Jak wygląda leasing samochodów dostawczych w 2019 roku?

Potrzebujesz pierwszego lub kolejnego samochodu dostawczego do swojej firmy, ale nie masz wystarczającej ilości gotówki? Nie chcesz również zamrażać kapitału i wiązać się niekorzystnym kredytem inwestycyjnym? W Twojej sytuacji remedium może okazać się leasing lub coraz popularniejszy wynajem długoterminowy.

Leasing samochodów dostawczych coraz prostszy

Obecnie samochód dostawczy do 3,5 ton leasinguje się niemal na identycznych zasadach, co samochody osobowe. Oznacza to dla przedsiębiorców uproszczone i szybkie procedury oraz możliwość elastycznego dopasowywania warunków umowy leasingowej do własnych potrzeb.

Leasing pojazdów dostawczych doskonale sprawdza się jako forma finansowania nie tylko jednego samochodu, ale tworzenia całej firmowej floty aut bez konieczności nawiązywania ryzykownych umów z bankami oraz bez potrzeby zamrażania kapitału. Ze względu na korzystne warunki, proste formalności i szybkie decyzje leasingowe, aż 2/3 przedsiębiorców pozyskuje pojazdy do swojej floty właśnie za pośrednictwem leasingu.

Leasing samochodów dostawczych w 2019 roku

Mimo zmian podatkowych w rozliczaniu leasingowanych pojazdów leasing wciąż się opłaca. Polski sektor leasingowy w 2018 roku wypracował transakcji na ponad 82 mld złotych, przyczyniając się do wzrostu tego sektora o 21,8% względem roku 2017.

Wiele podmiotów wieszczyło rychły koniec branży leasingowej w Polsce po 2019 roku. Jednak tak się nie stało. Dla pojazdów kosztujących poniżej 150 tys. złotych netto zmiany nie są aż tak zauważalne. Właściwie jedyne co się zmieniło, to zaliczanie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu. Po 2019 roku przedsiębiorcy mogą zaliczać jedynie 75% kosztów w przypadku wykorzystywania auta w cyklu mieszanym, czyli zarówno prywatnie, jak i służbowo.

Kierowców samochodów dostawczych zmiany te jednak nie dotyczą, ponieważ wykorzystują oni samochody jedynie na użytek firmowy. Zatem właściciele floty pojazdów dostawczych nie odczują żadnych zmian, które mogłyby obniżyć opłacalność oraz atrakcyjność leasingu.

Warto zaobserwować, iż w środowisku biznesowym bardzo dynamicznie upowszechnia się również inna atrakcyjna forma finansowania – wynajem długoterminowy. W całym 2018 roku liczba nowych kupowanych na potrzeby przedsiębiorców powiększyła się o 26,4% względem roku 2017, a obecnie co piąty firmowy samochód nabywany jest za pośrednictwem wynajmu długoterminowego.

Dlaczego warto leasingować samochody dostawcze?

Pojazd możesz leasingować już od 0% wpłaty własnej, a także bezpośrednio po otworzeniu działalności. Co więcej, raty możesz rozłożyć na okres od 12 do nawet 60 miesięcy. Wysokość rat ustalana jest w sposób elastyczny – podobnie jak kwestia wykupienia pojazdu po końcu trwania umowy leasingowej.

Decydując się na leasing pojazdów, nie tracisz zdolności kredytowej, a tym samym nie zamykasz sobie drogi do możliwości realizacji innych inwestycji, których wymaga firma. Dzięki transparentnym i stałym kosztom możesz łatwiej ewidencjonować i rozliczać pojazdy, a także opłacać je z bieżących przychodów przedsiębiorstwa.

Szukasz sprawdzonego leasingu lub wynajmu długoterminowego? Sprawdź atrakcyjną ofertę aut na abonament Carsmile.

Artykuł zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here