Lato trwa w najlepsze. Czas ładnej pogody i ciepłych, słonecznych dni sprzyja porządkom. To właśnie w wakacje mamy więcej wolnych chwil, by zająć się ogarnianiem domu lub ogrodu, warsztatu czy samochodu. O ile każdy wie, że podczas mroźnych dni należy zrezygnować z mycia auta, o tyle znacznie mniej mówi się o tym, jak tę czynność wykonywać w gorące dni. Skupimy się na tej kwestii w naszym artykule.

Unikaj dużego nasłonecznienia

Myjąc samochód w gorący dzień, staraj się unikać miejsc silnie nasłonecznionych. Nie powinno się myć pojazdu, kiedy jego karoseria jest bardzo mocno nagrzana. Grozi to niestety powstaniem nieestetycznymi plam, które są efektem zmieszania wody z brudem i detergentem. Warto także mieć na uwadze różnice temperatur – jeśli rozgrzany metal i szkło nagle schłodzimy zimną wodą, to mogą wystąpić tak silne naprężenia, że szyba jest w stanie rozpaść się nawet po kilkunastu minutach od zakończenia mycia. Dlatego myjąc auto w gorący dzień, róbmy to w cieniu lub pod wieczór, kiedy słońce już tak silnie nie grzeje lub całkowicie zaszło.

Myjnie profesjonalne? Jak najbardziej!

Ci, którzy martwią się, że myjnia bezdotykowa w gorący dzień to zły pomysł, mogą przestać się tym przejmować. Otóż myjnie profesjonalne zwykle są zadaszone – odpada problem z myciem samochodu w słońcu – a ponadto zdecydowana większość detergentów, które dodawane są do wody, wykazuje największą skuteczność w temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Zatem nawet jeśli nasz lakier jest rozgrzany, to woda na myjni będzie ciepła lub wręcz gorąca (nie zimna), przez co nic naszej karoserii nie grozi. Oczywiście kluczowym momentem jest spłukiwanie auta chłodną wodą, jednak po tylu zabiegach myjących, samochód powinien być już dostatecznie wychłodzony.

Mycie na łonie natury? Lepiej uważaj

Jesteś na wakacjach, wybrałeś się nad rzekę, a może nad jezioro i zapragnąłeś umyć samochód? Uważaj, bo takie postępowanie, jak mycie auta na ulicy, na parkingu lub też w miejscu, które absolutnie się do tego nie nadaje – brzeg zbiornika wodnego lub rzeki – jest nielegalne i może przysporzyć nam kłopotów. Warto także dodać, że nawet myjąc pojazd na prywatnej posesji, możemy otrzymać mandat. Dlaczego? Otóż wszystko zależy od gminy – czasem, by legalnie móc to robić, wymaga się, aby na posesji było specjalne przyłącze do kanalizacji miejskiej.

Myjemy, myjemy!

Mycie samochodu wydaje się banalną czynnością. Trochę wody, odpowiedniego detergentu i już. Też tak uważasz? Jesteś w błędzie. W ten sposób to tylko samochód opłukasz, a być może nawet pogorszysz stan jego karoserii. Najmniej zachodu mają te osoby, które myją swoje pojazdy w myjniach automatycznych. Takie mycie jednak jest mniej dokładne – zazwyczaj płacimy za upływający czas, więc nie skupiamy się na skrupulatnym dojściu do wszystkich zakamarków. Myjąc auto w domu mamy nieograniczony czas i możliwości. Przygotowując auto do mycia, najpierw mocno je spłuczmy. Im bardziej mokre, tym lepiej. Takie płukanie powinno usunąć z karoserii piasek i błoto. Nie pozwalajmy sobie na próby mechanicznego usunięcia tych drobinek – lepiej je odmoczyć, niż szorować po lakierze. Lepiej użyć środka do zmywania owadów lub wody z szamponem, niż skrobać nadwozie. Dopiero po dokładnym namoczeniu, przystępujemy do mycia auta – najlepiej sprawdzi się specjalna szczotka lub gąbka. Pamiętajmy o jej regularnym płukaniu. Samochód zacznijmy myć od dachu, schodząc coraz niżej. Skupmy się na dokładnym wymyciu wszelkich szczelin w nadwoziu oraz nadkoli – w tych miejscach, nawet latem, zbiera się najwięcej brudu.

Myjąc samochód w lecie, trzeba to robić niejako „po kawałku” to oznacza, że myjemy fragment karoserii, po czym natychmiast go spłukujemy. Po zakończeniu mycia należy dokładnie spłukać auto, a następnie je osuszyć – albo sprężonym powietrzem, albo bardzo miękkimi ścierkami, np. z mikrofibry lub irchy. Mimo letnich trudności, nie zapominajcie o myciu samochodu w lecie. Bardzo ważne jest, aby dobrać do czynności pielęgnacyjnych dobre kosmetyki – szampon, wosk czy środki czyszczące kokpit. Szukając środków do mycia samochodu, zajrzyjcie na nocar.pl – w naszym asortymencie znajdziecie różnorodne produkty, które są nie tylko wydajne, ale także wysokiej jakości.

Źródło zdjęć: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here