Wymiana opon nie należy do najprzyjemniejszych inwestycji dla Polaków. I choć jej zaniedbanie wiąże się ze sporym ryzykiem, to wiele osób podejmuje je, by zaoszczędzić kilkaset złotych. Oczywiście, koszt ponoszonej inwestycji mógłby być pewnym usprawiedliwieniem zaniedbania, jednak każdy, kto nie decyduje się na wymianę opon, znacznie zwiększa swoje ryzyko na drodze.

Kiedy warto wymienić oponę?

  1. Gdy opona jest przebita. W tym wypadku istnieją dwie możliwości. Opona może być uszkodzona w stopniu kwalifikującym ją do napraw, bądź też na tyle silnie (uszkodzenie jej wewnętrznych elementów), że dalsza naprawa nie ma sensu. Zawsze powinien decydować o tym doświadczony pracownik!
  1. Gdy bieżnik jest zużyty. Minimalna wysokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1.6 mm. Co więcej, różnica pomiędzy głębokością rowków na oponach tej samej osi nie może być większa niż 5 mm.
  1. Gdy opona wykazuje starzenie. Wbrew pozorom, dobra opona, odpowiednio przechowywana, nie ulega starzeniu (nawet po kilku latach spędzonych w garażu). Znacznie większy wpływ na nią ma nasz sposób jazdy, konserwacja a także warunki, w jakich jest ona przechowywana.
  1. Gdy na oponie pojawią się widoczne uszkodzenia. Przetarcia, przecięcia, pęknięcia a także zniekształcenia opony jak najbardziej kwalifikują ją do wymiany.
  1. Gdy opona jest zużyta w sposób nierównomierny. Dobrze zamocowana i wyważona opona zużywa się równomiernie. Jeśli w przypadku Twojej opony tak nie jest, za ten stan rzeczy odpowiedzialne są prawdopodobnie wady mechaniczne. W grę wchodzi tutaj między innymi niepoprawna zbieżność, złe wyważenie, problemy z zawieszeniem i prawidłową pracą skrzyni biegów a także nieprawidłowym ciśnieniem w oponie.

Samemu czy w serwisie?

Wymiana opon samemu jest na pewno znacznie tańsza. Jednak nie zawsze okazuje się korzystniejsza. W przypadku tak ważnego elementu, jakim są opony, warto nasz samochód powierzyć fachowcom.

– Po pierwsze, wymiana opon w serwisie wiąże się z większym bezpieczeństwem i profesjonalizmem realizacji usługi. Lepszy sprzęt i doświadczeni pracownicy to atut nie do przecenienia.

– Po drugie – wiele serwisów oferuje usługę szybkiej wymiany opon, bez konieczności wcześniejszego umawiania się na konkretny termin i godzinę.

– Po trzecie – dobór opony i długie ubezpieczenie. Pracownicy serwisów z reguły zalecają konkretne modele opon, dopasowując je do naszych wymagań i specyfiki jazdy. Atutem jest również dłuższy czas ubezpieczenia opony, sięgający nawet 3 lat.

W ostatnim czasie na rynku pojawiła się również nowość, którą są mobilne centra wymiany opon. Świadczą kompleksową usługę wymiany i wyważenia opony, sprawdzenia stanu klocków i ogólnej diagnostyki. I to wszystko w każdym miejscu na terenie Polski.

Podsumowanie

Opony warto a nawet trzeba wymieniać. Rozwój technologii i sposobu realizowania usług wymiany opon sprawia, że warto też postawić na ich wymianę w serwisie. Dobrą praktyką jest też okresowe sprawdzanie stanu opon, za pomocą specjalistycznego sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here