Podczas eksploatacji każdego samochodu kierowca niejednokrotnie staje przed koniecznością zakupu części zamiennych. Podstawowe kryterium wyboru stanowią części oryginalne oraz tańsze zamienniki. Mimo że różnica w cenie z reguły pomaga kierowcy podjąć decyzję, to jednak czasem nie chcemy rezygnować z wysokiej jakości oferowanej przez autoryzowane serwisy. Istnieje jednak sposób, by osiągnąć kompromis.

Zamiennik jak oryginał – to możliwe

Zakup części oryginalnych ma wielu zwolenników. W końcu inwestujemy w sprawdzony, wysokiej jakości produkt. Przeciwników jest jednak także całkiem spore grono, według których zakup części oryginalnej w autoryzowanym serwisie jest po prostu nieopłacalny. Najlepszym wyjściem dla obu tych grup klientów będzie zakup części zamiennych od renomowanych producentów – nie zapłacimy dużej kwoty a jakość będzie ta sama.

Zamienne części samochodowe to bardzo dobra alternatywa dla części oryginalnych oferowanych przez autoryzowane punkty sprzedaży. Nie powinniśmy jedynie kierować się ceną – najtańsze zamienniki nie będą podzespołami dobrej jakości. Co innego markowe części zamienne od znanych i cenionych w branży firm, które wyposażają koncerny motoryzacyjne w części na pierwszy montaż. Takie części kupimy nieco taniej, a jakość i trwałość podzespołu pozostanie bez zmian – podpowiada manager sklepu z częściami do aut NoweCzesci.pl.

Czym różni się zamiennik od oryginału?

Najważniejsza różnica sprowadza się do ceny – zamiennik można nabyć dużo taniej. Autoryzowane punkty sprzedaży części narzucają z kolei ogromne marże, przez co często za dany podzespół przyjdzie nam zapłacić ogromne pieniądze. Drugi aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to fakt, że części oryginalne bardzo często produkowane są przez te same firmy, które zaopatrują także niezależne rynki części zamiennych.

Kolejna różnica sprowadza się do tego, że części w ASO posiadają firmowe logo producenta samochodu, co z automatu sprawia, że ich cena rośnie, nawet kilkakrotnie. Aby uniknąć takiej sytuacji podzespoły zamienne można nabyć w hurtowniach niezależnych, których marże na dane części samochodowe w porównaniu do ASO są naprawdę symboliczne. Takie podzespoły nie są co prawda sygnowane logo producenta samochodu, ale jakościowo nie odstają od odpowiedników z ASO.

Znani producenci części zamiennych

Producenci części zamiennych to wyspecjalizowane firmy, które posiadają własne centra badawcze i oferują produkty najwyższej jakości także na pierwszy montaż wyposażenia fabrycznego popularnych marek samochodowych. Najwięksi producenci zamiennych części samochodowych to m.in.: Valeo, Bosch, Sachs, Magneti Marelli, Febi Bilstein oraz TRW.

Na koniec warto zaznaczyć, że czasami po prostu nie ma sensu upierać się przy zakupie oryginalnych części od autoryzowanych serwisów. Bardziej opłacalnym okaże się skorzystanie z oferty niezależnych hurtowni motoryzacyjnych, które oferują części samochodowe dostarczane na pierwszy montaż. To oryginalne części zamienne, które kupimy taniej a różnią się tylko opakowaniem i brakiem logo producenta samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here