Skrzynka bezpieczników – do czego służy oraz kiedy należy wymienić bezpieczniki na nowe?

0
3028

Brak odpowiedniego zabezpieczenia samochodu przed nagłymi skokami natężenia prądu mógłby skutkować pojawieniem się naprawdę niebezpiecznej sytuacji. Dlatego właśnie tak ważną rolę w każdym samochodzie odgrywa skrzynka bezpieczników. W zależności od modelu samochodu może znajdować się ona w innym miejscu. Warto więc przyjrzeć się roli tego kluczowego elementu samochodu i problemom, jakie możemy w związku z nim napotkać.

Do czego służy skrzynka bezpieczników w samochodzie?

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z instalacją elektryczną, musimy liczyć się z tym, że dojść może do spięcia lub przeciążenia. Jeśli chcemy uchronić swój samochód przed niebezpiecznymi konsekwencjami takiej sytuacji (nawet przed pożarem), to musimy takie bezpieczniki w aucie posiadać. Ich przepalenie nie powinno nas irytować. Świadczy to bowiem o tym, że w samochodzie mogło dojść do niebezpiecznej sytuacji, która nie nastąpiła właśnie dzięki skrzynce z bezpiecznikami!

Jeśli w samochodzie pojawia się spięcie, to możemy być pewni, że niebezpieczny ładunek elektryczny trafi prosto do bezpiecznika. I to nie byle jakiego, a do tego, który przypisany jest do konkretnego obwodu elektrycznego. Jeśli więc zauważymy, że któreś z urządzeń elektrycznych przestało działać, to bardzo możliwe, że należy sprawdzić, czy przepalony został odpowiadający mu bezpiecznik. Jeśli tak to konieczna będzie jego wymiana.

Kiedy wymienić skrzynkę bezpieczników i jak ją znaleźć w Volkswagenie Garbusie?

Garść informacji o bezpiecznikach dostarczyła nam niezbędnej wiedzy na temat tego kluczowego elementu każdego samochodu. Co, jednak gdy faktycznie dojdzie do przepalenia bezpiecznika? Gdzie powinniśmy szukać skrzynki bezpieczników w VW Garbusie?

W każdym samochodzie znajdują się dwie skrzynki z bezpiecznikami. Jedna z nich znajduje się o wiele bliżej akumulatora niż druga. Szukamy jej więc w komorze silnika. Druga natomiast obsługuje urządzenia wymagające o wiele mniejszego napięcia. Najczęściej to właśnie za tymi bezpiecznikami się rozglądamy, ponieważ jeśli dochodzi do przepalenia, to zazwyczaj dotyczy ono takiej elektryki jak światła, sterowanie szybami, czy klaksonu.

Czasami możemy spotkać się z sytuacją, że skrzynka z bezpiecznikami znajduje się w bagażniku. Jednak najczęściej bezpieczniki umiejscowione są po stronie kierowcy, pod deską rozdzielczą. To właśnie tam powinniśmy zajrzeć, jeśli chcemy sprawdzić bezpieczniki w naszym garbusie.

Jak wymienić bezpieczniki?

Bezpieczniki posiadają swoje indywidualne kolory, na których dodatkowo mamy naniesioną liczbową wartość natężenia prądu, która maksymalnie może przechodzić przez dany bezpiecznik. W związku z tym, że są one w przezroczystych obudowach, nie powinno stanowić problemu rozpoznanie przepalonego bezpiecznika.

Skrzynka z bezpiecznikami to istotny element, który ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego auta. Nie powinniśmy nigdy przemieszczać się w samochodzie, który ma spalony bezpiecznik. Dlatego warto, jest mieć zawsze ze sobą zapasowe elementy, które pozwolą na sprawną i szybką wymianę spalonego ogniwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here