Najpopularniejsze modele samochodów na Polskim rynku w 2019 roku

W 2019 roku w Polsce odnotowano znaczny wzrost rejestracji nowych samochodów osobowych, który wyniósł aż 4,4 proc. Oznacza to, że na polskich drogach pojawiło się ponad 555 tys. pojazdów nabytych bezpośrednio w salonach dealerskich. Na polskim rynku dominują przede wszystkim dwie marki, których modele cieszą się szczególnym powodzeniem już od kilku lat. Okazją do nabycia nowego pojazdu za atrakcyjną cenę jak co roku jest wyprzedaż rocznika.

Rynek motoryzacyjny w Polsce

Rynkowe tendencje motoryzacyjne najłatwiej prześledzić za pomocą danych udostępnianych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. W oparciu o te informacje można stwierdzić, że nowe samochody sprzedają się w Polsce bardzo dobrze. Szczególnie jest to widoczne na przekładzie przedsiębiorstw, które odpowiadają za zakup ponad 70 proc. wszystkich nabytych egzemplarzy. Klienci indywidualni również chętnie kupują nowe pojazdy, w czym niemałą rolę odgrywa wyprzedaż aut rocznika 2019. Łącznie zarejestrowano o kilkanaście procent więcej samochodów osobowych, niż w roku poprzednim. Wśród klientów indywidualnych i nabywców odpowiedzialnych za firmowe zakupy flotowe spadek odnotowały tylko niektóre z marek klasyfikowanych na najważniejszych listach rankingowych. Dotyczy to zwłaszcza Opla, Peugeota, Audi oraz Forda. W porównaniu do roku 2018, znaczny wzrost sprzedaży aut osiągnęła natomiast Dacia. Rumuńska marka sprzedała o ok. 44 proc. więcej samochodów.

Najpopularniejsze marki i modele

Najpopularniejsze marki i modele

Podobnie jak w poprzednich latach, niekwestionowanym triumfatorem w 2019 roku okazała się Skoda. Drugie miejsce zajmuje tym razem Toyota, która dość wyraźnie wyprzedziła Volkswagena. Różnica w ilości sprzedanych egzemplarzy jest dość znacząca, ponieważ sięga ponad 8,9 tys. egzemplarzy. Wśród najpopularniejszych marek premium w 2019 warto wyróżnić natomiast Mercedesa, który osiągnął sprzedaż ponad 21 tys. sztuk. Największy bestseller to Skoda Octavia, której popularność nie maleje mimo zaprezentowania jej następcy. Dużym powodzeniem cieszy się także Toyota Corolla. Model ten sprzedał się w 2019 roku lepiej, niż w 2018. Dotyczy to obu dostępnych modeli kompaktowych, czyli Corolli oraz Aurisa. Dobry rok sprzedażowy odnotowała również Dacia. Bardzo duży wzrost sprzedaży dotyczy zwłaszcza modelu Duster. Spore zainteresowanie wzbudziły ponadto Fiat Tipo i Volkswagen Tiguan. Trudno natomiast pominąć wyraźny spadek sprzedaży Skody Fabii, Volkswagena Golfa czy Opla Astry, które nabywane były przez kierowców w ilości sztuk mniejszej o nawet kilka tysięcy.

Sprzedaż aut w 2020 roku

W klasie aut kompaktowych nieustannie rozwija się rywalizacja między Skodą a Toyotą. W 2020 roku sytuacja ta nie ulegnie prawdopodobnie większej zmianie. Skoda liczy na utrzymanie pozycji lidera, co może osiągnąć za sprawą wprowadzenia nowego modelu. W grupie Volkswagena szczególne nadzieje pokładane są w kolejnej wersji Golfa, która ma szanse poważnie zagrozić Oplowi Astra. W segmencie crossoverów i SUV-ów nieustannie dominuje Dcia Duster, której pozycja wydaje się niezachwiana. Zajmujący drugą w kolejności pozycję Volkswagen Tiguan sprzedał się nieco gorzej, jednak nie bez znaczenia pozostaje fakt wewnętrznej rywalizacji. W porównaniu do 2018 roku, model ten zdołał wyprzedzić m.in. bardzo niegdyś popularnego Passata.

auta na wyprzedaży rocznika

Najpopularniejsze auta na wyprzedaży rocznika

Jak co roku dobrą okazję do nabycia jednego z popularnych modeli stanowią sezonowe wyprzedaże rocznika. Specyfika polskiego rynku sprawia, że wartość samochodu wyznaczana jest na podstawie roku produkcji, a nie daty pierwszej rejestracji. Pojazdy wyprodukowane do końca grudnia 2019 i rejestrowane obecnie są zatem warte mniej, niż te opuszczające fabryki w 2020 roku. Aby łatwiej sprzedaż taki samochód, diler musi dość znacząco obniżyć cenę i zaoferować duży rabat. W praktyce klienci indywidualni mogą sporo zaoszczędzić na zakupie. Wyprzedaże rocznika śledzić można na stronie: https://wyprzedaz-rocznika.pl/, gdzie znajduje się także wiele bieżących informacji dotyczących promocji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here