Opony terenowe

Od opon terenowych oczekujemy wyjątkowej wytrzymałości oraz dużej sprawności w trakcie jazdy w różnych warunkach. Opony terenowe są dedykowane przede wszystkim dla pojazdów z napędem na cztery koła. Jedynie dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego zestawu opon masz możliwość wycisnąć ze swojego pojazdu jego maksymalne możliwości. Opony terenowe przeciwdziałają też ugrzęźnięciu samochodu w miałkim podłożu, zwiększają jego przyczepność w trakcie jazdy oraz w inny sposób korzystnie wpływają na warunki korzystania z pojazdu. Poniżej przyglądamy się z bliska oponom terenowym oraz ich specyfikacji – podpowiadamy jak wybierać opony terenowe, jakimi kryteriami warto kierować się w trakcie zakupów oraz jakie modele opon terenowych znajdziesz w sklepach. 

Opony terenowe – i ich najważniejsze funkcje 

Opony terenowe różnią się od konwencjonalnego ogumienia stosowanego w samochodach osobowych. Przede wszystkim – posiadają bieżnik o odmiennej, nieco bardziej „agresywnej” konstrukcji. Składa się z dość szeroko rozmieszczonych klocków, których rozmiar również przewyższa konwencjonalne klocki bieżnika. Ponadto, w produkcji opon terenowych stosuje się odmienne mieszkanki składników, wśród których dominują substancje odpowiedzialne za zwiększoną odporność na tarcie i przekłucie. 

Wybór ogumienia terenowego należy rozpocząć od ustalenia, po jakiego typu podłożu będziesz przemieszczał się najczęściej. Do wyboru masz opony dedykowane do jazdy po terenie wyboistym oraz po terenie utwardzonym – asfalcie. Jeśli masz wątpliwość, jakie jest przeznaczenie potencjalnie interesującej Cię opony, wówczas warto zwrócić uwagę na dane podane przez producenta. Powinien on określić szczegółowe przeznaczenie danej opony oraz optymalny sposób jej użycia.

Opony uniwersalne terenowe

Osobom poszukującym opon o zastosowaniu uniwersalnym, polecamy sięgnąć po ogumienie miejsko-terenowe, nazywane oponami typu AT (all terrain). Ogumienie takie jest w 50 procentach przeznaczone do przemieszczania się po bezdrożach, w 50% po terenie miejskim. Dużą zaletą opon uniwersalnych jest fakt, że ich bieżnik jest nieco mniej agresywny niż bieżnik typowej opony terenowej. Dzięki temu nie generuje on zbyt wielu hałasów w trakcie zwykłej jazdy. Ponadto, w składzie opon AT znalazły się specjalnie dobrane mieszanki składników, gwarantujące ich spowolnione ścieranie się oraz dostosowywanie do każdej nawierzchni. 

Opony AT mogą świetnie sobie poradzić zarówno z trasami szutrowymi, piaskami, błotem jak i mokrą nawierzchnią. Oczywiście, nie są to opony do jazdy w najbardziej wymagających warunkach i na najbardziej dzikich bezdrożach. Zdecydowana większość nieprofesjonalnych użytkowników samochodów terenowych jest jednak zadowolona z opon AT.

Opony do prawdziwego off-road’u

Dla fanów wypraw off-road’owych polecam sięgać po opony MT, czyli mud terrain. Jest to ogumienie wyposażone w wyjątkowo agresywny bieżnik, złożony z dużych objętościowo kostek oraz dużych odstępów pomiędzy nimi. Dzięki temu opona reaguje doskonale na najróżniejsze warunki nawierzchni oraz podłoże o różnej strukturze.

Opony terenowe MT radzą sobie szczególnie dobrze w czasie trudnych i wymagających przepraw. Łatwo oczyścisz je z nadmiaru błota, nie będą wpadać w poślizgi oraz zachowają maksymalną przyczepność nawet tam, gdzie inne opony nie dałyby rady. Wiele dostępnych opon MT posiada dodatkowe wzmocnienia ulokowane na ich bocznej powierzchni, przeciwdziałającego rozerwaniu oraz innego typu uszkodzeniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here