Jakie konsekwencje karne grożą za jazdę pod wpływem alkoholu?

Co roku za jazdę pod wpływem alkoholu zostanie zatrzymanych ponad 100 tysięcy kierowców. W większości przypadków, stężenie alkoholu jedynie nieznacznie przekracza dozwolone limity. Z artykułu dowiesz się co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i czy w każdym przypadku grozi nam odebranie nam prawa jazdy.

Jazda po alkoholu – konsekwencje prawne w 2019 roku

To, jaka kara grozi nam na za jazdę na „podwójnym gazie” jest zależne od tego czy popełnimy przestępstwo czy wykroczenie. To zaś uwarunkowane jest  „stanem upojenia”. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi podczas kontroli wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy wykroczenie, które karane jest:

  • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
  • karą aresztu od 5 do 30 dni;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktami karnymi.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest zaś przestępstwem, za które grozi:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat;
  • 10 punktów karnych;

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją przypadki, w których wyżej wymienione kary mogą ulec zaostrzeniu. Tak się stanie między innymi w przypadku, jeżeli doprowadzimy do wypadku, w wyniku którego inna osoba dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć. Wtedy sąd może orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności. Surowsza kara grozi również tym, którzy już wcześniej zostali skazani za jazdę pod wpływem alkoholu.

Odebranie prawa jazdy – czy mogę tego uniknąć?

Zgodnie z klasyfikatorem kar zawartym w kodeksie karnym czy kodeksie wykroczeń, sąd w każdym przypadku jazdy pod wpływem alkoholu, jest obowiązany orzec zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku wykroczenia – na minimum 6 miesięcy, a przestępstwa – na co najmniej 3 lata. Istnieje jednak sposób aby uniknąć odebrania nam prawa jazdy, zwłaszcza w przypadku, jeżeli nieznacznie przekroczyliśmy dopuszczalne stężenie alkoholu. Takim sposobem jest staranie się o tzw. warunkowe umorzenie postępowania. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umorzy postępowanie karne pod ustalonymi warunkami. Tak naprawdę, najlepiej jest powierzyć taką sprawę profesjonalnemu prawnikowi, który poprowadzi nas przez cały proces. O tym, dlaczego, adwokat lub radca prawny jest w takim przypadku konieczny i jak wybrać najlepszego profesjonalistę, przeczytasz w artykule napisanym przez adwokata na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Ponowny egzamin na prawo jazdy – kiedy trzeba go zdawać?

To, czy kierowca musi zdawać po raz kolejny egzamin na prawo jazdy, zależy od tego, na jaki czas prawo jazdy zostało odebrane przez sąd. Jeżeli sąd orzekł utratę prawa jazdy na okres dłuższy niż rok, wtedy ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy (zarówno teoretycznego jak i praktycznego) będzie konieczne. Jeżeli okres utraty uprawnień jest krótszy, wtedy nie ma takiego obowiązku. Więcej na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/ponowny-egzamin-na-prawo-jazdy-po-alkoholu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here