Najczęstsze awarie w samochodach ciężarowych

Samochody ciężarowe są szczególnie narażone na różnego typu uszkodzenia i awarie, które mogą nastąpić w trakcie ich zwykłego użytkowania. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy awaria następuje podczas podróży na długi dystans, na przykład poza granicami naszego kraju. Samochody ciężarowe mogą ważyć nawet kilka-kilkanaście ton i każdego dnia pokonywać setki kilometrów. Ponieważ ich eksploatacja idzie w parze ze wzrastającą awaryjnością, przygotowaliśmy specjalny poradnik prezentujący najczęściej występujące awarie w pojazdach ciężarowych. Dowiesz się z niego jakie układy pojazdu są szczególnie narażone na uszkodzenia oraz jakich awarii możesz spodziewać się w pierwszej kolejności. 

Awarie w obrębie ogumienia 

Samochody ciężarowe są często wykorzystywane do transportu i spedycji na długi dystans. Ich wykorzystanie staje się coraz popularniejsze z uwagi na rosnące zainteresowanie zakupami w sieci oraz sprowadzaniem ekskluzywnych towarów z zagranicy. Samochody ciężarowe są narażone na rozmaite warunki pogodowe i drogowe, które będą wpływać na przebieg ich transportu oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Niestety, ale każda godzina pracy samochodu ciężarowego wiąże się z jego powoli postępującą eksploatacją. 

Do najczęściej powstających należą uszkodzenia ogumienia w obrębie opon, a także wynikające z tego dalsze problemy. Eksploatacja opon w samochodzie ciężarowym przebiega zupełnie inaczej (bardziej intensywnie) niż w samochodzie osobowym. Przyczynia się do tego długotrwała jazda, słaba jakość nawierzchni i dróg, a także nadmierny załadunek, powodujący dodatkowe obciążenie. Jak wskazują specjaliści, awarie występujące w obrębie ogumienia wywołują nawet połowę wszystkich unieruchomień pojazdów ciężarowych. 

Awarie silnika, elektryki samochodowej i układu hamulcowego 

Silnik, główna jednostka napędowa, również podlega awariom. Jest to związane przede wszystkim z jego nadmierną eksploatacją oraz z wykorzystaniem słabej jakości środków smarowniczych lub filtrów. Ponadto niewłaściwe nawyki jezdne również mogą mieć wpływ na postępującą eksploatację silnika. 

Awaria silnika może być związana z zerwaniem pasków wentylatora lub usterką w obrębie pompy paliwowej. Awarie takie dotyczą przede wszystkim samochodów wiekowych oraz mocno zużytych. Wówczas, konieczny będzie zakup nowych części do samochodów ciężarowych.

Elektryka również polega rozmaitym awariom i usterkom, które wpływają na sprawność całego pojazdu. Najczęściej powstającym problemem jest rozładowanie akumulatora oraz inne, bardziej szczegółowe problemy związane z jego poszczególnymi komponentami. Korozja przewodów, awarie alternatora lub regulatora – to tylko kilka przykładowych. Symptomem ich wystąpienia będą gasnące światła lub kontrolki. 

W obrębie układu hamulcowego może dojść do niepożądanego rozszczelnienia. Wówczas, nawet niewielka powierzchniowo nieszczelność może wywołać istotne zmiany w ciśnieniu. Niestety, ale w ten sposób powstają ubytki powietrza, co może przełożyć się na kolejne pojawiające się problemy. Będzie to przede wszystkim zagrożenie blokadą kół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here