Kiedy myślimy o zakupie samochodu na kredyt, marzy nam się piękny i błyszczący egzemplarz prosto z salonu. Często jednak, ubiegając się o kredyt na nowy samochód, nie mamy świadomości, że różnica pomiędzy wysokością jego oprocentowania a całkowitym kosztem kredytu może być całkiem spora. Równie często nie mamy wiedzy o wysokości kosztów eksploatacyjnych zakupionego pojazdu. Ot, wydaje nam się, że miesięczna rata to wszystko, co będziemy musieli zapłacić, żeby cieszyć się luksusem posiadania auta. Nic bardziej mylnego! Jakie koszty wiążą się z zakupem samochodu na kredyt?

Koszty eksploatacyjne pojazdu, czyli jakie?

Dostaliśmy już kredyt na nowy samochód i wyjechaliśmy z salonu pięknym, nowym wozem. Co teraz? Jakie koszty nas czekają?

  • Ubezpieczenie – to musieliśmy załatwić niemal równolegle z ubieganiem się o kredyt na nowy samochód, ponieważ żaden bank nie pozwoli nam wyjechać z salonu samochodem nieubezpieczonym. Co więcej, nie wystarczy ubezpieczyć nowego samochodu na kredyt jedynie polisą OC. Każdy bank życzy sobie pełnego ubezpieczenia z AC, w którym są też assistance i NNW.
  • Koszty paliwa – ze względu na cenę za litr (benzyny, ropy czy gazu), warto zastanowić się nad zakupem ekonomicznego pojazdu.
  • Koszty serwisu – tu zaliczymy wszelkie przeglądy, usługi zmiany opon i kół, wymiany zużytych podzespołów i naprawy, jeśli nie mogą być zaliczone do napraw w ramach gwarancji.
  • Koszt zakupu opon, płynu do spryskiwacza i innych materiałów, które w trakcie eksploatacji auta po prostu się zużywają. Plus automyjnia i sprzątanie wnętrza, o ile nie wykonujemy takich czynności samodzielnie.
  • Opłaty parkingowe – nie są obowiązkowe, choć pomyślmy o tym dla bezpieczeństwa samochodu i naszych finansów, a także dla własnego spokoju.
  • Koszt opłat autostradowych i innych płatnych przejazdów.
  • Koszty jednorazowe – o nich też nie możemy zapomnieć. Są to np. koszty związane z rejestracją pojazdu, wydaniem duplikatu tablicy rejestracyjnej (bo poprzednią zgubiliśmy w jakiejś zaspie), zakupem nawigacji, CB radia i tym podobne.

Dopiero takie zestawienie uzmysławia nam realne, codzienne koszty eksploatacji nowego samochodu na kredyt.

Koszty kredytu na nowy samochód – ile wynoszą?

Co miesiąc spłacamy kredyt na auto. Wróćmy więc do niego. Od większości wymienionych kosztów nie uciekniemy, dlatego warto rozpatrzyć wzięcie kredytu, w którym raty będą co miesiąc jak najniższe, kredyt pokryje nam również ubezpieczenie (na przykład na pierwszy rok), a wizyty w stacji obsługi (i to autoryzowanej) zapewni nam pakiet przeglądów serwisowych w stałej, niskiej cenie. Takich ofert znajdziemy kilka, na przykład w finansowaniu rynkowego lidera, marki Škoda. Wystarczy w salonie dealerskim zapytać o ofertę w ramach Škoda Financial Services.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here