Woskowanie samochodu jest zabiegiem, który pozwala nadać mu pięknego i błyszczącego wyglądu. Ten rodzaj pielęgnacji nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i z powodzeniem można go przeprowadzić na podjeździe czy miejskim parkingu. Znajomość zasad, którymi trzeba kierować się w trakcie woskowania, jest konieczna, by nie porysować karoserii samochodu i uzyskać ostatecznie piękny efekt. Dzisiaj dowiemy się jak przygotować lakier pod wosk domowymi sposobami.
Jak przygotować lakier pod wosk? Produkty i narzędzia
Do starannego umycia, osuszenia i woskowania samochodu potrzebujemy kilku narzędzi. Niezbędne są:
- szczotka lub gąbka,
- dwa czyste wiaderka,
- szampon,
- ręczniki papierowe,
- wosk,
- szmatka do polerowania.
Akcesoriami, które nie są wymagane, ale mile widziane są:
- myjka ciśnieniowa,
- pianownica.
Ważne, by szmatki, z których będziemy korzysta podczas osuszania nadwozia jak i polerowania lakieru były czyste. Najlepiej jak będą to dedykowane szmatki wykonane z mikrofibry.
Jak przygotować lakier pod wosk? Krok po kroku
Woskowanie polega na wcieranie specjalnego preparatu za pomocą niewielkiej gąbeczki. Następnie całość należy wypolerować miękką szmatką z mikrofibry. Jeśli zabieg przeprowadzilibyśmy na brudnym samochodzie, zamiast pożądanego efektu uzyskalibyśmy głębokie rysy na lakierze. Mycie jest więc pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, zanim zabierzemy się za nakładanie wosku.
Aby dobrze wymyć samochód, dobrze jest posiadać pianownicę. Po wlaniu do niej specjalnego preparatu umożliwia jego spienienie i naniesienie na lakier samochodu. Aktywna piana wnika w brud i powoduje jego rozpuszczenie. Auto po nałożeniu piany należy na chwilę zostawić. Po kilku/kilkunastu minutach można przejść do mycia z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Warto korzystać z takiego sposobu, bo umożliwia on pozbycie się najgrubszej warstwy brudu metodą dotykową. Nie każdy jednak posiada dostęp do takiego sprzętu.
Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z myjki, należy zaopatrzyć się w dwa wiaderka. W obu umieszczamy szampon do mycia samochodu i wodę. Za pomocą specjalnej gąbki rozpoczynamy mycie. W jednym wiadrze namaczamy gąbkę i myjemy auto, w drugim ją opłukamy. Ma to na celu pozbycie się większości brudu i kolejne zanurzenie gąbki w wiadrze z czystą wodą. Ten sposób jest niezwykle skuteczny i sprawia, że unikamy zarysowań na lakierze, które powstają w momencie, gdy drobinki piasku i brudu ocieraj się o karoserię w trakcie szorowania.
Po wymyciu należy samochód starannie osuszyć, można do tego celu wykorzystać ręczniki papierowe lub zaczekać, aż cała woda odparuje. Dowiedz się więcej na https://detailingobsessed.pl/porady/gnyo/jak-przygotowac-lakier-pod-wosk.html
Nakładanie wosku – jak się do tego zabrać?
Skoro wiemy już jak przygotować lakier pod wosk, to przyszedł czas by poznać garść wskazówek na temat samego woskowania pojazdu. Najważniejsze, by kupić dobrej jakości wosk. Na rynku znaleźć można całą masę tanich środków, które do niczego się nie nadają. Stosowanie markowych wosków zapewnia nie tylko piękny wygląd, ale także pomaga chronić lakier przez dłuższy czas. Co z tego, że nawoskujemy samochód kiepskim woskiem, skoro po pierwszym deszczu całość zostanie spłukana?
Do nanoszenia wosku służy niewielka gąbka, którą nabieramy odrobinę wosku z puszki. Następnie kolistymi ruchami rozprowadzamy go po kolejnych elementach samochodu. Ważne, by po nałożeniu wosku dać mu wyschnąć. Proces polerowania wykonujemy szmatką z mikrofibry dopiero w momencie, gdy zobaczymy biały nalot świadczący o przeschnięciu wosku. Polerowanie nie jest trudne, ale wymaga sporej cierpliwości. Całość może zająć nawet kilkadziesiąt minut, dlatego warto robić to etapami. Zaczynamy od dachu, a kończymy na elementach na samym dole samochodu.
Szczególną uwagę zachowujemy na elementach plastikowych, które znajdują się przy lusterkach i zderzakach. Jeśli wysmarujemy je woskiem, to może okazać się, że powstanie na nich biała, mało estetyczna plama, które zejdą dopiero po jakimś czasie.
Tak naniesiony wosk zapewni długotrwałą ochronę i zapewni piękny, błyszczący wygląd samochodu na długie tygodnie. W przypadku zastosowania dobrej jakości preparatów nawet po zabrudzeniu auta wystarczy delikatnie opłukać je myjką ciśnieniową, by całość lśniła na nowo. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że wosk ulega stopniowemu wypłukiwaniu. Każde kolejne mycie sprawia, że na lakierze zostaje go coraz mniej. Nawet jeśli nie będziemy myć samochodu to i tak po czasie cały proces należy powtórzyć. To dlatego coraz większą popularnością cieszą się powłoki ceramiczne, które po naniesieniu zabezpieczają samochody zdecydowanie lepiej od wosków. Są one droższe, ale warto je stosować szczególnie w momencie, gdy kupujemy nowy samochód.