Jak sama nazwa wskazuje, wszelkie pakunki przewozimy w bagażniku. Często na drogach widać jednak auta, w których kabina pasażerska jest napakowana po sam dach. Przepisy tego nie bronią, lecz dobrze jest pomyśleć o bezpieczeństwie naszym i naszych najbliższych
Gdy wybieramy się na urlop, a w naszym bagażniku nie mamy już miejsca na wszystkie bagaże, dobrym rozwiązaniem jest bagażnik dachowy. Do jego montażu niezbędny jest bagażnik bazowy – to właśnie do niego montowane są dachowe kufry lub specjalne uchwyty na rowery. Niektóre marki samochodów proponują określone punkty do montażu bagażnika, zupełnie inne, niż w przypadku relingów dachowych. Na rynku można spotkać także rozwiązania uniwersalne, jednak jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Wybór bagażnika zależny jest od tego, jakie ładunki będziemy przewozić jakiego typu autem. Różne potrzeby mają osoby aktywne, uprawiające sporty, inne sporadyczni urlopowicze.
Kwota, jaką trzeba zazwyczaj wydać na bagażnik dachowy, zależy nie tylko od rozmiaru i producenta, ale także typu mocowania oraz zamknięcia, i waha się od 300 do nawet 2500 złotych. Nie łapmy się na marketowe okazje, ponieważ w większości przypadków proponowane tam produkty nie spełniają funkcji, jakiej się od nich wymaga.
Jeśli zdecydujemy się już na zakup określonego boxu dachowego, pamiętajmy o zasadzie poruszania się z takim osprzętem. Auto wówczas jest cięższe i większe, a co za tym idzie, odradza się gwałtownie przyspieszać czy hamować, nie należy przekraczać nim prędkości ok. 100 km/h, a także należy być ostrożnym podczas wjazdów na parkingi i do garaży.
Samo mocowanie bagażnika dachowego może odbywać się na kilka różnych sposobów, zazwyczaj producent daje możliwość wyboru. Najczęstsze metody są jednak dwie: za pomocą cybantów oraz przy wykorzystaniu belek aluminiowych. Pierwsza z nich wykorzystuje swoiste obejmy, które można wykorzystać przy belkach stalowych i aluminiowych. Wewnątrz bagażnika mocowane są one na specjalnych uchwytach.
Druga polega na zastosowaniu uchwytów wkładanych w profil aluminiowej belki, co umożliwia montaż na całej jej długości.
Oferowane obecnie bagażniki dachowe powstają z plastiku, który zapewnia im lekkość przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości. Wpłynęło to także na ceny tego typu produktów, które jeszcze kilkanaście lat temu były dostępne tylko nielicznym, podczas gdy obecnie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Zmieniła się również długość boxów oraz ich wyposażenie – centralny zamek już nie jest czymś rzadko spotykanym, lecz jest standardowo montowany w każdym bagażniku. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, sprawdźmy, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu, aby względem tego dobrać właściwy bagażnik dachowy.
Pamiętajmy także o jeszcze jednej rzeczy: sprawdzeniu, czy klapa bagażnika samochodowego może zostać bezproblemowo otwarta przy zamontowanym boxie dachowym. Bez tego ułatwienie, jakim ma być bagażnik na dachu, okaże się bezsensowne.