Rynek samochodów w naszym kraju ma się dobrze. Polacy ciągle kupują na potęgę auta i nie zniechęciły ich do tego nawet rosnące ceny ubezpieczenia OC. Rosnący popyt na pojazdy nowe i używane wspierają także coraz łatwiej dostępne formy finansowania zakupu.

Polacy kupują ciągle chętnie samochody osobowe. Ten dynamiczny trend utrzymuje się już od wielu kwartałów. Dotyczy to zarówno nowych, jak i używanych samochodów. Tych ostatnich ciągle jest, niestety, więcej, ale nie mogą narzekać także dealerzy pojazdów z salonów. W samym tylko styczniu 2017 roku sprzedali o prawie +20% więcej nowych samochodów niż w analogicznym okresie 2016 roku, ale o -13% mniej niż w grudniu ubiegłego roku (źródło: http://www.pzpm.org.pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-samochody-osobowe-i-dostawcze/Styczen-2017r). W tym czasie sprowadzono także do Polski blisko 92,5 tys. samochodów używanych. To prawie dwa razy tyle, ile na koniec 2015 roku. Widać, że zainteresowanie kilkuletnimi pojazdami nie maleje, a nawet mocno rośnie.

Jakie samochody kupują Polacy?

Nowe samochody zapewne jeszcze długo nie będą mogły cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, jak pojazdy używane, chociaż liczba sprzedanych aut z salonu nieustannie rośnie. Ciągle jeszcze dużą barierą dla statystycznego Kowalskiego jest cena nowego samochodu. Warto sprawdzić, jak rozkłada się struktura rynku motoryzacyjnego pierwotnego i wtórnego, a także jakie marki samochodów cieszą się największą popularnością.

Według Polskiego Związku Przemysłu Motorowego rok 2016 był bardzo dobry dla sprzedawców nowych samochodów i zakończył się wysokimi wynikami sprzedażowymi. W samym tylko grudniu ubiegłego roku zarejestrowano 43,7 sztuk nowych aut, czyli o +17% więcej niż w grudniu 2015 roku i o +17,6% więcej niż w listopadzie 2017 roku. W całym 2016 roku z salonów wyjechało blisko 355 tys. nowych samochodów, co oznacza wzrost o +17,2% w ujęciu rocznym. Coraz wyraźniej widać, że nowymi pojazdami są zainteresowani nie tylko przedsiębiorcy. Nabywcy indywidualni kupili w ubiegłym roku o +9,4% więcej aut niż w 2015 roku. Co ciekawe, wzrosła sprzedaż hybryd o +76,4% i samochodów elektrycznych o +65%. W grudniu 2016 roku Polacy najchętniej kupowali auta Volkswagena (wzrost o +9,6% w ujęciu rocznym), na drugim miejscu uplasowała się Skoda (+5,6%), a na trzecim – Toyota (+5,5%). W rozbiciu na modele wyglądało to nieco inaczej – najchętniej kupowano Astrę (+70,9% rok do roku), Golfa (+7,3%) i Octavię (-0,4%). Natomiast w całym 2016 roku liderem był Skoda (+27,1% w ujęciu rocznym), drugie miejsce zajął Volkswagen (+26,5%), a trzecie – Toyota (+14,3%). W rankingu modeli prym wiodła Octavia (+20%), za nią – Fabia (+54,7%), potem Golf (+12,6%).

Również Polacy kupujący używane samochody mają swoje preferencje, jeśli chodzi o producentów i marki aut. W I półroczu 2017 roku najchętniej kupowane były samochody Volkswagen (52,4 tys. sztuk, spadek o -11,3% r/r), potem – Opel (49,3 tys. sztuk, spadek o -7,3% r/r), Audi (36,8 tys. sztuk, spadek o -8,4% r/r), Ford (32,9 tys. sztuk, spadek o -1,6% r/r) i Renault (27,8 tys. sztuk, spadek o -12,9% r/r). Zarówno w I kwartale 2017 roku, jak i w całym 2016 roku najchętniej kupowano samochody używane, które miały więcej niż 10 lat, na drugim miejscu uplasowały się auta z przedziału wiekowego 4-10 lat, a najrzadziej znajdowały nabywców auta do 4 lat (źródło: http://www.pzpm.org.pl/Rynek-motoryzacyjny/Import-uzywanych-samochodow/Pierwsze-rejestracje-samochodow-uzywanych/Pierwsze-rejestracje-uzwanych-samochodow-osobowych-2016-2017-pdf).

Jak sfinansować zakup samochodu?

Zakup samochodu zawsze wiąże się z niemałym wydatkiem. Dotyczy to nie tylko nowych aut, ale również pojazdów kilkuletnich, szczególnie popularnych producentów, w wersjach z bogatym wyposażeniem. Nie każdy jest w stanie sfinansować taki wydatek z oszczędności, dlatego Polacy korzystają z różnych rozwiązań finansowych, aby pozyskać środki na zakup samochodu. 10% naszych rodaków wykorzystuje do tego leasing, a 16% – kredyt samochodowy. Przy okazji warto dodać, że osoby, które chociaż raz pożyczyły pieniądze z banku na zakup auta, przy kolejnej wymianie pojazdu również chętnie korzysta z kredytu według danych portalu Comperia.pl.

– Oferta kredytów samochodowych na polskim rynku jest coraz lepiej dopasowana do potrzeb i oczekiwań osób, które szukają bezpiecznego, szybkiego i niedrogiego sposobu sfinansowania zakupu auta. Jeszcze kilka lat temu Polacy przeznaczali na ten cel pieniądze głównie ze zwykłych kredytów gotówkowych, teraz coraz większą popularności cieszą się kredyty samochodowe – zauważa przedstawiciel Inbank Polska. – Takie kredyty odstraszały jeszcze niedawno restrykcyjnymi wymogami i koniecznością ustanowienia zabezpieczenia na samochodzie, co mogło być kłopotem przy sprzedaży. Obecnie można znaleźć jednak takie kredyty, jak na przykład w Inbank, gdzie nie ma żadnego zabezpieczenia na pojeździe, a do tego można pożyczyć pieniądze przez internet – dodaje specjalista Inbank Polska.

Dane rynku motoryzacyjnego pokazują, że Polacy chętnie zmieniają samochody, a ich wiek na naszych drogach, chociaż powoli, to jednak się obniża. Wybór odpowiedniego modelu auta to tak naprawdę pierwszy krok do zdobycia własnego, wymarzonego pojazdu. Na szczęście nawet nie mając oszczędności, można już coraz częściej kupić auto, korzystając z kredytu samochodowego. Należy jednak pożyczać pieniądze z rozwagą.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here