SUV-y i Crossovery

SUV-y i crossovery to obecnie jedne z najczęściej wybieranych samochodów osobowych. Wyróżniają się na tle innych modeli nie tylko stylem, ale również praktycznością. Ciężko wyodrębnić wyraźne różnice między tymi dwoma rodzajami aut, zwróćmy więc uwagę na cechy, które mogą mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniego dla nas modelu.

Podstawowe różnice – SUV vs. crossover

Samochód w typie SUV-a z założenia łączy w sobie cechy auta osobowego i terenowego. Design w postaci szosowych opon, komfortowego dopasowania zawieszenia czy bogatego wyposażenia wywodzi się ze stylu auta osobowego. Często spotykane dodatki, takie jak napęd na cztery koła, większe możliwości terenowe, reduktor czy blokada dyferencjału pochodzą już z modeli aut terenowych. SUV-y to idealni kompani do podróży, wypadów za miasto i dzielenia z użytkownikiem aktywnego trybu życia.

To co przede wszystkim różni SUV-y i crossovery to dostępne na rynku gabaryty dostępnych modeli. Crossovery to auta nacechowane miejskim charakterem, są widocznie mniejsze od SUV-ów i wyróżniają się kompaktowością, nawiązując do aut miejskich (B) oraz kompaktowych (C). Z kolei samochody w typie SUV są już zwykle klasyfikowane jako modele z klasy średniej (D) lub wyższej (E).

Crossovery z założenia mają w sobie więcej stylu miasta, o czym świadczy również to, że w znacznej większości spotykamy modele wyposażone tylko w napęd na przednie koła, w wyniku czego samochody te czują się dużo lepiej w mieście, niż na wymagających terenach.

Potężne SUV-y

SUV-y możemy również podzielić na wersję bardziej terenową lub luksusową. Przedstawicielem pierwszej grupy jest popularny Range Rover, który jako pierwszy zaistniał w Europie, otrzymując miano przedstawiciela tej kategorii. W pierwszych odsłonach Range Rover był opartą na ramie terenówką wzbogaconą o wyposażenie, które posiadały auta osobowe. Z kolei do luksusowych wersji SUV-ów możemy śmiało zaliczyć Porshe Cayenne czy Volkswagena Touarega, będące powiększoną wersją limuzyn.
Dzisiejsze wersje SUV-ów przeszły zauważalną transformację. Nadal możemy wybierać spośród luksusowych i dużych modeli, ale na rynku jest dostępnych coraz więcej mniejszych, bardziej kompaktowych rozwiązań, dla osób poszukujących uniwersalnych rozwiązań. Producenci aut rezygnując z przestronnego bagażnika, napędu na 4 koła, czy dodatkowego rzędu siedzeń, sprawili, że manewrowanie w miastach stało się znacznie łatwiejsze, dzięki czemu mniejszy SUV, czyli crossover odnajduje się nie tylko poza miastem, ale również w mieście.

Miejskie crossovery – dla każdego

Zmniejszenie gabarytu SUV-ów doprowadziło do stworzenia odrębnej kategorii jaką są wspomniane wyżej crossovery. Mimo masywnego kształtu, zastosowanie wielu modyfikacji sprawiło, że to są to nadal auta osobowe. Crossover to samochód, w którym możemy czuć się komfortowo i bezpiecznie, a jednocześnie jesteśmy gotowi na wyzwania stawiane przez miejski styl życia. Z założenia użytkownicy crossoverów nie wymagają od samochodu pełnych właściwości terenowych, najczęściej łącząc potrzebę korzystania z warunków miejskich i podmiejskich, gdzie przydają się właściwości terenowe.

Co wybrać? Suv czy crossover?

SUV-y i crossovery powoli przejmują rynek, ponieważ ich uniwersalność przebija pozostałe dostępne modele. Wygoda, komfort i bezpieczeństwo zachęcają do zakupu zarówno SUV-a jak i crossovera, a decyzja o ostatecznym wyborze najczęściej dotyczy przeznaczenia auta, naszych potrzeb i oczekiwań względem jego użytkowania. Większa pojemność, mocny silnik przemawia za SUV-em kiedy na horyzoncie pojawia się plan na długie, rodzinne podróże. Z kolei kompaktowy rozmiar crossovera, przystępna cena i jednoczesna przyjemność z jazdy w środku miasta to niewątpliwie mocne strony crossoverów.

Wybór może okazać się trudny, a wydatek w kwocie kilkuset tysięcy złotych warto przemyśleć nie tylko na podstawie jednej jazdy próbnej. Polecamy więc sprawdzić możliwości SUV-ów i crossoverów korzystając z innej formy finansowania jaką jest – wynajem długoterminowy. Wynajem samochodu na 12 miesięcy umożliwia dokładne poznanie plusów i minusów wybranego auta. Co więcej, pozwala nam na wymianę samochodu co rok, na zupełnie nowy model.

Może więc taka forma finansowania auta stanie się Twoją ulubioną formą korzystania z samochodu? W końcu nowy samochód, co rok to również możliwość dopasowania modelu do zmieniających się potrzeb i oczekiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here