Podwyżki cen ubezpieczenia OC spowodowały, że coraz więcej kierowców poszukuje sposobów na obniżenie wysokości składki. Najlepszym sposobem jest… bezszkodowa jazda. Sprawdź, jak dobra historia ubezpieczeniowa pomaga obniżyć obowiązkową polisę komunikacyjną.

Jak wynika z najnowszych danych, ubezpieczenia OC i AC w porównywarce Rankomat utrzymują się na dość stabilnym poziomie. Niestety nie ma szans na powrót do cen obowiązujących na początku 2016 roku i wcześniej. Dlatego warto pomyśleć o realnych możliwościach obniżających wysokość składki. Z pomocą przychodzą zniżki.

Jak działają zniżki w OC?

Zniżki OC to „nagroda” w zamian za dobrą historię ubezpieczeniową. Jeżdżąc bez szkód przez okres 12 miesięcy, można przeskoczyć w dół o 1 próg w tabeli Bonus Malus. Warto przy tym podkreślić, że nie zawsze 1 próg niżej oznacza 10-procentową zniżkę. Zwykle jest tak, że w początkowym okresie uzyskiwania zniżek rok bez szkód przekłada się na 5 proc. zniżki.

Źródło: axadirect.pl

Jeżeli kierowca ubezpiecza swój pierwszy samochód, wówczas najczęściej płaci stawkę podstawową (o ile ubezpieczyciel nie naliczył zwyżki, np. za młody wiek). Po roku bezszkodowej jazdy otrzyma 10 proc. zniżki. Kolejne 12 miesięcy bez szkód oznacza przesunięcie o jeden próg w dół – w przypadku Axa Direct będzie to 5 proc, a więc łączna zniżka wyniesie 15 proc. Dopiero w kolejnych latach rok jazdy bezszkodowej przełoży się na zniżkę w wysokości 10 proc, itd. Uzyskując odpowiednie zniżki OC, można obniżyć wysokość obowiązkowego ubezpieczenia o otrzymaną wartość – aż do nawet 60 proc.

Przykład. Załóżmy, że za bezszkodową jazdę w ciągu kilku lat uzyskałeś 60 proc. zniżki OC. Gdy ubezpieczyciel oszacował wysokość składki bazowej na 2680 zł, zapłacisz 1608 zł.

Czy da się ochronić zniżki OC?

Tabela Bonus Malus działa w obie strony, tzn. tak jak bezszkodowa jazda przynosi zniżki, tak każda szkoda skutkuje zwyżkami. W przypadku, gdy kierowca ubezpieczający pojazd spowodował kolizję w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej i chce podpisać kolejną, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę historię ubezpieczeniową. Zniżki OC przesuną się w górę o jeden próg – zgodnie z tabelą Bonus Malus.

Na szczęście istnieje sposób na ochronę zniżek – w niektórych towarzystwa ubezpieczeniowych można wykupić specjalne pakiety. W ramach takiej usługi pierwsza stłuczka zostanie uznana za „niebyłą”, w efekcie czego kierowca nie straci dotychczas wypracowanych zniżek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here