Złomowanie samochodu

Użytkowanie samochodu osobowego wiąże się także z koniecznością jego pozbycia się, gdy nie będziemy już go potrzebować. W zależności od stanu samochodu i jego sprawności, możemy wybrać różne sposoby. Do najczęściej stosowanych należą sprzedaż samochodu (bezpośrednia lub za pośrednictwem komisu samochodowego) lub jego zezłomowanie. To ostatnie rozwiązanie wybierają ci, których pojazdy nie nadają się do dalszego użytkowania, uległy wypadkowi lub ich naprawa przewyższa koszty zakupu nowego pojazdu.

Samochody na polskich drogach

Rynek samochodów osobowych jest w naszym kraju wyjątkowy. Oprócz kupowania nowych samochodów, Polacy równie chętnie sprowadzają auta używane z zagranicy. Zgodnie z danymi przedstawianymi przez fachowców, każdego roku ilość kupowanych samochodów używanych przewyższa około dwukrotnie ilość nowych samochodów.

W rezultacie, na naszych drogach jest dużo pojazdów, które przedstawiają różny poziom stanu technicznego. Oprócz pojazdów osobowych, każdego roku kupowanych jest kilkadziesiąt tysięcy samochodów dostawczych.

Jak pozbyć się starego samochodu?

Gdy nasz pojazd nie nadaje się już do dalszego użytkowania, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu jego zezłomowanie. Na nasze szczęście, w Polsce znajduje się bardzo dużo stacji złomowania pojazdów, w których możemy się pozbyć starego auta. Nim jednak tego dokonamy, należy się odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim, warto rozważyć możliwość skorzystania z kilku różnych stacji demontażu, porównując ich cennik. Za oddanie pojazdu do złomowania otrzymamy określoną kwotę, która zależy od różnych czynników. Przede wszystkim – od stanu technicznego naszego samochodu, możliwości odzyskania z niego sprawnych części technicznych, a także od potencjalnych braków w jego wyposażeniu. Wyceny dokonuje zwykle wykwalifikowany rzeczoznawca, który potrafi ocenić przydatność nie tylko całego pojazdu, ale także jego poszczególnych części.

W rezultacie, oddając samochód do zezłomowania, możemy uzyskać w zamian niemałą sumę. Osobom poszukującym atrakcyjnych cenowo stacji demontażu polecamy zapoznać się z ofertą Car Gryf

Tym samym, nie musimy sami ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której oddawany samochód posiada wyraźne i zauważalne braki w wadze. Jak bowiem wiadomo, każdy pojazd ma określoną wagę, zapisaną w jego dowodzie rejestracyjnym. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, za każdy brakujący kilogram musimy zwykle dopłacić kwotę 10 zł.

Formalności przed zezłomowaniem pojazdu

Kasacja aut jest czynnością, która pociąga za sobą określone skutki formalne. Dlatego, przed przystąpieniem do kasacji, należy przygotować odpowiedni plik dokumentów. Do nich należy – oprócz dowodu osobistego – także dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielem samochodu. Może to być przykładowo umowa kupna. Ponadto, konieczne będzie posiadanie dowodu rejestracyjnego.

W przypadku, gdy złomowany pojazd był samochodem służbowym (należącym do konkretnego przedsiębiorstwa) będziemy potrzebować dodatkowych dokumentów. Przygotować należy przede wszystkim dokument potwierdzający wpisanie samochodu do ewidencji danej działalności gospodarczej, a także upoważnienie do jego zezłomowania.

Od momentu oddania samochodu do zezłomowania, powinniśmy w ciągu 30 dni złożyć odpowiedni wniosek o jego wyrejestrowanie. W tym celu należy zgłosić się do wydziału komunikacji w naszym urzędzie miasta. Może to być związane z koniecznością dopłaty zaległego ubezpieczenia OC lub – w przypadku jego nadpłaty – z odzyskaniem nadwyżki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here