Kleje o zastosowaniu uniwersalnym znajdują się w niemal każdym domu. Wykorzystywane są do przeprowadzania zwykłych napraw, łączenia niewielkich części i elementów, a także do tworzenia prostych konstrukcji drewnianych, plastikowych lub wykonanych z innych stosunkowo lekkich bądź łatwych w obróbce materiałów. Wśród popularnych znajdują się kleje cyjanoakrylowe, których zdecydowaną zaletą jest uniwersalne zastosowanie oraz możliwość aplikowania do rozmaitych typów powierzchni. Poniżej przybliżamy charakterystykę tej grupy klejów oraz podpowiadamy jakie ich rodzaje znajdziesz na sklepowych półkach.
Najważniejsze właściwości klejów cyjanoakrylowych
Kleje cyjanoakrylowe zaliczane są do grupy klejów jednoskładnikowych. Najczęściej, wytwarzane są z metylu, etylu lub także z alkoxy. Istotną cechą jest fakt, że w ich składzie nie występują żadne rozpuszczalniki, ani substancje do nich podobne. Dzięki temu klej zachowuje bardzo neutralne właściwości – nie posiada żadnego wyrazistego koloru (jest przezroczysty), a po aplikacji porcja kleju może być niezauważalna. Za sprawą tego, klej może być stosowany także w miejscach wyraźnie eksponowanych i widocznych.
Dodatkową zaletą jest fakt, że kleje cyjanoakrylowe są produktami szybkowiążącym, a na ich efekt działania nie trzeba długo czekać. Po zaschnięciu tworzą one solidne i wytrzymałe połączenie, które z trudem uda Ci się zerwać. Kleje cyjanoakrylowe mogą z łatwością wytrzymać w przedziale temperatur od minus 30 do nawet ponad 100 stopni C. Specjalne stabilizatory (obecne w najbardziej odpornych odmianach kleju) mogą dodatkowo zwiększyć górną granicę wytrzymałości.
Produkty cyjanoakrylowe są dostępne w różnych wersjach, różniących się między innymi konsystencją. Znajdziesz kleje w formie wodnistej cieczy, o uśrednionej gęstości, a także w formie galaretowatej, lub bardziej zwartej masy.
Jak używać kleju cyjanoakrylowego?
Ponieważ kleje cyjanoakrylowe są szybkoschnące (zajmuje to dosłownie kilka sekund), warto zachować ostrożność w trakcie ich użytkowania. Na czas schnięcia mają wpływ wilgotność powietrza oraz rodzaj powierzchni, do której klej będzie dociśnięty. Zaleca się ich stosowanie przede wszystkim w temperaturze pokojowej. Często kleje cyjanoakrylowe nazywa się po prostu klejami sekundowymi.
Kleju należy używać na powierzchni odpowiednio oczyszczonej, korzystając z podstawowych elementów zabezpieczenia: papierowych ręczników oraz lateksowych rękawiczek. Warto aplikować klej na płaskim, stabilnym blacie, który pozwoli Ci na precyzyjne odmierzenie pożądanej porcji oraz jej nałożenie na pożądany obiekt. Warto wybrać miejsce odizolowane od wstrząsów, wibracji oraz innych niepożądanych oddziaływań.
Polecamy stosować klej w pomieszczeniu aktywnie wentylowanym, przy uchylonym oknie lub aktywowanej klimatyzacji. Wynika to z prostego faktu. Kleje cyjanoakrylowe emitują bardzo intensywną woń, która nie należy do przyjemnych, a ponadto może mieć nieco szkodliwe działanie na błony śluzowe oraz tkanki oczu. W przypadku ich ekspozycji na opary kleju, konieczne może okazać się opłukanie pod dużą ilością bieżącej wody.