Każda przyczepa samochodowa wymaga zastosowania stabilizatorów umożliwiających bezpieczną jazdę oraz postój. Takie zadanie spełniają montowane fabrycznie podpory. Warto jednak pomyśleć o zakupie dodatkowego elementu wyposażenia przyczepy, który również posiada taką funkcję – mianowicie o kole podporowym.

W jakich sytuacjach koło podporowe jest najbardziej przydatne?

Posiadanie koła podporowego nie jest koniecznością, jednak warto w nie zainwestować. Bardzo przydaje się podczas wszelkich manewrów przyczepą, a przede wszystkim podczas najbardziej problematycznych czynności – w trakcie zakładania na hak oraz przy jej ściąganiu.

Koła podporowe są także bardzo pomocne jeśli chodzi o rozłożenie przyczepy na niezbyt równym terenie. Stabilizacja jaką zapewniają pozwala utrzymać ją w pozycji pionowej, jak również odciąża oryginalne mechanizmy podporowe. Dzięki temu, iż część ciężaru przyczepy zostaje przeniesiona na dodatkowe koło podporowe, nie ulegają tak szybko degradacji.

Wybór odpowiednich kół podporowych – co należy wziąć pod uwagę?

Decydując się na zakup koła podporowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę uwagę na to, do jakiego rodzaju przyczepy jest ono przeznaczone. Te wykonane z tworzywa syntetycznego nie są przystosowane do utrzymywania dużych ciężarów, dlatego sprawdzają się tylko i wyłącznie w przypadku lekkich przyczepek. Do cięższych modeli należy dobrać solidne koła, wykonane z wytrzymałych materiałów (na przykład metalowo-gumowe).

Różnica w kołach podporowych polega także na sposobie ich montażu. Klasyczne są najbardziej uniwersalne i można stosować je w każdym typie przyczep. W ofertach producentów można znaleźć także modele automatyczne i półautomatyczne, jednak nie zaleca się ich używania w przypadku cięższych przyczep, ponieważ rodzaj ich mocowania nie jest przystosowany do dużego obciążenia.

Dodatkowe funkcje kół podporowych

Koła nowszego typu posiadają także dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają użytkowanie przyczepy. Często są wyposażone napęd, który umożliwia manewrowanie nią nawet wtedy, gdy nie jest podpięta do pojazdu mechanicznego.

Warto wspomnieć także o wmontowanej w wielu modelach wadze, która okazuje się niezwykle przydatna w przypadku przyczep towarowych. Dzięki niej możliwe jest stałe monitorowanie obciążenia przyczepy, co eliminuje ryzyko jej przypadkowego przeładowania.

Koła podporowe do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here