Samochód z automatyczną czy manualną skrzynią biegów?

Wybór konkretnej skrzyni biegów do samochodu nie jest czymś oczywistym. Przez wiele lat w Polsce i Europie królowały skrzynie manualne. Automaty były natomiast drogie, awaryjne, wymagały skomplikowanego i drogiego serwisu. Dziś jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Skrzynie automatyczne stały się trwałe, o wiele tańsze i nie wymagają już specjalnego traktowania. Sprawdzamy więc jaką skrzynię lepiej wybrać do nowo kupowanego auta.

Skrzynie automatyczne coraz popularniejsze

Jest jedna rzecz, której definitywnie nie da się ukryć: Automaty mają dzisiaj coraz większą rzeszę zwolenników i ta bardzo szybko się rozrasta. Niemniej zwolenników skrzyń ręcznych wciąż jest wielu, a w odpowiedzi na coraz większą popularność tego drugiego rozwiązania, wydają się oni coraz bardziej konsolidować. „Manuale” w dalszym ciągu jednak wiodą prym popularności, jednak zwłaszcza w autach miejskich automatyczne skrzynie biegów zaczynają powoli zawłaszczać coraz bardziej zauważalną część rynku. Wynika to zapewne z tego, że jazda miejska z tradycyjną skrzynią jest bardzo męcząca, nawet gdy sprzęgło chodzi lekko i miękko, a biegi wchodzi jak w przysłowiowe masło. Jednak konieczność bardzo częstej ich zmiany powoduje, że jazda przestaje sprawiać przyjemność.

„Automat” to większe koszty?

Ulubionym argumentem zwolenników skrzyń manualnych jest ten o rzekomo ogromnych kosztach utrzymania auta ze skrzynią automatyczną. Owszem, mają oni tutaj dużo racji, jednak nie wszystko jest czarno-białe. Tradycyjna skrzynia ręczna jest po prostu bardziej odporna na złe traktowanie. Jeżeli ktoś nie interesuje się stanem technicznym swojego auta, nie wymienia regularnie (lub wcale) oleju w skrzyni, to „manual” najczęściej i tak dzielnie to znosi. Automatyczne skrzynie biegów nie tolerują jednak takiego traktowania. Olej musi być wymieniany regularnie i jest on nieco droższy niż ten stosowany do ręcznej skrzyni. Jednak poza tym, oraz koniecznością okazjonalnych kalibracji komputera skrzyniowego, nic więcej nie trzeba robić. Jeżeli jednak zaniedbamy wymiany oleju, to skrzynia szybko wyzionie ducha, a naprawy idą w tysiące złotych.

Wybór pomiędzy dwoma typami skrzyń nie zawsze jest łatwy. Auto wyposażone w automat jest nieco droższe, jednak komfort jazdy jest nieporównywalnie większy, zwłaszcza w mieście. Manuale jednak nie wymagają aż tak rygorystycznego trzymania się terminów wymiany oleju, a ich naprawy są tańsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here