Zbliża się sezon urlopowy – czas długich podróży, również samochodem. Aby wakacje na czterech kółkach nie wiązały się z niepotrzebnym stresem, o pewne rzeczy lepiej zadbać przed wyjazdem. Co składa się na obowiązkowy przegląd samochodu przed długą podróżą? Sprawdź – i jedź spokojnie.
Wizyta w warsztacie
Niektóre układy w aucie wymagają sezonowych przeglądów. Długa podróż to świetny pretekst, żeby upewnić się, czy samochód jest w pełni sprawny – w końcu nikt nie chce, żeby usterka zaskoczyła go w drodze na wakacje. Dlatego przed wyruszeniem w kilkusetkilometrową trasę warto zrealizować wreszcie długo odkładane naprawy.
Zawieszenie
Do podzespołów, które koniecznie należy skontrolować przed wyjazdem, zalicza się z całą pewnością zawieszenie. Jego niesprawność ma kardynalny wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Drążki, wahacze i amortyzatory dbają o stabilność pojazdu, zapobiegając „pływaniu” po drodze.
Układ hamulcowy
Sprawne hamulce to kolejny obowiązkowy punkt na liście zatytułowanej „do przeglądu przed wyjazdem na wakacje”. Mechanik koniecznie powinien sprawdzić stan klocków i tarcz hamulcowych – i jeśli zdradzają wyraźne symptomy zużycia, zadbać o wymianę ich na nowe. Ale na tym nie koniec. Kontroli należy poddać również przewody, których parcenie i tworzenie się otworków skutkuje wyciekaniem płynu hamulcowego i obniżeniem skuteczności hamowania.
Akumulator
Gdy akumulator nawali, możesz któregoś razu po prostu zatrzymać się w szczerym polu i więcej nie odpalić. Jeśli będziesz miał szczęście i przydarzy Ci się to na ruchliwej stacji benzynowej, może jakiś kierowca będzie miał kable i pomoże w rozruchu. Możesz też zainwestować w ładowarkę YATO – urządzenie, które działa jak power bank i pozwoli Ci podładować akumulator nawet wtedy, gdy nie masz dostępu do prądu.
Ale jeśli upewnisz się przed wyjazdem, w jakiej formie jest Twój akumulator, prawdopodobnie takie nieprzyjemne przygody Cię ominą. Kontroli powinieneś poddać nie tylko baterię, ale również inne elementy układu elektrycznego, zwłaszcza pasek wieloklinowy.
Układ chłodzący
Długa trasa, zwłaszcza latem, oznacza pracę w zabójczych dla silnika temperaturach. Właśnie dlatego układ chłodzący musi działać bez zarzutu! Oprócz uzupełnienia poziomu płynu – co możesz zrobić we własnym zakresie – warto zlecić mechanikowi przebadanie chłodnicy, termostatu, wentylatorów, a także wszystkich przewodów.
Co możesz zrobić sam?
Sprawdź poziom płynów
Podstawowa kwestia, o której powinien pamiętać każdy kierowca przed wyjazdem w dłuższą drogę, to kontrola płynów eksploatacyjnych. Obowiązkowo sprawdź poziom oleju silnikowego, płynu chłodzącego oraz płynu hamulcowego.
Nie zapomnij także o płynie do spryskiwaczy. Choć to może się wydawać błahostką, policja wlepia dość wysokie mandaty za pusty zbiorniczek tej cieczy…. Zresztą brudna szyba negatywnie wpływa na widoczność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo jazdy.
Dopompuj opony
Jeśli regularnie zmieniasz opony i dbasz o ich stan techniczny, wystarczy, że przed wyjazdem sprawdzisz ciśnienie. Niedopompowane sprawiają, że auto gorzej się prowadzi, a zużycie paliwa wzrasta. Jeżeli Twoje gumy służą Ci już od dawna, a sezonowych wymian dokonujesz sam, lepiej zleć serwisowi kontrolę ich stanu. Wulkanizator powinien zmierzyć głębokość bieżnika, wyważenie i szczelność. Nawet gdy okaże się, że wszystko w porządku, lepiej weź ze sobą koło zapasowe, na wypadek, gdybyś złapał gumę.
Klimatyzacja
Kto nie sprawdza regularnie stanu klimatyzacji po zimie, powinien zrobić to przed dłuższą trasą. Prawdopodobnie przyda się czyszczenie i odgrzybianie. Poprzedni sezon był upalny? W takim razie niezbędne może się też okazać uzupełnienie czynnika chłodzącego, czyli mówiąc potocznie „nabicie klimy”. Po pierwsze dzięki tym zabiegom układ będzie działał sprawnie i efektywnie schłodzi rozgrzaną kabinę samochodu. Po drugie ukryte w zakamarkach systemu bakterie i drobnoustroje po włączeniu dmuchawy nie znajdą się w powietrzu, którym oddychasz Ty i pasażerowie.
Nie tylko stan techniczny
Przed wyjazdem warto porządnie wysprzątać samochód i opróżnić bagażnik oraz schowki ze wszystkich zbędnych rzeczy. W czasie długiej drogi tylko niepotrzebnie ograniczą przestrzeń bagażową. Bagażnik wymaga też przeglądu pod kątem obowiązkowego wyposażenia, na którego liście znajduje się oczywiście trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Postaraj się umieścić je tak, aby po zapakowaniu bagażnika walizkami mieć do nich łatwy dostęp. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Oczywiście o kamizelce odblaskowej, no i o apteczce – bo nie wiadomo, co się może po drodze wydarzyć. Choć w Polsce obowiązek wożenia tych dwóch przedmiotów nie jest narzucony przepisami, to jednak w wielu krajach są one niezbędnym elementem samochodowego ekwipunku.
Na wszelki wypadek weź ze sobą również zestaw naprawczy: zapasowe żarówki i bezpieczniki. Bez względu na długość trasy warto wozić przy sobie również podstawowe narzędzia, jak śrubokręty czy klucze.
Gdy jedziesz na wakacje za granicę, koniecznie sprawdź przepisy, obowiązujące w krajach, które będziesz odwiedzać. Pamiętaj nie tylko o obowiązkowym wyposażeniu, które może różnić się w poszczególnych państwach, ale również o dodatkowych dokumentach, na przykład odpowiednim ubezpieczeniu: o ile polskie OC jest honorowane w krajach Unii Europejskiej, o tyle wybierając się do Macedonii, Serbii, Rosji czy na Białoruś, musisz wykupić Zieloną Kartę.
Na koniec jeszcze jedno: nie ryzykuj! Twój największy wróg w długiej podróży samochodem to zmęczenie. Pamiętaj o tym i staraj się dobrze wyspać i zaspokoić głód oraz pragnienie przed drogą. Dzięki temu będziesz zdecydowanie bardziej skupiony i uważny.
Potrzebujesz zapasowych części do swojego auta lub płynów eksploatacyjnych? Znajdziesz je na nocar.pl! Zadbaj o swój samochód i ciesz się wakacjami marzeń!