Trudno sobie wyobrazić współczesną firmę budowlaną, która nie ma własnej floty samochodów. Zazwyczaj firmy te dysponują autami osobowymi służącymi do przewozu pracowników, samochodami dostawczymi, czy ciężkim sprzętem budowlanym. Posiadanie koniecznej do prawidłowego funkcjonowania firmy, rozbudowanej floty samochodów służbowych, niesie ze sobą jednak wiele problemów związanych z kontrolą jej wykorzystania, szczególnie gdy należące do niej pojazdy działają jednocześnie na kilku placach budowy.

Narzędziem, które pomoże uzyskać pełną kontrolę nad wykorzystywaniem pojazdów firmowych przez pracowników firmy oraz zwiększy wydajność samej floty jest monitoring aut. Dzięki stałemu nadzorowi lokalizacji, zużycia paliwa oraz szeregu aplikacji wspomagających pracę kierowców, manager floty w łatwy sposób uzyska kompleksowe dane o mocnych i słabych stronach podległej mu floty, ograniczy koszty jej utrzymania i eksploatacji, jednocześnie usprawniając pracę całej firmy.

Układanie harmonogramu prac i planowanie tras

Narzędzia takie jak WEBFLEET od TomTom Telematics pomogą skutecznie zwiększyć wydajność planowania pracy w firmie. Kolekcjonowane przez systemy telematyczne dane na temat aktualnej pozycji pojazdów z dostawą materiałów budowlanych oraz szacowanego czasu ich przyjazdu w wyznaczone miejsce, pozwala na wcześniejsze zaplanowanie pracy tak, by pojazdy nie czekały zbyt długo na rozładunek, a czas pracy był jak najlepiej wykorzystany. Montowane w pojazdach urządzenia TomTom PRO ułatwią pracę samym kierowcom. Mapy online pozwolą wybrać im odpowiednią, dostosowaną do obciążenia i wysokości prowadzonych przez nich pojazdów, trasę przejazdu. Dzięki dostępowi do aktualnych danych o ruchu drogowym kierowcy będą mogli także uniknąć opóźnień w ruchu. Co ważne, urządzenie TomTom PRO, dzięki solidnej budowie, jest przystosowane do pracy w trudnych warunkach.

Monitoring pracy kierowców

Kontrola pracy kierowców jest korzystną procedurą, zarówno dla samych pracowników, jak i firm zatrudniających. Dzięki dostępowi do informacji dotyczących lokalizacji samochodów, zarządzający firmą budowlaną z łatwością może stwierdzić czy zatrudnieni przez niego pracownicy wykonują powierzone zadania i czy nie dopuszczają się nadużyć. Całodobowy monitoring pozycji floty pomoże ograniczyć ryzyko kradzieży paliwa oraz przywłaszczenia samych samochodów pozostawionych na noc na placach budowy. Upust paliwa, opuszczenie przez auto zdefiniowanej strefy dozwolonej, czy włączenie zapłonu poza dopuszczalnym czasem pracy zostaną odnotowane przez system i natychmiastowo zaalarmują managera floty o przekroczeniu określonych norm. Ponadto, dzięki zebranym przez systemy telematyczne danym dotyczącym czasu pracy poszczególnych pracowników lub załóg, pracodawca może wykorzystać do celów płacowych. Dane dotyczące wagi i rodzaju przewożonych materiałów oraz czasu pracy kierowców mogą być wykorzystane również jako dowód zgodność transportu z przepisami przewozowymi.

Źródło: Tom Tom – Monitoring GPS pojazdów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here