Radio samochodowe — czym kierować się przy wyborze?

Słuchanie muzyki w samochodzie to świetny sposób na uniknięcie nudy podczas długiej podróży czy stania w porannym korku. Na rynku znajdziesz zarówno tanie i proste w obsłudze odtwarzacze z podstawowymi funkcjami, jak też zaawansowane modele, oferujące wiele dodatkowych możliwości. Zobacz, na co warto szczególnie zwrócić uwagę podczas wybierania radia samochodowego.

Podstawowe pytanie: czy dany model pasuje do Twojego auta?

Masz już na oku wymarzony model radia samochodowego, ze świetnymi dodatkowymi funkcjami i w optymalnej stylistyce? Najpierw przekonaj się, czy na pewno pasuje on do Twojego auta. Konieczne będzie w tym celu zmierzenie wymiarów otworu w kokpicie, w którym zamontowany będzie odtwarzacz. Standardowo jest to wielkość tzw. 1 DIN. Na rynku znajdziesz jednak zarówno mniejsze, jak i większe urządzenia. Kupując nowe radio do kokpitu z otworem przeznaczonym do większego odbiornika, możesz skorzystać ze specjalnej ramki, która zniweluje powstałą różnicę. Duże radia w wymiarach 2 DIN to wielofunkcyjny sprzęt, oprócz odtwarzania muzyki pozwalający m.in. na korzystanie z nawigacji czy włączenie płyty DVD.

Jakie parametry radia samochodowego są ważne

Czy radio łączy się z innymi urządzeniami?

Tradycyjny, najtańszy model odtwarzacza samochodowego nie musi łączyć się z żadnym innym urządzeniem — pozwala po prostu na puszczanie muzyki z poszczególnych stacji radiowych. Obecnie jednak dostępnych jest wiele niedrogich odtwarzaczy, pozwalających jednocześnie na wygodne połączenie się z innymi źródłami plików muzycznych (tanie radia samochodowe znajdziesz tutaj).

Radio może łączyć się z innymi urządzeniami na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest gniazdo AUX, za pomocą którego podłączysz do niego np. smartfona lub odtwarzacz plików MP3. Uniwersalnym rozwiązaniem jest port USB, dzięki któremu puścisz muzykę z pendrive’a. Najnowocześniejsze radia samochodowe posiadają funkcjonalne łącze Bluetooth — ta opcja pozwala na połączenie ze smartfonem i sprawia, że radio pełni również funkcję bezpiecznego zestawu głośnomówiącego.

Czy radio łączy się z innymi urządzeniami

Estetyka — sprawa drugorzędna, lecz także istotna

Jeśli jesteś osobą, dla której wystrój samochodu ma duże znaczenie, z pewnością zwrócisz uwagę również na design radia samochodowego. Wiele nowoczesnych modeli posiada minimalistyczny wygląd, świetnie wpasowujący się we wnętrza nowych aut. Z kolei do starszego samochodu dokupić możesz modne radio z obudową w stylu retro. Warto zwrócić uwagę również na barwę zastosowanego w urządzeniu podświetlenia.

Jakie parametry radia samochodowego są ważne?

Kupując odtwarzacz samochodowy, nie zapomnij o sprawdzeniu mocy konkretnego modelu. Moc wyjściową podaje się w specyficznej formie; pierwsza z wymienionych po sobie liczb oznacza ilość głośników, a druga maksymalną moc podaną w watach. Oczywiście wyższa moc oznacza głośniejsze odtwarzanie, warto więc dopasować parametry do swoich indywidualnych preferencji.

Aby cieszyć się dobrą jakością dźwięku, zwróć uwagę na to, czy wybrany odtwarzacz posiada regulację balansu, możliwość podbijania oraz redukcji niskich tonów, a także praktyczny korektor dźwięku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here