Olej silnikowy to nic innego jak specjalny płyn eksploatacyjny stosowany w jednostkach napędowych różnych pojazdów mechanicznych. Ma on za zadanie zagwarantowanie optymalnego poziomu smarowania silnika. Zbyt mała ilość albo niska jakość takiego płynu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie silnika, a w skrajnych przypadkach prowadzi do jego zatarcia. Awaria tego rodzaju jest bardzo poważna i często oznacza wymianę albo czasochłonny i kosztowny remont kapitalny silnika.
Co należy wiedzieć na temat oleju silnikowego?
Podstawowe zadanie stawiane przed olejem silnikowym to skuteczne usuwanie zbyt dużej ilości ciepła oraz zapewnienie ochrony wnętrza jednostki napędowej przed korozją. Aktualnie silniki pojazdów są znacząco rozwijane, jeśli chodzi o zmniejszenie pojemności i zwiększenie osiągów. To sprawia, że silniki działają optymalnie i są jednocześnie ekonomiczne. Nic więc dziwnego, że w nowych autach wyposażonych w takie jednostki napędowe, wykorzystywane są głównie oleje syntetyczne smarujące różne komponenty silników i turbosprężarki. Oczywiście przy wymianie i uzupełnianiu ważny jest typ oleju, jego jakość i stan.
Dlaczego należy regularnie wymieniać olej w silniku?
Systematyczna i prawidłowa wymiana oleju w samochodowych jednostkach napędowych jest niezwykle istotna, ponieważ tylko w taki sposób olej może optymalnie spełniać swoją rolę. Zużyty płyn smarujący traci swoje właściwości i przestaje efektywnie smarować silnik oraz obniżać jego temperaturę. Jeśli chodzi o czas wymiany oleju to najczęściej producenci zalecają wykonanie takiej czynności serwisowej raz na 30 tysięcy kilometrów. Sporo jednak zależy pod tym względem od marki i modelu samochodu, wersji silnika, wykorzystania pojazdu, techniki jazdy, itp.
Aby znaleźć informacje producenta związane z okresami wymiany oleju w danym pojeździe, należy zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Często jednak takie interwały podawane przez producentów dotyczą normalnego użytkowania pojazdu i nie przewidują użytkowania bardziej intensywnego, w trudnych warunkach i na dalszych trasach. Sporo również zależy od tego czy kierowca jeździ spokojnie czy może bardziej agresywnie.
Jak często należy wymieniać olej silnikowy?
Główna zasada związana z wymianą oleju silnikowego nakazuje wymianę tej substancji przynajmniej raz w roku, nawet w przypadku bardzo niskiego przebiegu. Olej bowiem traci swoje właściwości nie tylko wraz z pokonanymi kilometrami, ale również w miarę upływu czasu. W przypadku generowanie większych rocznych przebiegów konieczna jest wymiana oleju co 15-20 tysięcy kilometrów. Trudniejsze warunki, takie jak na przykład regularna jazda po krótkich trasach, stanowią dodatkowe obciążenie. W takim przypadku olej trzeba wymieniać nawet co 10-15 tysięcy kilometrów.
Osoby jeżdżące samochodami, których silniki są zasilane gazem LPG, powinni pamiętać, że w takich jednostkach napędowych mamy do czynienia z wyższą temperaturą w komorach spalania, w porównaniu z autami zasilanymi benzyną. W takich autach wymiana jest zalecana nawet co 10 tysięcy pokonanych kilometrów.
Niezależnie od częstotliwości, ważna jest każdorazowa wymiana oleju razem z filtrem. Jego celem jest likwidacja nieczystości, które krążą po jednostce napędowej. Dodatkowo częsta wymiana oleju jest rozsądną opcją w przypadku starszych aut, których przebieg jest duży.