Bez sprawnych klocków hamulcowych nie ma bezpiecznego auta. Dlatego musimy regularnie monitorować ich stan. Dzięki temu upewnimy się, że w kluczowym momencie układ hamulcowy w aucie zadziała tak, jak powinien. Wymiana klocków to czynność serwisowa, którą trzeba wykonywać wręcz rutynowo. Nie znaczy to jednak, że można ją bagatelizować.
Po czym poznać, że klocki hamulcowe są “na wykończeniu”?
Tak naprawdę jedynym wyznacznikiem zużycia klocków hamulcowych jest grubość okładziny ciernej. To jest właśnie ten element, który odpowiada za hamowanie. Poprzez kontakt z tarczami hamulcowymi, okładzina cierna wywołuje tarcie, przetwarzając energię kinetyczną w cieplną i tym samym spowalniając obrót kół.
Na większości klocków hamulcowych jest umieszczony znacznik, po którego przekroczeniu należy niezwłocznie wymienić komponent. Bardzo pomocne może być również to, w jakim stanie są tarcze hamulcowe. Jeśli zaobserwujemy na nich coś dziwnego – np. nieregularne wyżłobienie – sprawdźmy, w jakim stanie są klocki.
Jak się dostać do klocków hamulcowych?
Dokonanie oględzin klocków hamulcowych jest łatwe, wymaga jednak pewnego wysiłku. Możliwe jest ono bowiem dopiero wtedy, gdy odkręcimy całe koło i zdejmiemy je z prowadnicy. Widzimy wtedy tarcze hamulcowe, a w pobliżu powinniśmy zobaczyć również klocki. Mamy wtedy możliwość dokładnego ich obejrzenia i ocenienia ich stanu.
Oprócz samego poziomu starcia, warto również przeanalizować, w jaki sposób klocki się ścierają. Powinny to robić równomiernie – tzn. okładziny ciernej powinno ubywać w każdym miejscu tyle samo. Jeśli jest inaczej – winne mogą być: nieprawidłowy sposób montażu klocków hamulcowych, producent lub uszkodzenie mechaniczne układu.
Co zrobić, gdy klocki są już zużyte?
Gdy widzimy, że okładzina cierna znajduje się już niepokojąco blisko bezpiecznego poziomu grubości – należy niezwłocznie ją wymienić. Możemy zrobić to samodzielnie lub udać się w tym celu do warsztatu. Która z tych opcji będzie bardziej opłacalna?
Z reguły wymiana klocków nie jest zbyt skomplikowana i można ją wykonać samemu. Musimy jednak pamiętać, że nieumiejętny montaż może doprowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji. Jeśli więc nie jesteśmy pewni swojej wiedzy lub umiejętności – lepiej udajmy się do warsztatu.
Postaw na sprawdzone klocki hamulcowe Breck – wysoka jakość i bezpieczeństwo.
Sprawdzanie stanu klocków hamulcowych – podsumowanie
Jeśli chcemy sprawdzić stan klocków hamulcowych w aucie – wystarczy, że odkręcimy koło i je zdejmiemy. Większość producentów umieszcza na okładzinie ciernej klocków znacznik zużycia. To po nim poznamy, kiedy nadchodzi czas na wymianę. Oprócz poziomu zużycia warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy klocki zużywają się prawidłowo. Zaglądajmy za koła regularnie i wypatrujmy wszelkich niepokojących zjawisk, które mogłoby świadczyć o awarii.