Czy warto kupować opony używane?

Wybór odpowiednich opon jest niezbędny w celu zapewnienia optymalnych warunków eksploatacji samochodu. Jest to jednak wydatek, który może poważnie nadwyrężyć nasz budżet, dlatego wiele osób rozgląda się w tej kwestii za oszczędnościami. Mimo wszystko, szukając takich rozwiązań warto pamiętać, że jakość opon znacząco wpływa na poziom naszego bezpieczeństwa.

Jednym z popularnych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, kiedy musimy dokonać zakupu, jest wybór opon używanych. W internecie można znaleźć mnóstwo tego rodzaju ofert, jednak biorąc pod uwagę ryzyko, jakie może nieść ze sobą korzystanie z nieodpowiednich opon, warto dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli jednak zdecydujemy, że jest to dla nas właściwie rozwiązanie, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania takiego zakupu.

Bieżnik

Pierwszą rzeczą, jaką musimy mieć na uwadze jest głębokość bieżnika w oponie, która nas interesuje. Minimalna wartość, która musi zostać zachowana by opona była dopuszczona do użycia wynosi 1,6 mm dla opon letnich i 4 mm dla opon zimowych. Jeśli więc chcemy korzystać z nowo zakupionych opon przez dłuższy czas, nie warto poświęcać uwagi zbyt zużytym oponom. Drugą sprawą, której warto się przyjrzeć jest to, czy zużycie wygląda tak samo na całej powierzchni opony. Jest to istotne, ponieważ nierównomierne rozłożenie starcia bieżnika świadczy o niewłaściwym użytkowaniu.

Uszkodzenia

Jeśli oględziny bieżnika przebiegną pomyślnie, naszym następnym krokiem powinno być sprawdzenie czy na oponie nie ma śladów po uszkodzeniach. Przebicie opony na bieżniku, które zostało profesjonalnie naprawione, nie wpłynie znacząco na jej jakość, jednak wszelkie zmiany w obrębie bocznych krawędzi praktycznie uniemożliwiają korzystanie z niej na dłuższy okres czasu.

Data produkcji

Każda opona posiada oznaczenie, które powie nam, kiedy dokładnie została wyprodukowana. Jest to istotna informacja, ponieważ w trakcie użycia opony narażone są na wiele czynników, które wpływają na ich kondycję. Opony które mają więcej niż 10 lat nie powinny być już wykorzystywane. Oznacza to, że wybierając odpowiednią ofertę powinniśmy uwzględnić to, jak długo zamierzamy z naszego zakupu korzystać. Jeśli z jakiegoś powodu data produkcji nie jest widoczna, powinien być to dla nas jasny sygnał, że nie jest to wiarygodna oferta.

Wcześniejsze użytkowanie

W kwestii zużycia opon nie należy opierać się na tym, jaki dystans został na nich przebyty, ale na tym, czy były użytkowanie w odpowiedni sposób. Nieprawidłowa eksploatacja może poważnie uszkodzić ogumienie, nawet przy niewielkich dystansach. Niestety, kupując opony używane nigdy nie możemy mieć pewności, w jakim dokładnie są stanie, zwłaszcza jeśli nie kupujemy ich od ich poprzedniego użytkownika, który mógłby takich informacji udzielić.

Sprzedawca

Niezależnie od tego, czy kupujemy opony od osoby prywatnej, która z nich wcześniej korzystała, czy z serwisu specjalizującego się w takim handlu, warto obejrzeć je osobiście przed zakupem. W ten sposób możemy też przekonać się, czy sprzedający wykorzystuje odpowiednie systemy magazynowania. Niewłaściwe przechowywanie może uszkodzić opony, dlatego jest to istotna informacja, którą powinniśmy uwzględnić dokonując ostatecznego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here