częściach ciała. Z jakiego powodu jest to aż tak istotne?

W momencie upadku lub kolizji protektor ma za zadanie przyjąć na siebie całą siłę uderzenia. Jeżeli jest umiejscowiony prawidłowo, to siła ta nie będzie bardzo oddziaływać na chronione części ciała (np. łokcie). W przypadku przemieszczenia ochraniacza ten nie będzie w stanie zabezpieczyć kończyny, przez co bardziej będziemy narażeni na uraz (np. złamanie). W zbyt dużej odzieży ryzyko przemieszczenia protektorów jest niezwykle wysokie.

Z kolei w przypadku zbyt ciasnych ubrań protektory będą umiejscowione na odpowiedniej części ciała, ale znacznie obniży się komfort jazdy. Mając za małe buty na motocykl, kombinezon czy rękawice, ograniczamy krwiobieg i swobodę ruchu ciała – to wszystko przekłada się na dyskomfort nawet w trakcie krótkiej podróży.

Z tego względu konieczne jest, aby odzież motocyklowa (od stóp do samej góry) była dobrana perfekcyjnie pod względem rozmiaru.

Nie sugeruj się rozmiarówką – korzystaj z tabeli rozmiarowej

Jeżeli kupujesz ubrania w sklepie stacjonarnym – nie ma większego problemu. Wystarczy przymierzyć kurtkę lub spodnie i sprawdzić, jak leży w trakcie wykonywania manewrów i ruchów. Sytuacja wygląda inaczej podczas zakupów online, kiedy nie ma możliwości wcześniejszego przymierzenia stroju.

Z tego względu pod żadnym pozorem nie sugeruj się rozmiarówką podaną przez producenta. XL dla dwóch różnych marek może oznaczać zupełnie inne wartości. W trakcie doboru stroju porównuj kolejne warianty z tabelą rozmiarową. W tej znajdziesz informacje o długości odzieży i jej szerokości w różnych miejscach. Tabela uwzględnia np. szerokość nogawek i pasa w przypadku spodni oraz obwód szyi w danym egzemplarzu kurtki.

Tabela rozmiarowa podawana jest przez sprawdzone sklepy internetowe i bardzo pomaga w perfekcyjnym doborze rozmiaru. Jeżeli masz wątpliwości, możesz zamówić od razu dwa rozmiary. W ten sposób na spokojnie przymierzysz odzież w domu, a za duży lub zbyt mały wariant po prostu oddasz (niektóre sklepy online oferują darmowy zwrot).

W jaki sposób mierzyć ciało przy zakupie odzieży motocyklowej online?

Zacznijmy od kurtki. Podstawowa kwestia to jej długość. Ta powinna delikatnie zachodzić na pas użytkownika. Mierz się zawsze od szyi do pasa – najlepiej z tyłu. Następnie zwróć uwagę na szerokość kurtki w pasie oraz w klatce piersiowej. Twój rozmiar powinien być trochę mniejszy do tego podanego przez producenta – dzięki temu kurtka będzie wygodna podczas jazdy. Zmierz dokładnie obwód szyi, długość ramion i rozstaw barków. To pozwoli oszacować, czy protektory będą leżały tam, gdzie ich miejsce.

Zakup spodni skupia się z kolei na szerokości nogawek, a także szerokości w pasie. Zmierz więc obwód nóg w udach i łydkach, a także obwód swojego pasa. Postaraj się również sprawdzić długość nóg. Skontroluj też odległość od pasa do kolan – tam znajdują się bowiem protektory.

Pamiętaj także o prawidłowym doborze butów. Koniecznie zmierz długość stopy od dużego palca do pięty. Zwróć też uwagę na szerokość stopy w śródstopiu. Obuwie motocyklowe powinno być komfortowe i dlatego uwzględnienie tych dwóch wymiarów jest tak istotne.

Po zmierzeniu wszystkich podanych części ciała możesz bez obaw przystąpić do zakupu wymarzonych ubrań motocyklowych przez internet. Do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here