Zakup samochodu używanego – gdzie szukać o nim informacji?

Każdy powinien pamiętać, że w przypadku zakupu używanego samochodu, powinniśmy być szczególnie wyczuleni na potencjalne oszustwa lub niedomówienia ze strony sprzedających. Co jednak zrobić, aby faktycznie wiedzieć, jaki samochód się kupuje?

Przedstawimy 3 sposoby na dowiedzenie się więcej o samochodzie, którym jesteśmy zainteresowani.

Krok I – Historiapojazdu.gov.pl

Cały czas niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że strona ta po prostu istnieje. Mamy nadzieję to zmienić. Jeżeli znamy numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, o pojeździe możemy dowiedzieć się naprawdę dużo. A z pozyskaniem wspominanych informacji nie powinniśmy mieć problemu – powinien udostępnić nam je sprzedający. Jeżeli nie chce tego zrobić – powinno zapalić nam się w głowie czerwone światło!

Co jednak znajdziemy w raporcie generowanym przez stronę?

Poza podstawowymi informacjami o samochodzie, na pewno zainteresuje nas to, jaki pojazd posiadał ostatnio przebieg oraz czy pojawia się w ewidencji pojazdów skradzionych. Na pewno jednak najbardziej interesująca będzie dla nas oś czasu. Zobaczymy na niej całą historię pojazdu, od jego pierwszej rejestracji. Na pewno zainteresują nas daty, kiedy samochód przechodził badania techniczne oraz kiedy zmieniał właścicieli. Zwłaszcza jeżeli sprzedawca deklaruje, że jest ich mniej, niż w wygenerowanym raporcie.

Krok II – Raport VIN

To kolejne rozwianie, które dostarczy nam więcej informacji o danym pojeździe. Jak sama nazwa wskazuje, będziemy potrzebować numeru VIN, aby zamówić taki raport. Jest on płatny i kosztuje od kilkunastu złotych. Co jednak znajdziemy w raporcie VIN?

Tutaj również znajdziemy wiele podstawowych informacji o danym pojeździe, jednak nie będziemy się na nich skupiać. Znacznie bardziej interesujący może być dla nas np. średni przebieg pojazdu, przedstawiony na dokładnym wykresie czy informacje z baz skradzionych pojazdów, pochodzących z wielu krajów, co na pewno pomoże nam upewnić się, że dany pojazd nie został wcześniej komuś skradziony.

Kolejnymi informacjami są akcje serwisowe, które były przeprowadzane dla danego modelu pojazdu czy bardzo dokładna historia pojazdu. Znajdziemy w niej m.in. odczyty przebiegu (warto je dokładnie sprawdzić, jeżeli przebieg wydaje się dziwnie mały), historię odnotowanych uszkodzeń, dziennik użytkownika (informacje, czy samochód był np. taksówką) czy wreszcie historię cenową pojazdu.

Dodatkowo, możemy uzyskać historię sprawdzań danego pojazdu. Co można z niej wywnioskować? Jeżeli dany pojazd i jego numer VIN są często sprawdzane, to albo samochód często zmienia właściciela, albo ktoś nie może od dawna go sprzedać. W obu tych przypadkach powinniśmy zadać sobie pytanie – dlaczego tak jest i czy w takim wypadku na pewno jesteśmy dalej danym pojazdem zainteresowani?

Krok III – Mobilekspert.pl

Nie można ukrywać – to najbezpieczniejsza i najbardziej obszerna opcja, na jaką możemy się zdecydować. Decydujemy się na jeden z pakietów (ceny od 259 zł) i w ciągu maksymalnie 48 godzin otrzymujemy bardzo szeroki raport na temat wybranego przez nas pojazdu. Jest on przygotowywany przez jednego ze specjalistów firmy MobilEkspert. Dodatkowo, możemy mieć możliwość porozmawiania z ekspertem przez telefon!

Co ważne, firma działa na terenie całej Polski, więc jeżeli interesuje nas pojazd na drugim jej krańcu, żaden problem! Co ważne, odległość nie wpływa na cenę i jest ona zawsze taka sama. Dzięki obszernemu raportowi (przykładowy raport znajduje się na stronie www.mobilekspert.pl) dokładnie wiemy, jak prezentuje się stan danego pojazdu, możemy go wiec skonfrontować z danymi udzielonymi przez sprzedającego.

Dodatkowo, ekspert doradzi nam, czy dany samochód, za daną cenę, jest dobrą opcją zakupu, czy też nie.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej oferty. 259 zł to znacznie mniej niż koszty potencjalnej naprawy wynikającej z faktu przeoczenia przez nas usterki lub nawet kilku. Nawet w przypadku, gdy nie znamy się na samochodach, z pomocą ekspertów możemy zdecydować się na pojazd, który tylko pozytywnie nas zaskoczy!

mobilekspert.pl niezależna sieć ekspertów samochodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here