Podczas wizyt w warsztacie samochodowym, często możemy usłyszeć zdanie: „Trzeba będzie auto podpiąć pod komputer”. Część kierowców obawia się wtedy, że z autem dzieje się coś bardzo niedobrego, z kolei druga grupa podejrzewa mechanika o nieczyste intencje i o chęć zarobienia łatwych kilkudziesięciu złotych (bo tyle zazwyczaj kosztuje usługa). Tymczasem komputerowa diagnostyka samochodu jest całkowicie standardową i jednocześnie ważną procedurą, którą warto wykonywać przy okazji rutynowych wizyt w warsztacie.
Współczesne samochody to właściwie komputery na kołach. Naszpikowane czujnikami, informują swoich kierowców o praktycznie każdej usterce. Bez względu na to, czy to będzie drobny problem w rodzaju spalonej żarówki, czy też poważny defekt silnika, na desce rozdzielczej pojawiają się stosowne komunikaty. Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania konstrukcji produkowanych obecnie aut, jest to bardzo wygodne. Nie trzeba już bowiem rozbierać połowy samochodu, żeby sprawdzić, który z układów nie funkcjonuje prawidłowo. Wystarczy jedynie odpowiedni program komputerowy, a także specjalny przyrząd do połączenia z samochodem.
Na czym polega diagnostyka komputerowa?
Diagnostyka komputerowa samochodu? Cała procedura jest prosta. Pracownik warsztatu łączy się z samochodem za pomocą oprogramowania, które pozwala na odczyt zapisów komputera sterującego. Samo połączenie jest realizowane przy użyciu interfejsu diagnostycznego, podłączanego do gniazda diagnostycznego zamontowanego w aucie. W momencie, gdy program połączy się już z komputerem, mechanik zyskuje dostęp do modułów sterujących autem, otrzymując w ten sposób wgląd w parametry pracy pojazdu.
Czy pracownik serwisu musi znać prawidłowe parametry auta? Zupełnie nie. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, system sam poinformuje o tym użytkownika.
Diagnostyka – sposób na wykrycie usterek
Twój samochód gorzej przyspiesza? Przestała działać klimatyzacja? A może oszczędne do tej pory auto zużywa znacznie więcej paliwa niż wcześniej? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale dokładne ich określenie jest możliwe zazwyczaj tylko po podłączeniu pojazdu do komputera diagnostycznego. Poprzez sprawdzenie parametrów łatwiej znajdziemy przyczyny usterki oraz określimy, który układ może wymagać naprawy.
Tym, co przysparza kierowcom wielu stresów, jest żółta ikona na desce rozdzielczej, przypominająca kształtem silnik. Jej pojawienie się może mieć tysiąc powodów i żeby określić, która część samochodu uległa awarii, niezbędne jest właśnie „podłączenie auta pod komputer”. Pozwoli to uniknąć wymiany części na ślepo oraz umożliwi szybkie rozwiązanie problemu.
Gdzie wykonać diagnostykę komputerową?
Co prawda komputer diagnostyczny pozwalający na odczytanie błędów i ich analizę powinien znajdować się w każdym dobrym warsztacie, ale warto się o tym upewnić. Listę serwisów z twojej okolicy, które oferują diagnostykę komputerową, znajdziesz tutaj: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-1-diagnostyka-komputerowa/miasto-szczecin